statystyki

Ulga rehabilitacyjna w PIT: Kto ma prawo odliczyć koszty przejazdu do sanatorium

autor: Przemysław Molik19.04.2013, 07:06; Aktualizacja: 19.04.2013, 08:08
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Pojechałem razem z matką pociągiem do sanatorium w Kołobrzegu. Czy mogę uwzględnić w ramach ulgi rehabilitacyjnej koszty dwóch biletów kolejowych? – pyta nasz czytelnik.

Reklama


Reklama


Podatnicy mogą odliczyć od rocznego dochodu różnego rodzaju wydatki, które wiążą się z koniecznymi zabiegami leczniczo-rehabilitacyjnymi. Katalog kosztów podlegających potrąceniu jest określony w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.). Obejmuje m.in. zakup biletów na odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem w sanatorium.

Skorzystać z tego może albo podatnik, który sam jest niepełnosprawny, albo który taką osobę utrzymuje (a jest np. jej rodzeństwem, współmałżonkiem, dzieckiem, rodzicem, pasierbem czy teściem) – jeżeli w roku podatkowym dochody osoby z dysfunkcją nie przekraczają 9120 zł.

Izba Skarbowa w Olsztynie wyjaśniła DGP, że wysokość wydatków na przejazdy nie jest objęta limitem. Ustala się ją na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące odbiorcę i sprzedającego usługę, rodzaj zakupionej usługi oraz zapłaconą kwotę. Odpowiednimi dokumentami będą również bilety kolejowe, w tym np. za kuszetkę.

– W ramach ulgi odliczyć można tylko wydatki na przejazdy dotyczące osoby niepełnosprawnej, koszty ponoszone przez opiekuna nie mogą być uwzględnione – zastrzega Renata Kostowska z olsztyńskiej izby.

Urząd Skarbowy ma pięć lat na zweryfikowanie poprawności rozliczenia ulgi rehabilitacyjnej

Ulgę rehabilitacyjną można ująć w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-37 albo PIT-28, do którego dołącza się druk PIT/O stanowiący informację o odliczeniach. Jeżeli w trakcie roku podatnik uzyskał przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, działów specjalnych produkcji rolnej, najmu lub umów o podobnym charakterze opodatkowanych na zasadach ogólnych lub ryczałtowo, to z ulgi może korzystać w trakcie roku podatkowego, tj. przy obliczaniu miesięcznej zaliczki lub ryczałtu. Ostatecznego rozliczenia przychodów oraz ulgi dokonuje jednak w zeznaniu rocznym.

Po złożeniu deklaracji urząd skarbowy ma prawo zweryfikować, czy ulga została rozliczona prawidłowo. Może wtedy zażądać dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków – w szczególności faktur i rachunków. Ma na to pięć lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.

Czyli jeśli podatnik złoży deklarację PIT za 2012 r. wraz z rozliczoną ulgą rehabilitacyjną, to urząd może weryfikować zeznanie do końca 2018 r.

Ulga rehabilitacyjna
Odliczeniu podlegają koszty (w pełnej wysokości) odpłatnych przejazdów środkami transportu publicznego związane z pobytem osoby niepełnosprawnej:
● na turnusie rehabilitacyjnym,
● w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych,
● na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • sss(2013-04-20 19:51) Odpowiedz 10

  Tia!!! Jasne odlicz a potem zostaniesz wezwany za rok przez Urząd Skarbowy, by złożyć wyjaśnienia dlaczego odliczyłeś właśnie to.

  Wy sobie normalnie żartujecie, ten system jest chory całkowicie, ile jest tych urzędów skarbowych - tyle pracowników, którzy nic nie robią.

 • Kuracjusz(2014-12-15 11:24) Odpowiedz 00

  Byłem dzisiaj w US w Malborku z zapytaniem czy mogę odliczyć koszt przejazdu do sanatorium własnym samochodem, uwzględniając ryczałt za przejazd na tej trasie kl.II poc. osobowego. (około 600 km, koszt biletu PKP 68 zł) Oboje z żoną mamy grupy niepełnosprawności, ona lekką, ja umiarkowaną. Dwie panie u US odpowiedziały, że mogę odliczyć 2280 zł jako koszt dojazdu na rehabilitacje. Nie jestem pewny czy mają rację, chociaż pracują w pomieszczeniu opisanym INFORMACJE PODATKOWE. Odpisze sobie ryczałt PKP (68 x 4 tam i powrót dwie osoby), a później niech się dzieje...

 • gryza521@wp.pl(2014-11-30 11:59) Odpowiedz 05

  Czy można odliczyć koszt dojazdu i powrotu do sanatorium-skierowanie z NFZ własnym samochodem w ramach ulgi rehabilitacyjnej.Grażyna

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama