statystyki

PIT 2011: Pracownik rozliczy otrzymane akcje w PIT-38

autor: Przemysław Molik18.01.2012, 07:19; Aktualizacja: 18.01.2012, 11:13

PIT 2011: Podatnicy, którzy otrzymali od swojego zakładu pracy akcje, mogli zdeponować je na rachunku inwestycyjnym. W zeszłym roku domy maklerskie kierowały do takich podatników oferty promocyjne.

Reklama


Reklama


Trzeba pamiętać, że od takich akcji pracowniczych należy zapłacić PIT, gdy zostały one sprzedane. Zrealizowane transakcje sprzedaży powinny być uwzględnione przez dom maklerski w informacji PIT-8C, w której określony jest przychód uzyskany ze sprzedaży akcji oraz kwota kosztów. W związku z tym że akcje pracownicze są przekazywane podatnikom nieodpłatnie albo za symboliczną opłatą, to również zerowe albo minimalne będą koszty nabycia takich akcji. W pozycji kosztów dom maklerski będzie mógł jedynie uwzględnić prowizję za realizację transakcji sprzedaży.

Obliczony przez podatnika dochód ze sprzedaży akcji w praktyce równy będzie kwocie przychodu, czyli cenie sprzedaży akcji. Od takiej kwoty trzeba zapłacić podatek według 19-proc. stawki, który wykazuje się w zeznaniu PIT-38 i wpłaca do urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia 2012 roku.

104 dni zostało na złożenie PIT za rok 2011

Warto pamiętać, że podatnik, który nabywając akcje pracownicze, poniósł wyższe koszty, a nie zostały one uwzględnione w PIT-8C, może je sam rozliczyć. Katarzyna Ryszard, radca prawny, doradca podatkowy w Kancelarii Peter Nielsen, zaznacza, że podmioty, które w imieniu podatnika dokonywały sprzedaży akcji, nie zawsze są w stanie prawidłowo określić koszty uzyskania przychodu. W takim przypadku podatnik ma prawo określić je w faktycznej poniesionej wysokości. Tak określone wydatki należy uwzględnić w pozycji kosztów uzyskania przychodów w zeznaniu rocznym PIT-38. Ważne jest to, aby podatnik posiadał dokumenty potwierdzające ich poniesienie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Piotr Kuźmiak(2012-01-18 08:25) Odpowiedz 00

    W przypadku nabycia nieodpłatnego koszty przy zbyciu wcale nie będą zerowe! Zgodnie z art. 22 ust. 1d w przypadku zbycie nieodplatnie nabytych rzeczy lub praw kosztem jest m.in. wartość przychodu okreslonego przy tym nieodpłatnym nabyciu. Najpierw powstaje przychod ze stosunku pracy w wysokości wartości nieopdpłatnie nabytych akcji a potem dochod ze zbycia w wysokosci roznicy (ewentualnego przyrostu wartości akcji).

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama