W co najmniej czterech województwach pierwsze nabory wniosków powinny wystartować do końca czerwca. W zdecydowanej większości jednak przedsiębiorcy muszą poczekać na unijne dotacje jeszcze co najmniej kwartał.
Coraz więcej województw przestawia harmonogramy naborów wniosków o unijne dotacje w ramach nowej perspektywy finansowej 2014–2020. W niektórych z nich pierwsze konkursy adresowane do małych i średnich firm mają zostać ogłoszone już w II kwartale. Takie plany mają województwa: kujawsko-pomorskie, podlaskie, pomorskie i śląskie. Niestety wszystko wskazuje, że w zdecydowanej większości regionów przedsiębiorcy będą musieli poczekać na skierowane do nich konkursy na unijne dofinansowanie co najmniej jeszcze kwartał. Wyjątkiem jest Świętokrzyskie – tutaj na razie w ogóle nie przewidziano ogłoszenia w 2015 r. konkursów dla MSP.
Dziś przedstawiamy informacje z regionów, najwięcej miejsca poświęcając naborom, planowanym do ogłoszenia już w II kwartale 2015 r.
Zakres prezentowanych informacji różni się w zależności od województwa – jest to spowodowane różnym zakresem danych w harmonogramach przegotowanych przez poszczególne urzędy marszałkowskie.
Wiele zarządów województw wskazuje, że ogłoszenie pierwszych regionalnych konkursów możliwe będzie po spełnieniu określonych przesłanek. Stąd zastrzeżenie dotyczące terminów: mogą one ulec zmianie. Zależy to bowiem również od takich czynników, jak choćby pojawienie się odpowiednich rozporządzeń i wytycznych na poziomie krajowym.
Różne wsparcie
W nowej perspektywie głównym celem w regionach będzie wsparcie wdrożenia innowacji w przedsiębiorstwach. Największe szanse na środki unijne mają więc te mikro, małe i średnie firmy, które zamierzają rozwijać się technologicznie. Większe firmy znajdą również środki przeznaczone na działalność badawczo-rozwojową, współpracę z jednostkami naukowymi.
Podobnie jak w poprzedniej perspektywie, spora pula pomocy w regionach przeznaczona jest na wsparcie cyfrowe, świadczenie e-usług, wdrażanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w przedsiębiorstwach (ICT). Prócz wsparcia infrastrukturalnego firmy mogą również liczyć na dotacje z regionalnych programów operacyjnych, wspierające ich kapitał ludzki.
Duże kwoty przewidziano na podnoszenie kompetencji pracowników przedsiębiorstw. Najpopularniejsze nadal są dotacje na szkolenia. Niektóre z nich dostępne będą bezpośrednio dla przedsiębiorstw, z niektórych pracownicy będą mogli skorzystać w sposób pośredni, tj. zgłaszając się do projektu indywidualnie jako osoba pracująca, nie jako pracownik konkretnego przedsiębiorstwa.
Łatwo nie będzie
Przedsiębiorcom się wydaje, że w obecnej perspektywie będzie łatwiej, ponieważ mają już wiedzę o sposobie funkcjonowania dotacji europejskich oraz bagaż doświadczeń minionej perspektywy. Muszą mieć jednak świadomość, że będzie też trudniej. Drogocenny potencjał wiedzy i praktycznych umiejętności ma też konkurencja. Mniej więcej od połowy minionej siedmiolatki przedsiębiorcy dość dobrze radzili sobie z pozyskiwaniem unijnego wsparcia – i ci, którzy robili to samodzielnie, i ci, którzy korzystali z pomocy firm doradczych. Niewątpliwie zatem najbliższe konkursy o unijne środki będą na zdecydowanie wyższym poziomie niż w latach ubiegłych. W poprzedniej perspektywie finansowej konkursy przeznaczone dla małych i średnich firm były jednymi z bardziej obleganych przez wnioskodawców. Z pewnością nie mniejszy apetyt obserwować będziemy także teraz.
Harmonogram ogłaszania konkursów dla małych i średnich przedsiębiorstw w regionach

Harmonogramów nie ogłosiły województwa: łódzkie (zostanie przedstawiony przez instytucję zarządzającą RPO na przełomie II i III kwartału 2015 r.), małopolskie (zostanie udostępniony w maju lub czerwcu 2015 r.), mazowieckie (miał być udostępniony pod koniec kwietnia 2015 r.), wielkopolskie (zostanie udostępniony w maju 2015 r.), warmińsko-mazurskie (zostanie udostępniony na przełomie kwietnia i maja 2015 r., wiadomo już jednak, że pierwsze konkursy planowane są na przełomie sierpnia i września 2015 r.).