statystyki

UOKiK kontra przedsiębiorcy: Bolesne badanie rynku mieszkaniowego

autor: Anna Krzyżanowska11.08.2015, 07:19; Aktualizacja: 11.08.2015, 11:01
budowa, dom, nieruchomości

UOKiK kontra przedsiębiorcy: Bolesne badanie rynku mieszkaniowegoźródło: ShutterStock

50 milionów euro kary za niewskazanie nazwy i adresu konkurenta – takie sankcje znalazły się w ankietach przesłanych przez UOKiK pośrednikom w obrocie nieruchomościami

Nie kwestionujemy prawa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do prowadzenia kontroli naszego rynku; jej zakres jest jednak zdecydowanie zbyt szeroki i obwarowany zbyt dużą odpowiedzialnością finansową – alarmują firmy pośredniczące w obrocie lokalami. Kilkadziesiąt łódzkich pośredników zostało zobligowanych do podzielenia się z urzędem bardzo wrażliwymi dla siebie danymi.

– W wezwaniu z UOKiK zostaliśmy zobowiązani do wypełnienia w terminie 14 dni szczegółowej pięciostronicowej ankiety. Padały w niej pytania np. o przychód z ostatnich dwóch lat, liczbę zawartych umów, wskazanie adresowe swoich konkurentów, wszystko to pod rygorem kary do 50 mln euro. Dokumenty należało też poświadczyć za zgodność z oryginałem – opisuje Zbigniew Kubiński, prezydent Federacji Porozumienia Polskiego Rynku Nieruchomości.

UOKiK potwierdził nam, że ankieta jest związana z badaniem rynku obrotu na terenie woj. łódzkiego.

– Podstawę badania stanowi art. 31 pkt 3 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. 2015 poz. 184). Jego celem jest ustalenie stanu konkurencji i koncentracji na tym rynku. Urząd bada zasięg działania przedsiębiorców, siłę rynkową, zasady działania (reklamy, warunki umów, zasady rozpatrywania reklamacji itp.) – wyjaśnia Agnieszka Majchrzak, główny specjalista w biurze prasowym UOKiK.

Jak mówi, wstępnie takim rozpoznaniem objęto około 60 podmiotów z tej branży.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • gość(2015-08-16 20:51) Zgłoś naruszenie 00

  Poważnie? Na jaki przepis się mozna powołac by nie udostępniac danych chronić swój biznes i klientów?

  Odpowiedz
 • Ira(2015-08-12 13:50) Zgłoś naruszenie 00

  Nie sądzę, aby UOKiK miał takie uprawnienia.

  Odpowiedz
 • Lu(2016-02-25 10:36) Zgłoś naruszenie 00

  Cała informacja o konkurencji jest w internecie, wystarczy wklepać w google biura nieruchomości z danego terenu - adresu. UOKiK popisuje się kosmiczną ignorancją. To kolejny przypadek gdzie osioł zajmuje się końmi tylko dlatego, że ma wystarczającą wiedzę na temat żłobu. UOKiK posługuje się groźbą karalną, Metody pracy nowej administracji PIS pasują do zachłannego okupanta lub kolonizatora z hasłem przewodnim: po nas choćby ruiny i zgliszcza w myśl zasady cel uświęca środki. Takiego draństwa nie było nawet za komuny.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie