Jeśli obligacja lub certyfikat strukturyzowany zostaną sprzedane przed terminem wykupu, podatnik musi rozliczyć samodzielnie uzyskany z tego tytułu dochód
Ostatnie spadki cen na rynkach akcji skłaniają wiele osób do inwestowania w tzw. produkty strukturyzowane. Są to instrumenty finansowe mające postać np. lokat, certyfikatów czy obligacji, które opierają się na instrumentach pochodnych i pozwalają zarabiać zarówno na wzrostach, jak i spadkach cen określonych produktów bazowych – np. surowców, indeksów giełdowych.
Stopa zwrotu dla inwestora zależy tak naprawdę od zmian cen aktywów bazowych. W większości produktów gwarantowana jest pełna ochrona ulokowanych środków.
Jeśli inwestor nabył produkt strukturyzowany w okresie subskrypcji ustalonym przez bank, i doczeka do dnia wykupu tego produktu, np. po okresie dwóch lat, podatek od uzyskanych w tym okresie dochodów pobierze za niego płatnik. W takim przypadku bank lub dom maklerski rozliczy PIT z zysków kapitałowych z inwestycji w produkty strukturyzowane.
Podatek ten w wysokości 19 proc. ma formę zryczałtowaną i dlatego bank przy zawieraniu umowy z inwestorem prosi o podanie danych inwestora w celu odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego.
Inaczej jest jednak w przypadku nabycia obligacji czy certyfikatów strukturyzowanych, które są notowane na giełdzie papierów wartościowych.
– Osiągnięty przez inwestora przychód będzie opodatkowany 19-proc. podatkiem liniowym od dochodu z całości swych transakcji sprzedaży papierów wartościowych i instrumentów pochodnych – mówi Robert Morawski, ekspert podatkowy w Centralnym Domu Maklerskim.
W takim przypadku inwestor musi uwzględnić przychód z certyfikatów czy obligacji w zeznaniu rocznym PIT-38.
Podkreślić również trzeba, że niektóre produkty strukturyzowane nie zapewniają bezwarunkowej ochrony zainwestowanego kapitału, a jedynie warunkową ochronę kapitału, tj. jeśli zaistnieją pewne warunki rynkowe.
W takiej sytuacji podatnik ma również prawo do odliczenia ewentualnej straty. Produkt strukturyzowany ma cechy instrumentu pochodnego i tym samym straty na nim mogą być rozliczane w ramach rozliczenia innych przychodów z kapitałów pieniężnych.
Przykładowo, gdy wydatki związane z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych okażą się wyższe niż suma przychodów z tytułu sprzedaży produktu strukturyzowanego, to podatnik odnotowuje stratę z tytułu zbycia pochodnych instrumentów finansowych. Prawidłowość takiego rozliczenia jest potwierdzona przez organy podatkowe (m.in. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 stycznia 2010 r. nr IPPB2/415-657/09-2/MK, interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 kwietnia 2010 r., nr ITPB2/415-72/10/IB).
19 proc. wynosi podatek od dochodów z produktów strukturyzowanych