statystyki

PIT 2013 – jak rozliczyć ulgę internetową na nowych zasadach

autor: Jakub Malczewski08.01.2014, 07:00
internet-router-sprzęt

Internetźródło: ShutterStock

Podatnicy, którzy planują odliczyć w rocznym zeznaniu PIT za 2013 rok ulgę internetową muszą pamiętać, że zmieniły się zasady jej stosowania.

Reklama


Reklama


Od 1 stycznia 2013 roku prawo do odliczenia ulgi internetowej w rocznym zeznaniu PIT mają tylko ci podatnicy, którzy ponosili wydatki z tytułu użytkowania Internetu oraz posiadają dokumenty, które potwierdzają dokonanie płatności z tytułu użytkowania Internetu (faktury VAT, rachunki, albo dowody wpłaty).

Nowością jest fakt, że z prawa do odliczenia ulgi internetowej można skorzystać tylko i wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, pod warunkiem, że wcześniej nie dokonywano odliczenia z tytułu użytkowania Internetu w zeznaniach podatkowych.

Oznacza to, że w zeznaniu PIT 2013 ulgę na internet mogą odliczyć tylko ci podatnicy, którzy po raz pierwszy dokonali takiego odliczenia w zeznaniu PIT za 2012 rok. W tym przypadku zeznanie PIT 2013 będzie ostatnim, w którym mogą odliczyć te wydatki w swoim zeznaniu.

W przypadku, gdy podatnik postanowi skorzystać z ulgi internetowej w zeznaniu PIT 2013 po raz pierwszy, prawo do odliczenia ulgi na Internet będzie przysługiwało również w 2015 roku, podczas rozliczenia PIT za 2014 rok.

Jakie wydatki można odliczyć

Korzystając w zeznaniu PIT z odliczenia ulgi na Internet, można rozliczyć wydatki związane z użytkowaniem Internetu, niezależnie od miejsca w którym się z niego korzysta oraz formy dostępu do Internetu. Można odliczać wydatki za korzystanie z Internetu w domu, kafejce internetowej lub telefonie komórkowym. Odliczeniu nie podlegają natomiast wydatki, które podatnik poniesie na instalację, rozbudowę, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną sieci internetowej.

Jak rozliczyć ulgę na Internet

Odliczenie ulgi internetowej jest limitowane. Oznacza to, że limit roczny odliczeń wynosi 760 złotych. Tylko taką kwotę maksymalnie może odliczyć podatnik w swoim zeznaniu rocznym PIT. Podatnicy odliczają więc faktycznie poniesione wydatki na Internet w roku podatkowym, którego dotyczy odliczenie, ale w kwocie nie wyższej niż 760 złotych.

Podatnicy podatku dochodowego, którzy np. uzyskują dochody z tytułu pracy dokonują odliczenia ulgi internetowej od dochodu. W przypadku podatników, którzy rozliczają się w formie ryczałtu ewidencjonowanego, odliczeń w ramach ulgi internetowej należy dokonać od przychodu.

Do odliczenia ulgi internetowej służy formularz PIT/O, który podatnik dołącza do zeznania PIT-28, PIT-36 lub PIT-37.

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.),
- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930, z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

  • alek(2014-01-30 09:38) Odpowiedz 00

    a co z tymi ... w tym wypadku małżeństwami, mającymi podpisaną umowę na dwie osoby, które w poprzednich latach odliczenie robiły tylko od jednej z nich? Pytam, czy jeśli w tamtym roku i poprzednich latach odliczenia dokonywała tylko jedna osoba, oczywiście przy rozliczeniu wspólnym? A co w przypadku osobnego rozliczania - czy tez druga, która do tej pory nie robiła tego - może w tym roku dokonać odliczenia ...i w następnym także?

  • +++(2014-03-08 09:49) Odpowiedz 00

    Do ktosia!
    Pleciesz bzdury a wystarczy zapoznać się z - ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.),
    - ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930, z późn. zm.), żeby wiedzieć.
    Co ty na to, he?
    /-/+++

  • r(2014-01-23 07:52) Odpowiedz 00

    Pora obalić władze totalitarne, jak Ceauescu, rewolucje w Timioarze, Bukareszcie itd.

  • anula(2014-03-27 14:31) Odpowiedz 00

    jeśli roliczam się wspólnie z mał€żonkiem i do tej pory to on jako podatnik odliczł ulgę internetową to czy w tym roku mogę odliczyć tę ulgę na siebie?

  • łysy2014(2014-01-26 14:06) Odpowiedz 00

    najlepiej to wszystkie ulgi zlikwidować, wtedy będzie święty spokój, że 1 może a drugi już nie. Zastopuje to kombinatorstwo i inne tego typu działania. Cała gospodarka przestanie się rozwijać, ponieważ głównie podatnicy napędzają ten kiepski kraj. Zobaczymy , czy następne wybory okażą się zwycięskie dla pana Tuska oraz reszty. Proponuję zrobić kolejny Majdan pod PKiN albo na ul. Wiejskiej w stolicy.

