statystyki

Kredyty dla firm będą i bez wsparcia rządu

autor: Łukasz Wilkowicz17.11.2015, 07:45; Aktualizacja: 17.11.2015, 08:10
biznes, firma, urządzenia mobilne

Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcieliby pobudzać akcję kredytową dla przedsiębiorstw – pojawił się nawet pomysł uruchomienia specjalnego programu tanich pożyczek refinansowych przez Narodowy Bank Polski.źródło: ShutterStock

Bankowcy coraz chętniej pożyczają pieniądze biznesowi. Póki jeszcze mogą.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości chcieliby pobudzać akcję kredytową dla przedsiębiorstw – pojawił się nawet pomysł uruchomienia specjalnego programu tanich pożyczek refinansowych przez Narodowy Bank Polski. Nowe dane wskazują jednak, że dynamika kredytów dla firm przyspiesza, a dodatkowo banki mocno konkurują o tego typu klientów.

Według danych opublikowanych w piątek przez Narodowy Bank Polski kredyty dla przedsiębiorstw miały w końcu października wartość 326 mld zł. To o 26,4 mld zł więcej niż rok wcześniej. Z tak dużym przyrostem firmowego portfela banków ostatni raz mieliśmy do czynienia latem 2012 r.

– Wysoki poziom depozytów firm oraz rosnące zainteresowanie kredytem ze strony przedsiębiorstw pozwalają z umiarkowanym optymizmem patrzeć na perspektywy wzrostu inwestycji prywatnych w najbliższych kwartałach – podsumowuje Adam Antoniak, ekonomista Banku Pekao.

Wzrost popytu na kredyty widać przede wszystkim ze strony dużych przedsiębiorstw. Tu jeszcze wiosną wartość zadłużenia zwiększała się w tempie 4–5 proc. w skali roku. We wrześniu dynamika przekraczała już 12 proc., w głównej mierze za sprawą kredytów obrotowych. W sektorze małych i średnich firm tempo przyrostu ogólnej kwoty kredytów w ostatnich miesiącach nieco spowolniło, ale nie dotyczy to najważniejszej z punktu widzenia potencjału gospodarki kategorii – kredytów inwestycyjnych. W kolejnych miesiącach I kw. te kredyty rosły średnio o blisko 5 proc. w skali roku, w III kw. o 8,3 proc.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane