Grunty last minute: Od 2016 r. zakup ziemi nie przez rolników będzie niemożliwy?

autor: Anna Krzyżanowska09.11.2015, 07:14; Aktualizacja: 09.11.2015, 08:27
Wchodząca w życie 1 stycznia 2016 r. ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1433) ma utrudnić spekulację gruntami rolnymi. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami w ogłoszeniach piszą wprost: po Nowym Roku zakup ziemi rolnej przez nie rolników będzie niemożliwy. Czy nie przesadzają?

Wchodząca w życie 1 stycznia 2016 r. ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz.U. z 2015 r. poz. 1433) ma utrudnić spekulację gruntami rolnymi. Pośrednicy w obrocie nieruchomościami w ogłoszeniach piszą wprost: po Nowym Roku zakup ziemi rolnej przez nie rolników będzie niemożliwy. Czy nie przesadzają?źródło: ShutterStock

„Ostatnia szansa na zakup działki”, „zakup siedliska last second” – od takich reklam roi się na portalach ogłoszeniowych. Z nadejściem nowego roku nabycie gruntu rolnego będzie zdecydowanie trudniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (56)

  • Artur(2015-11-09 11:38) Zgłoś naruszenie 678

    Nawet w komunie nie bylo takiego zamordyzmu. Ta ustawa jest kompletnie sprzeczna ze zdrowym rozsadkiem.

    Odpowiedz
  • r(2015-11-09 07:57) Zgłoś naruszenie 614

    Regulacja sprzeczna z konstytucją.
    Polska jest ma ustrój gospodarczy nazwany : społeczną GOSPODARKĄ RYNKOWĄ.
    Zakaz swobodnego dysponowania swoją własnością narusza nie tylko prawa wolnego rynku, ale narusza również chronione konstytucyjnie prawo własności.
    Ale kto by się przejmował konstytucją?
    Jeśli ktoś chciał chronić ziemię przed spekulacją, to trzeba było nałożyć wysokie podatki za odsprzedaż ziemi o areale powyżej 1 ha, w krótkim okresie od zakupy, albo podwyższony podatek za odłogowanie lub dzierżawienie ziemi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • q(2015-11-09 10:48) Zgłoś naruszenie 603

    trochę duża to ingerencja w prawo własności ... a kłótni sąsiedzkich będzie ogrom, widły miedzy plotami będą latać, bo to jak to sąsiad - dla niego zawsze będzie za drogo, z czystej zawiści

    Odpowiedz
  • Ja(2016-01-17 16:26) Zgłoś naruszenie 482

    Jeśli nie poprawia tej ustawy to moje marzenie żeby przenieść się na wieś zostanie niespełnione, nie będę mogła kupić ziemi bo nie mam wykształcenia rolniczego, albo nie mieszkam w gminie gdzie znajduje się wymarzona działka 5lat a nawet jeśli to by się udało spełnić (jakim cudem, skoro mieszkam w bloku w mieście?) to pewnie rolnik z prawem pierwokupu mi te działkę sprzatnie sprzed nosa za cenę niższą niż ja chciałam zapłacić... to niesprawiedliwe! Skoro rolnik, jego dzieci mogą kupić mieszkanie w mieście i bez problemu pracować ww innej branży niż rolnicza to czemu ja nie mogę zostać rolnikiem?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • WWP(2015-12-05 11:52) Zgłoś naruszenie 476

    Uważam, że tak poważne ograniczenia handlu ziemią rolną ograniczają swobody obywatelskie, brak równo uprawnienia, wycwaniaczą rolników do rządzenia się pośrednio nie swoją własnością, dadzą szansę do przeróżnych interpretacji urzędniczych cwaniakom, ekspertom od nie swojej własności, ograniczą wolny handel a co za tym idzie pracę poszczególnych dziedzin gosp. (np. handel, geodezja, budownictwo itp.). Należy zadać sobie pytanie: co nazywamy demokracją, co nazywamy swobodą - czy następnym krokiem będzie wpływanie na prokreację przeróżnymi decyzjami administracyjnymi. Mineły wybory - żałuję, przepraszam.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • adam(2015-11-09 13:13) Zgłoś naruszenie 414

    "mająca gospodarstwo w gminie i kwalifikacje" - naprawdę, mimo szlachetnych zamiarów, o kant du*py rozbić takie regulacje - gospodarstwa na pograniczu dwóch lub trzech gmin, prowadzone przez rolników z dziada pradziada bez ukończonych szkół rolniczych nie należą do rzadkości!

    Odpowiedz
  • Ziemianka(2016-01-09 21:40) Zgłoś naruszenie 384

    Uważam, że jakiekolwiek ograniczenia ze strony aparatu państwowego dysponowania swoją własnością jest sprzeczne z konstytucją ! A już uzaleznianie sprzedaży od sąsiada to bezmózgowny absurd.