  • alek(2014-02-04 14:07) Odpowiedz 00

    do +++ od alek, dzieki za informację, ...pobawimy sie w odliczanki

  • ktoś(2014-01-28 09:58) Odpowiedz 00

    A jak w poprzednich latach z ulgi korzystała żona to teraz mogę ja -jako pierwszy raz. mimo, że rozliczamy się wspólnie?

  • +++(2014-01-28 17:46) Odpowiedz 00

    ...do Ktosia!
    Patrz; podstawa prawna:
    - ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.),
    - ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930, z późn. zm.).
    ...i już znasz odpowiedź zerojedynkową, że śmiechu warte - takie to proste!
    /-/+++

  • PPPP(2014-01-29 17:14) Odpowiedz 00

    jedno ************** w tym kraju niech sobie zazrą ta kase i napchają tłuste brzuchy

  • jan(2014-03-07 10:52) Odpowiedz 00

    jak może odliczyć ulgę za internet niepracująca żona emeryta?

  • naturalna11(2014-02-13 10:43) Odpowiedz 00

    narod polski jest cierpliwy ,placi podatki i m budżet prawie pusty ,natomiast nasi rzdzcy spokojnie sobie zyja na coraz WYZSZEJ STOPIE!!!

  • magdalena(2014-02-16 07:52) Odpowiedz 00

    Chore to wszystko wpierw sie daje potem odbiera skandal

  • +++(2014-03-08 18:38) Odpowiedz 00

    Do Gosi z IP: 109.255.103.* (2014-02-26 13:50)
    Tak właśnie masz to rozumieć!
    - A wróżką być, to sama radość pod warunkiem, że czyta się uważnie GP!
    No chyba, że nie rozumie się, co się czyta - to przepraszam, masz rację!
    /-/+++

  • sanacyjna baba(2014-01-19 17:59) Odpowiedz 00

    Mam pytanie...
    Do 2012 roku rozliczaliśmy ulgę internetową we wspólnym z mężem zeznaniu PIT-37, a umowa na dostawę internetu była na mnie (żonę).
    Od 2013 roku zmieniliśmy operatora i obecnie umowę na dostawę internetu podpisał mąż.
    Czy w związku z tym możemy traktować odliczenie za korzystanie z sieci internetowej jako nowi posiadacze i przysługuje nam odliczenie kosztów za 2013 i 2014 rok? Czy wspólne rozliczenie to wyklucza, niezależnie od tego, na kogo opiewa umowa na internet?

  • pivo12(2014-02-17 12:26) Odpowiedz 00

    Władza ma telefony za darmo, internet za darmo a nawet samochody służbowe na wodę i ubranka za pieniądze podatników, więc po co ludzie mają mieć ulgi za internet

  • Magda(2014-02-17 14:24) Odpowiedz 00

    A co w przypadku gdy małżónkowie rozliczający się w poprzednich dwóch latach wspólnie odliczali ulgę tylko na jednego z małżonków mimo iż każde z nich osiągało dochód? Przecież ulga przysługuje (przysługiwała) na każdego z małżonków do kwoty 760 zł. Czy w kolejnych 2 latach mogą odliczyć ulgę na drugiego z małożonków?

  • mario(2014-02-23 11:43) Odpowiedz 00

    Szkoda że na wstępie nie napisaliście że nie ma wyboru odbiorcy 1% podatku należnego - tylko zmarnowałem czas - oczywiście nie skorzystałem z waszego prgramu.

  • Gaja(2014-02-26 13:13) Odpowiedz 00

    Duz. o. Ludzi. Udaje. Ze. Nie. Wiedzą. I. Odlczaja. W. Tym. Roku. Internet. A. Potem. Kontrol. I. Odsetki

  • Gosia(2014-02-26 13:50) Odpowiedz 00

    Witam serdecznie ,może uzyskam od was konkretna odpowiedz ,na temat odliczenia ulgi internetowej w picie za rok 2013 .
    Jak mam to w końcu rozumieć ,jeśli odliczałam ulgę w poprzednich latach (2009,2010,2011,2012 ),bo tak można było i nikt nie przewidział zmiany sytuacji w 2014 r ponieważ nikt nie jest wróżka ani jasnowidzem, to mam teraz rozumieć że nie mam prawa odliczyć ją sobie w picie za rok 2013?.
    Czytam rożne artykuły na ten temat i już zgłupiałam do reszty ?. Będę wdzięczna za konkretną odpowiedź i z góry za nią serdecznie dziękuję :*

  • obywatelka(2014-03-18 08:34) Odpowiedz 00

    gdyby w cywilozowanym kraju erupejskim lub stanach zjednoczonych ktoś miał zapłacic tyle za internet co my w polsce, to nikt by z tej przyjemności nie korzystał... jakie władze sobie wybieramy, takie opłaty mamy i tak jak zwykle pewnie wygra tusk i nadal będzie polityka komu i co jeszcze zbrać