statystyki

Zmiany w kodeksie pracy: wolne dni dla rodziców na szczepienia dziecka

autor: Łukasz Guza19.06.2012, 07:20; Aktualizacja: 19.06.2012, 08:31
Obowiązkiem szczepień ochronnych objętych jest 13 chorób zakaźnych.

Obowiązkiem szczepień ochronnych objętych jest 13 chorób zakaźnych.źródło: ShutterStock

Pracownik dostanie płatne zwolnienie z pracy na wizytę z dzieckiem u lekarza. Tak zakłada rządowy projekt zmian w kodeksie pracy, który już trafił do konsultacji społecznych.

Reklama


Reklama


Dobra wiadomość dla zatrudnionych, gorsza dla pracodawców. Ci pierwsi zyskają dodatkowe wolne od pracy, aby przeprowadzić szczepienia ochronne u swoich dzieci lub osób niesamodzielnych, którymi się opiekują. Ci drudzy będą musieli to wolne im zapewnić i jeszcze wypłacić wynagrodzenie. Tak zakłada rządowy projekt nowelizacji kodeksu pracy, który trafił już do konsultacji społecznych. Na szczepieniach się nie kończy. Są jeszcze obowiązkowe badania sanitarno-epidemiologiczne (np. przy podejrzeniu choroby zakaźnej). Pracownik również dostanie wolne, gdy jego podopieczny będzie musiał im się poddać.

Łączny wymiar takiego zwolnienia – tylko w przypadku gdy pracownik ma jedno dziecko – może wynieść nawet kilka dni. Obowiązkiem szczepień ochronnych objętych jest bowiem 13 chorób zakaźnych. Kalendarz ich wykonywania – do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności – obejmuje 19 wizyt u lekarza. W tym jednak 10 – 12 w okresie, gdy rodzic przebywa na urlopie macierzyńskim (wtedy nie musi wykorzystywać zwolnienia).

Resort pracy chce w ten sposób zlikwidować lukę w przepisach, które z jednej strony nakładają na pracujących opiekunów obowiązek stawienia się z dzieckiem lub osobą niesamodzielną na konieczne szczepienie lub badanie, ale z drugiej nie przewidują zwolnienia z pracy na dopełnienie tego obowiązku.

– Każde rozwiązanie, które ułatwia godzenie życia rodzinnego i kariery zawodowej, zasługuje na poparcie – mówi Urszula Nowakowska, prezes Fundacji Centrum Praw Kobiet. Podkreśla jednak, że konieczne są też inicjatywy, które spowodowałyby, że z uprawnień rodzicielskich – w tym zwolnień od pracy – częściej będą korzystać mężczyźni. Wtedy dodatkowe przywileje nie przyczyniałyby się do dyskryminacji matek na rynku pracy. Teraz firmy niechętnie je zatrudniają m.in. z powodu wykorzystywania takich praw.

Pracodawcom nowy pomysł zmian nie bardzo się podoba. – Z tytułu rodzicielstwa pracownikom przysługują przecież już teraz dodatkowe uprawnienia. Na czas szczepień mogą wykorzystywać dni wolne na opiekę nad dzieckiem z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – mówi Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan.

Pracodawcy przypominają też, że pracujący rodzice mają jeszcze inne prawa. Przez rok po powrocie z urlopu macierzyńskiego mogą korzystać ze skróconego czasu pracy, i to z gwarancją zatrudnienia. A do 4. roku życia dziecka nie będą pracować w godzinach nadliczbowych lub porze nocnej, jeśli się na t0 nie zgodzą.

– Nigdy nie spotkałam się też z przypadkiem, gdy pracodawca uniemożliwiał rodzicom wykonywanie szczepień u ich dzieci. Przecież firmom też zależy na tym, aby pracownik był zadowolony z miejsca pracy – uważa Monika Zakrzewska.

Odpłatność za zwolnienia z pracy trafi do ustawy

Świadczenie za czas stawienia się pracownika na wezwanie organu administracji publicznej, sądu, prokuratury albo policji powinno być obliczane według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego. Tak wynika z rządowego projektu założeń nowelizacji kodeksu pracy, który trafił do konsultacji społecznych.

Po zmianach to kodeks pracy lub inne ustawy, a nie rozporządzenie będzie określać zasady udzielania zwolnień od pracy zatrudnionym i ich wynagradzania za ten czas. Dzięki temu zlikwidowane zostaną obecne luki w tych przepisach, które powodują, że m.in. nie wiadomo, jaką rekompensatę za utracony zarobek należy wypłacać osobom, które zostały wezwane przed sąd, ale nie w charakterze świadka. Przepisy ostatecznie potwierdzą, że usprawiedliwioną nieobecnością jest czas przebywania na urlopie czy zwolnieniu lekarskim.