    Odpowiedz
  • Tess(2015-11-09 13:03) Zgłoś naruszenie 364

    To jest choore !!!

    Odpowiedz
  • Jan(2016-01-03 14:41) Zgłoś naruszenie 344

    Niezgodne z Konstytucją! (czy Konstytucja w ogóle jest?) Pełne ubezwłasnowolnienie !!! Ustawa ewidentnie szkodzi Polakom bardziej niż cudzoziemcom ! W głowie się nie mieści,WSTYD.

    Odpowiedz
  • JAN(2015-11-09 12:05) Zgłoś naruszenie 323

    jest jeden plus-potanieje ta ziemia... p.s. zaraz idę po chlebek-ciekawe,czy mi sprzedadzą...nie jestem piekarzem

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Em(2015-12-29 20:00) Zgłoś naruszenie 263

    CHOOOOOOOOREEEEE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • pośr.(2015-11-10 11:09) Zgłoś naruszenie 187

    No cóż wychodzi deregulacja zawodu pośrednika i zwolnienie z egzaminów. Narobiło się setki "pośredników , a wprowadzany w błąd przez nieuków klient będzie płacił. nie wiedząc zbytnio co i za ile nabył. Więcej nam trzeba takich ministrów gowinów

    Odpowiedz
  • rolnikdowynajecia(2015-11-12 22:01) Zgłoś naruszenie 1710

    Będą kupować na słupa zagraniczni, a potem będzie im słup przepisywał darowizną. I tu się rolnicy będa na takich kantach bogacić.

    Odpowiedz
  • PAweł (2015-12-04 19:14) Zgłoś naruszenie 143

    Czy jeżeli umowa przedwstępna została zawarta w starym roku a końcowa będzie w nowym to nowe przepisy obowiązują ? Z tego co wiem to prawo nie działa wstecz !! Bardzo ważne proszę udzielić informacji ...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-11-09 10:16) Zgłoś naruszenie 134

    Wyeliminować spółki , korporacje , kancelarie , banki i inne przekręciarskie fundusze z gruntowego geszeftu .
    Obrót ziemią rolną winien się odbywać głównie z udziałem osób fizycznych - obywateli .
    Preferować gospodarstwa rodzinne .
    Tak z grubsza .

    Przy okazji : AAAA prawo pierwokupu sprzedam .

    Przy okazji : - dzień dobry , chcę kupić ziemię
    - dzień dobry , a jest pani rolnikiem ?
    - nie
    - to nie .
    albo
    - dzień dobry , chcę zostać rolnikiem
    - a ma pani ziemię ?
    - nie
    - to nie .

    Odpowiedz
  • Konstituti(2015-11-09 21:35) Zgłoś naruszenie 1330

    Grunt to majątek szczególnie chroniony. Nowe przepisy są zgodne z konstytucją. Uregulowania są potrzebne, gdyż obecnie bańka spekulacyjna na gruntach jest ogromna a jeszcze rośnie, co utrudnia podmiotą fizycznym zakup gruntu na własne potrzeby. Deweloperzy pomimo efektu skali sprzedają nieruchomości 2x taniej wykorzystując najtańsze materiały i często przypadkową siłę roboczą. A grunty są dobrem szczególnym ze względu na jego stały charakter. Nie ma możliwości uzyskania dodatkowych gruntów przez Państwo. Dlatego zagraniczne podmioty powinny uzyskiwać najwyżej możliwość dzierżawy gruntów, nigdy zaś własności. Jeśli chodzi o niekonstytucyjne działania, to spokojnie można pod nie podciągnąć działalność bankową, gdzie w konstytucja stanowi że jedynym podmiotem kreującym pieniądz jest NBP, ergo mechanizmy kreacyjne kredytu powinny być w trybie natychmiastowym odebrane bankom prywatnym.

    Odpowiedz
  • Jakub(2016-01-31 11:04) Zgłoś naruszenie 104

    Ta kurcze ceny ziemi to są gigantyczne ja mam 15ha i che zrobic z tego 30. I nie wiem czy pakować sie w kredyt. szkoda że głosowalyśmy na takich PISÓW Ciekawe jakie ceny będom w 2023 Te obcokrajowce w 2016 1 maja to one kupiom polske a tego nikt nie chce

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emce222(2015-11-26 17:53) Zgłoś naruszenie 819

    Kolejny bubel i wrzód na d... jaki zgotowała nam platfusiana zaraza obywatelska. Dzieki Ci Panie, że Ci zdrajcy i aparatczyki z PSL już nie rządzą

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rolnik(2015-11-10 19:11) Zgłoś naruszenie 85

    zarządam 150000 zł za hetar i niech państwo kupuje moją ziemię!!!przyjemnego sprzedawania!!!Ustawa ominięta!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • wassyl(2015-11-09 18:12) Zgłoś naruszenie 433

    To jest bardzo dobre,,,białe kołnierzyki " i ich szmugle wkońcu zostaną ukrucone.

    Odpowiedz