statystyki

PIT-40A: Emeryt ma prawo do odliczenia ulg w składanym zeznaniu

autor: Magdalena Majkowska06.02.2012, 07:26; Aktualizacja: 06.02.2012, 11:17
PIT

PITźródło: ShutterStock

Złożenie przez emeryta lub rencistę samodzielnie zeznania podatkowego na podstawie formularza PIT-40A pozwala rozliczyć się z małżonkiem oraz skorzystać z ulg.

reklama


reklama


Roczne obliczenie podatku z tytułu wypłaconych świadczeń z urzędu sporządza organ rentowy na druku PIT-40A do końca lutego, a następnie przekazuje emerytowi lub renciście i urzędowi skarbowemu. ZUS nie uwzględni w takim rozliczeniu ulg podatkowych ani nie rozliczy emeryta wspólnie z małżonkiem. Nie oznacza to jednak, że z takich przywilejów emeryci i renciści korzystać nie mogą. Jedynym warunkiem jest samodzielne złożenie zeznania podatkowego.

– Dotyczy to podatników uzyskujących dochód z emerytur i rent, rent strukturalnych, rent socjalnych, świadczeń przedemerytalnych, zasiłków przedemerytalnych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych – wylicza Marcin Sikora, doradca podatkowy w kancelarii prawno-podatkowej Sikora i Wspólnicy.

Roczne obliczenie podatku PIT-40A zastępuje zeznanie roczne podatnika i nie jest on zobowiązany do składania zeznania PIT-37 lub PIT-36.

Emeryci i renciści mogą przekazać 1 proc. na rzecz organizacji publicznego tylko gdy samodzielnie składają roczne zeznanie podatkowe

– Jednak pomimo otrzymania rozliczenia PIT-40A podatnik może, a czasami musi rozliczyć się samodzielnie i złożyć odrębne zeznanie podatkowe – podkreśla Marcin Sikora.

85 dni zostało na złożenie PIT za rok 2011

Obowiązek złożenia samodzielnego zeznania dotyczy przede wszystkim sytuacji, gdy emeryt lub rencista uzyskał inne dochody podlegające opodatkowaniu. Natomiast przy braku takiego obowiązku, samodzielne złożenie PIT daje emerytom możliwość opodatkowania dochodów łącznie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, dzięki czemu można zmniejszyć wysokość należności względem fiskusa, szczególnie jeśli drugi małżonek uzyskał wysoki dochód. Samodzielny PIT pozwala także emerytom i rencistom na skorzystanie z ulg podatkowych (np. rehabilitacyjnej, internetowej).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

 • ąnna aśkiewicz(2014-03-11 11:07) Odpowiedz 11

  dlaczego emeryt nie może odliczyć zakupu materiałów budowlanych

 • anty zus(2012-02-09 09:38) Odpowiedz 00

  chociażby po to by 1% przekazać

 • tak i siak(2012-02-10 07:26) Odpowiedz 00

  PIT-40A: Polska na pitach jedzie. Czekam na PIT-67B ;)

 • podatniczka(2012-03-13 19:00) Odpowiedz 00

  czy mogę się rozliczyc z pitu 11 razem z mężem który pobiera rene i ma pit 40a a przy tym odliczyć ulge na 2 dzieci? pracuje dopiero 3mce i nasz wspólny podatek wynosi około 350zł. czy ulgi na dzieci moge odliczyć całe?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

reklama