Prawo do finansowej rekompensaty zyskają też osoby, które zostały zwolnione z pracy na czas usuwania skutków np. powodzi.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • sabina(2012-06-19 16:40) Odpowiedz 11

  absurd, są już dwa dni na opiekę,szczepienia sa często po południu, a poza tym pracownik może wziąc urlop (szczepienia to nie sprawy pilne). Takie pseudouprawnienia spowodują, ze rodzice małych dzieci nie znajdą pracy (szczególnie kobiety). Niech ustawodawca zajmie się zmianami kodeksu pracy eliminującymi sprzeczności w przepisach, pozwalającymi na elastyczny czas pracy a nie takie absurdy.
  proponuje jeszcze dzień wolny na czytanie dziecku. też potrzebne.

 • myk(2012-06-25 06:05) Odpowiedz 10

  Wolne platne dla pracownika winne byc równiez z okazji zjazdów rodzinnych,grilowania,wesel dzieci,komunii,roczków dziecka i koniecznie z okazji 1 zabkowania. Efekt będzie piorunujacy.

 • Asiunia(2012-06-19 21:07) Odpowiedz 10

  Ja proponuję, aby rodzice wychowujący niepełnosprawne dziecko mieli jeszcze dodatkowy urlop, tak jak pracownik niepełnosprawny.

 • zzz(2012-06-19 15:31) Odpowiedz 01

  Ciekawe kto w rządzie dostał pieniądze od firm farmaceutycznych za ten projekt ? teraz rodzice nie chcą szczepić bo są bardziej świadomi powikłań. Kij i marchewkaaaaa. Ci co szczepili do tej pory sobie świetnie radzili - szczepienie nie trwa cały dzień, żeby brać na nie wolne. Lepiej dofinansujcie żłobki i przedszkola, żeby rodzice mogli iść do pracy i żeby odciążyć ich finansowo.
  Do "j" 6w1 powiadasz? - sprawdź lepiej ile jest powikłań po tym szczepieniu, poczytaj opinie rodziców, którzy szczepili tym swoje dzieci dopiero się domagaj tego szczepienia. Ja bym tego nie wzięła nawet jakby mi dopłacali

 • polityka pro(2012-06-22 12:25) Odpowiedz 00

  Kto zatrudni matkę, która ma dwoje dzieci i dodatkowych siedem dni wolnego, na każde dziecko. Chyba tylko głupi!!! Ustawa, która ma na celu utrudnienie wejścia na rynek pracy kobietom.

 • klakier(2012-06-23 12:24) Odpowiedz 00

  Same PIERDOŁY, ponieważ K.Pracy jest pisany uzgadniany tylko dla pracowników adm.pastwowej, w PRYWATNEJ Firmie nikt takiego zwolnienia, pracownikowi [cy] NIE udzieli. Zawsze jest pytanie-KTO zapłaci za dniówkę?
  Sam obserwuję na ulicy,znajomi pracyjący na etatach "państwowych" ciagle na "miescie, spacerują, robią zakupy ! Tam NIKT, naprawdę NIE pracuje ?
  Mój pracodawca KIEDYŚ powiedział na zebraniu: jego NIE interesują PRAWA PISANE, on tworzy prawo i ...tworzy !!, jest tak jak On chce,a NIKT u Niego nie musi pracować,jak się NIE zgadza.
  Już w 1989r Polacy wiedzieli,ze jak do wladzy dojdzie "czarna komuna" to będzie b.żle, no i jest coraz gorzej, a "S" zniszczyła WSZYSTKIE Firmy,aby już NIE obalili rządu, tego klerykalnego,jak obalili sami z kosciołem KOMUNĘ

 • ola(2012-06-25 00:23) Odpowiedz 00

  Takic zmian to ja nie potrzebuję. Ważniejsze jest to, zeby ktoś mi kredyt dał na mieszkanie. Z dzieckiem całe życie w wynajmowanym przecież mieszkać nie będę.

 • ninka(2012-06-20 20:55) Odpowiedz 02

  No, genialnie. Takie przepisy na pewno nam matkom ułatwią znalezienie pracy. Ja proponuję, aby wszystkie kobiety miały przez co najmniej 4 lata płatne wolne "na dziecko". Odchowa, odchucha, zaszczepi i OK. Dodajmy jeszcze dni wolne bo: pierwszy dzień w przedszkolu, szkole, na uczelni itd.itp.
  Wtedy z pewnością każdy pracodawca przyjmie mnie kobietę do pracy z otwartymi rękoma.

 • nik(2012-06-21 04:36) Odpowiedz 01

  Dziecko kieruje resortem to i zapisy podyktowane przez mamę która mu podpowiedziała, a pamiętasz Władziu jak nie mogłam cię zaszczepić, może byś coś wymyślił, no i żona skorzysta twoja teraz.

 • AP(2012-06-23 12:42) Odpowiedz 01

  Przeczytałam wszystkie komentarze. Może ci z góry wezmą pod uwagę to co tu napisano! Albo zdziwią się że "dają a NIKT nie chce brać!"

