Jeśli przychód z danego roku podatkowego okazał się ostatecznie mniejszy, np. w związku ze zwrotem towarów, to korekta musi odnosić się do tego roku, w którym powstał – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie (nr 6079/14). Poinformowało, że odmienne interpretacje indywidualne są już weryfikowane i w razie potrzeby zostaną zmienione.
Resort powołał się na zgodne z jego stanowiskiem orzecznictwo NSA (np. wyroki o sygn. akt: II FSK 156/10; II FSK 2005/10; II FSK 2422/10; II FSK 1595/11).
Nie wziął zaś pod uwagę odmiennych rozstrzygnięć, których przykładem są wyroki NSA z 26 lutego 2013 r. (sygn. akt II FSK 1298/11) i WSA w Warszawie z 27 marca 2013 r. (sygn. akt III SA/Wa 2715/12).
Ostatnio dwa pozytywne dla podatników orzeczenia zapadły też w WSA w Gdańsku (19 lutego 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 1686/13 i 26 marca 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 41/14).
Ministerstwo przypomniało, że przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane – po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Podkreśliło jednocześnie, że dla ustalenia przychodu istotna jest data jego uzyskania, z którą ustawa o PIT łączy moment powstania obowiązku podatkowego. Za datę powstania przychodu uważa się zaś co do zasady dzień dokonania czynności (wydanie rzeczy, zbycie prawa majątkowego, wykonanie usługi lub jej częściowe wykonanie). Późniejsze wystawienie faktury korygującej nie powoduje zmiany daty powstania przychodu. Faktura taka ma więc wpływ na przychody należne podane na fakturze pierwotnej, a nie na jakiekolwiek inne.
Resort podkreślił, że skoro przychodem jest kwota należna, ale z uwzględnieniem zwrotu towarów, udzielonych bonifikat czy skont, to muszą się one odnosić do przychodu pierwotnego, także wówczas gdy doszło do nich (np. do zwrotu towaru) już po zakończeniu roku podatkowego, a nawet po złożeniu deklaracji podatkowej.
Więcej na www.mf.gov.pl