Senatorowie nie wnieśli żadnych poprawek do rządowego projektu ustawy powołującej do życia nowy program wsparcia mieszkalnictwa – Mieszkanie dla Młodych (MdM). Teraz ustawą o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, która ma wejść w życie już na początku 2014 r., ponownie zajmie się Sejm.
Mieszkanie dla Młodych ma zastąpić wygaszoną pod koniec zeszłego roku Rodzinę na Swoim. W przeciwieństwie do swojego poprzednika MdM zamiast dopłat do rat kredytu zakłada rządowe wsparcie do wkładu własnego.
Choć projekt podczas parlamentarnych prac wyraźnie ewoluował, opozycji nie udało się włączyć do niego mieszkań z rynku wtórnego.
– Zmiany wprowadzone w trakcie legislacji w Sejmie to między innymi włączenie do programu dofinansowania zakupu domu jednorodzinnego, czego nie było w pierwotnym projekcie, podwyższenie o 10 proc. limitu ceny mieszkania, zwiększenie limitu środków rezerwy budżetowej oraz wprowadzenie możliwości skorzystania przez pięć lat ze zwrotu VAT za materiały budowlane użyte do budowy domu – wskazywał senator Leszek Czarnobaj, przedstawiając projekt członkom izby wyższej parlamentu.

Nie od razu kupować

Dofinansowanie ma być udzielane na podstawie wniosków składanych do września 2018 r., a beneficjentami programu mogą być ludzie młodzi, do trzydziestego piątego roku życia (w przypadku małżeństw liczyć się będzie wiek osoby młodszej).
– Warunkiem wsparcia jest zaciągnięcie kredytu w banku komercyjnym w polskich złotych. Do transakcji przystąpić będzie jednak można od razu lub w terminie odłożonym – podnosił senator Czarnobaj. Oznacza to, że osoba, zajmując lokal z rynku pierwotnego, będzie mogła go najpierw wynajmować od dewelopera, a jego zakupu dokonać w okresie późniejszym, np. po otrzymaniu wsparcia do wkładu własnego.
Osoby, które chcą wziąć udział w programie muszą pamiętać, że otrzymanie rządowej pomocy wiąże się z pewnymi ograniczeniami w zakresie dysponowania lokalem (nie będzie można go przez 5 lat sprzedać ani wynająć).
– W przypadku, kiedy jednak ktoś chce sprzedać mieszkanie przed upływem tego pięcioletniego okresu, będzie musiał zwrócić odpowiednią część dopłaty – przypominał senator Czarnobaj.

Zasady dopłat:

● Powierzchnia lokalu mieszkalnego objętego wsparciem nie będzie mogła przekroczyć 75 m2, a w przypadku domu – 100 m2 powierzchni użytkowej.

● Jeśli składający wniosek będzie miał troje lub więcej dzieci, to powyższe limity powierzchni ulegną zwiększeniu o 10 m2.

● Dopłaty będą udzielone do 50 m2.

Etap legislacyjny

Ustawa po głosowaniu w Senacie