 • rr(2012-06-21 20:39) Odpowiedz 01

  młode pracownice nauczyły mnie , żeby więcej ich nie zatrudniać; trzy ciąże w tym samym czasie ( na 10 pracowników) , zwolnienia od początku ciąży do porodu, miejsca pracy zablokowane ; zgroza; nigdy więcej młodych pracownic;

 • emeryt(2012-06-19 20:25) Odpowiedz 00

  PRZESZEDŁEM NA ZASÓŻONĄ EMERYTURE PODKONIEC PRACY USŁYSZAŁEM CHOLERNE TRAKTOWANIE MŁODYCH MATEK PRZEZ CHAMOWATEGO MŁODEGO KIEROWNIKA I PADŁY PONIZAJĄCE SŁOWA TAKICH SŁOW NIGDY NIEUSŁYSZAŁEM CYTUJE JE " CZY JA KAZAŁEM PANI MIEC DZIECI TAK POSTEPUJE RADNYMIi POSŁAMI PO KPINA KOBIET PRZYKŁAD ODGÓRNY PO-PSL?

 • NM(2012-06-19 19:09) Odpowiedz 01

  To ja jako nieszczepiąca matka i pracodawca w jednej osobie,apelują żeby ten, kto tworzył tą ustawę, poszedł po rozum do głowy! Kto w takim przypadku zatrudni rodzica z małym dzieckiem? Tyyyyyle dni wolnych - urlopy na dzieci, urlopy zwykłe, w cholerę dni wolnych ustawowo, świąt i jeszcze kolejne dni? A kiedy praca? A kiedy zarabianie na tych debili, którzy tworzą takie ustawy? Gratuluję kolejnego głupiego pomysłu. Tylko myślą jak zapełnić swoje kieszenie i wyzyskiwać przedsiębiorców.

 • A.(2012-06-19 15:24) Odpowiedz 01

  I dobrze, że szczepionki skojarzone są drogie... zostanie nam jeszcze trochę populacji bez alergii i autyzmu...
  Szczepienia są kontrowersyjne, a główni beneficjenci, to koncerny farmaceutyczne...
  Ale po co państwo w tym miesza? 2 dni opieki, L4, urlop wypoczynkowy, szczepienie po południu... jest tyle możliwości...

 • alka(2012-06-27 00:10) Odpowiedz 01

  Nie dziwię się, że pracodawcy nie chcą zatrudniać młodych kobiet. Jak widzę te laski, które od pierwszego dnia ciąży siedzą na zwolnieniach, bo przecież ciąża, to teraz ciężka choroba, do tego później też w kółko na zwolnieniach, bo dzieciaki niby chore, a jeszcze w delegacje nie wyjedzie, z pracy się co chwilę zwalnia, bo dzieciak. Na to wszystko pracują bezdzietni, którzy, gdyby ktoś nie wiedział, również płacą podatki, często wyższe niż dziecioroby. I nie wyciągają łapy do państwa po wszystko, bo się im należy. Jak podsumować ile państwo dokłada do dzieciaków, a ile z tego, rzekomo, "zwróci" się nam w emeryturach, to po prostu to całe dziecioróbstwo, to jedna wielka ściema. Chcesz mieć dzieciaka, to sobie miej, tylko dlaczego inni mają za twoje chciejstwo płacić i jeszcze traktować cię ze szczególnymi względami.

 • AP(2012-06-23 12:28) Odpowiedz 01

  Jestem pracodawcą od 19 lat. Jeszcze się nie zdarzyło bum kogoś nie zwolniła z pewnej ilości godzin np. "bo mam wyznaczoną wizytę u lekarza...zabiegi rehabilitacyjne...itp". Zauważyłam , że branie "dni dla matki z dzieckiem" często wiąże się z długim weekendem - a może przed świętami,dniami majowymi, dniem po Bożym Ciele idealnie nadają się do skorzystania z takich właśnie dni? Super że pomyślano o dodatkowych dniach na szczepienia!!! bo brakowało trochę - okazji do długich weekendów jest sporo a szkoda wykorzystywać urlop na żądanie (też 4 dni nieraz brakuje!)

 • M(2012-06-19 09:08) Odpowiedz 01

  To cudowna wiadomość. Dajcie jeszcze wolne na leczenie POWIKŁAŃ bo na pogrzeb już wolne przysługuje.

 • ola(2012-06-20 20:43) Odpowiedz 01

  sami się zaszczepcie najlepiej od głupoty.

 • MK(2012-06-19 10:34) Odpowiedz 00

  Totalnie bezsensowny pomysł. Pediatrzy przyjmują i przed południem i popołudniu, do wieczora. I nikt mi nie wmówi, że potrzeba dnia wolnego od pracy, by dziecko zaszczepić!

 • j(2012-06-19 07:59) Odpowiedz 00

  a może by tak jeszcze spowodować, aby wszystkie w tym szczepienia tzw. 6w1 były bezpłatne, a nie tylko lipne, po których z dziecka robi się poduszkę na igły

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama