statystyki

Unia aktywuje prawa robotów. Przemysł potrzebuje nowych regulacji

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński20.02.2017, 17:00
robot, biznes

Chodzi przede wszystkim o uregulowanie zasad odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez maszyny.źródło: ShutterStock

Potrzebne są spójne regulacje obowiązujące we wszystkich państwach członkowskich UE dot. sektora robotyki. Stwierdzili tak w czwartek europarlamentarzyści, którzy przyjęli rezolucję wzywającą Komisję Europejską do podjęcia prac nad nowymi przepisami.

Chodzi przede wszystkim o uregulowanie zasad odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez maszyny.

Europarlamentarzyści chcą, aby stworzony został prawny status robota. Od każdej osoby elektronicznej byłaby odprowadzana składka na specjalny fundusz odszkodowawczy. Chodzi o to, by w przypadku, gdy robot podejmie autonomiczną decyzję, która doprowadza do szkody, i nie da się nikogo pociągnąć do odpowiedzialności, to właśnie z tego funduszu będą pokrywane koszty wypłaty odszkodowania i ewentualnego zadośćuczynienia. W uchwalonym dokumencie poruszają też zagadnienie rekompensaty dla ofiar wypadków spowodowanych przez samochody bez kierowcy. Jak podkreślają eksperci, to właśnie kwestia autonomicznych pojazdów jest najpilniejsza. Europejskie koncerny motoryzacyjne już w ubiegłym roku zabiegały o regulacje, które umożliwiłyby im testowanie prototypów aut w warunkach drogowych. Wszystko po to, by nie zostać w tyle za amerykańską konkurencją.

Podstawowe koncepcje są dwie. Zgodnie z pierwszą odpowiedzialność za szkody powinien ponosić producent. Byłoby to rozwiązanie najprostsze w stosowaniu, gdyż ustalenie producenta maszyny nie nastręcza większych trudności. Druga koncepcja przewiduje, że odpowiedzialny byłby właściciel maszyny lub jej użytkownik. Miałaby mieć ona zastosowanie do robotów „uczących się” i tym samym przyswajających nawyki opiekuna.

W ocenie europarlamentarzystów najważniejsze jest to, by stosowany był model odpowiedzialności na zasadzie ryzyka, a nie winy. W praktyce oznaczać to będzie, że producenci, programiści sztucznej inteligencji lub właściciele maszyny już w chwili rozpoczęcia produkcji bądź korzystania z niej będą musieli godzić się na ewentualne konsekwencje.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • mam ten kraj w tyle(2017-02-20 22:03) Zgłoś naruszenie 10

  No, szkody, taka maszyna może zostać zhackowana (np. dron) i walnąć posła w łeb jak leży na plaży z kochanką. Ciekawe czasy idą, zaczyna robić się jeszcze lepszy bałagan

  Odpowiedz
 • dziadek(2017-02-20 20:27) Zgłoś naruszenie 10

  hm czegoś nie pojmuję. Tzn że jak mam robota w postaci autonomicznego samochodu to.......????? uważąm czasem ze w tej tzw Brukseli rzeczywiście potrzebne potężne wietrzenie, tam myślę ze nazbyt dużo egzempay którym rozum z głowa się minął.

  Odpowiedz
 • To może zalecenia Getsa(2017-02-20 18:54) Zgłoś naruszenie 00

  By Roboty a raczej ich właścicele płacili podatki

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane