statystyki

Kilka mieszkań nie zmieni budynku usługowego w wielorodzinny

autor: Leszek Jaworski18.08.2015, 08:50; Aktualizacja: 18.08.2015, 09:29
budowa, dom, nieruchomości

Starosta mógł odmówić wydania pozwolenia na budowę i zatwierdzenia projektu budowlanegoźródło: ShutterStock

Wystąpiłem do starosty o wydanie pozwolenia na budowę budynku wielorodzinnego z powierzchnią usługową. W obiekcie będzie sklep wielobranżowy z zapleczem, część gastronomiczna z małą salą przyjęć, osiem pokoi pensjonatowych, trzy mieszkania i garaż podziemny. Starosta odmówił wydania pozwolenia na budowę. Uznał, że nie jest on zgodny z planem miejscowym. Według niego w budynku przeważać będzie powierzchnia lokali usługowych nad mieszkalnymi. Nie zgadzam się z decyzją, gdyż plan miejscowy nie określa udziału powierzchni usług w stosunku do powierzchni mieszkalnej budynku. Czy organ mógł odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę i zatwierdzenia projektu budowlanego?

Reklama


Ekspert radzi

Tak. Starosta mógł odmówić wydania pozwolenia na budowę i zatwierdzenia projektu budowlanego. Przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę lub odrębnej decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego organ ten musiał bowiem dokonać oceny zgodności projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 14 maja 2014 r., sygn. akt II SA/Ke 305/14). Taki obowiązek wynika z art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Starosta zasadnie więc odmówił wydania wnioskowanych przez inwestora decyzji, gdyż planowana inwestycja jest niezgodna z planem miejscowym, który przewiduje przeznaczenie terenu na zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.

Nawet jeżeli plan miejscowy dopuszcza realizację nieuciążliwych usług w postaci lokali usługowych wbudowanych w budynki mieszkalne (nie określając ich udziału procentowego w powierzchni), nie oznacza to, że planowane przedsięwzięcie jest zgodne z postanowieniem planu. Jeżeli bowiem powierzchnia usługowa planowanej inwestycji przekracza powierzchnię mieszkalną, to nie można przyjąć, że jest to budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne z częścią usługową. Przeciwnie – należy uznać, że jest to budynek usługowy z częścią mieszkalną.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie

Reklama