statystyki

Od opłaty audiowizualnej nie uciekniesz. Fiskus zapuka do każdego teledłużnika

autor: Barbara Sowa17.03.2016, 07:53; Aktualizacja: 18.03.2016, 10:24
pilot-telewizja-media

Bocznych furtek praktycznie nie będzie. Opłata na media narodowe ma być pobierana od każdego licznika, ale z zachowaniem wszystkich dotychczasowych ulg (np. dla seniorów powyżej 75. roku życia czy widzów niepełnosprawnych).źródło: ShutterStock

Resort kultury zadecydował: opłata audiowizualna będzie pobierana przez dostawców prądu. 15 złotych – tyle wyniesie miesięczna składka na media publiczne. To mniej niż obecny abonament radiowo-telewizyjny (22,70 zł miesięcznie). Ale zapłaci go, nie jak dziś, co dziesiąte, ale każde gospodarstwo domowe.

Reklama


Reklama


Bocznych furtek praktycznie nie będzie. Opłata na media narodowe ma być pobierana od każdego licznika, ale z zachowaniem wszystkich dotychczasowych ulg (np. dla seniorów powyżej 75. roku życia czy widzów niepełnosprawnych).

– Blankiet wystawią dostawcy energii razem z rachunkiem za prąd – wyjaśnia Krzysztof Czabański, wiceminister kultury odpowiedzialny za reformę mediów publicznych. Kto nie zapłaci, ściągnie na siebie urzędników fiskusa.

– Urząd skarbowy zostanie zawiadomiony przez dostarczyciela energii, że pieniądze nie wpłynęły na konto. Wtedy zostanie wszczęta procedura na wzór tej, którą się stosuje choćby w przypadku mandatów drogowych. To na pewno wpłynie korzystnie na ściągalność składki – uważa Czabański. Zwłaszcza że procedura przewiduje też odsetki i kary.

Składka ma dać 2,5 mld zł rocznie. Biorąc pod uwagę, że w tym roku, wedle szacunków KRRiT, media publiczne dostaną z abonamentu 661 mln zł, to zawrotna suma. Ale bez zmiany systemu finansowania TVP i Polskiego Radia pieniędzy w ich kasie będzie ubywać. Zmniejsza się poziom długów egzekwowanych z tytułu zaległości abonamentowych. To dzięki nim ostatnio poprawiła się sytuacja finansowa TVP i PR. – To chore, że media publiczne żyją z opłat zaległych i z kar. Od początku kadencji mówimy, że system trzeba zmienić, i przedstawiamy możliwe rozwiązania. Tak ze względu na sprawiedliwość społeczną, jak i potrzeby mediów – mówił Jan Dworak, przewodniczący KRRiT w wywiadzie dla DGP.

Przeliczą się ci, którzy myślą, że nowa ustawa anuluje ich abonamentowe długi. W projekcie nie ma mowy ani o abolicji dla dłużników, ani o ulgach dla tych, którzy telewizji czy radia w domu nie mają.

Pakiet dwóch ustaw – o opłacie audiowizualnej i mediach narodowych – ma być gotowy pod koniec marca. Wtedy zostanie wniesiony do laski marszałkowskiej.

W porównaniu z pierwotną wersją projektu pojawiły się zmiany. Kosmetyczne, bo podstawowe założenia, z przekształceniem TVP i Polskiego Radia ze spółek w instytucje publiczne oraz automatycznym wygaśnięciem umów wszystkich pracowników mediów publicznych, pozostaną.

Pod wpływem krytyki autorzy projektu postanowili zagwarantować przedstawicielom opozycji miejsce w Radzie Mediów Narodowych. Jeden spośród pięciu wybieranych przez Sejm, Senat i prezydenta członków tego organu, który ma nadzorować media narodowe i dysponować ich budżetem, ma być przedstawicielem mniejszości parlamentarnej. – To pierwszy taki krok w historii mediów publicznych. W składzie KRRiT nikt nie gwarantował ustawowo miejsca opozycji – szczyci się Czabański. Kolejną zmianą są konkursy na dyrektorów TVP i PR oraz ich kadencyjność.

Nie wiadomo jeszcze, czy kadencja szefów będzie trwała rok, czy dwa lata. – To będzie powiązane z planami programowo-finansowymi instytucji, którymi będą kierowali – tłumaczy wiceminister. Konkursy będą jawne i otwarte. Ale to nadal do szefa Rady Mediów Narodowych (na to stanowisko typowany jest właśnie Czabański) będzie należało rozstrzygnięcie konkursu i wyłonienie zwycięzcy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • złodzieje(2016-03-17 09:23) Odpowiedz 15019

    Złodziejstwo PIS. Nie mam radia w domu, nie mam telewizji i mam płacić na Kurskiego?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • gość(2016-03-17 09:01) Odpowiedz 12511

    Ja nie ma tv i to jest bardzo nieuczciwe w stosunku do mnie

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • przykro(2016-03-17 10:31) Odpowiedz 10510

    Niestety tak samo jak do 500+ dołożymy do luksusu sfatygowanych gwiazdeczek i nieudolnych redaktorków, niezależnie od tego chcemy tę beznadzieję oglądać czy nie.

  • ot co(2016-03-17 10:09) Odpowiedz 9713

    Mam 800zł renty i nie mam TV. Z jakiej racji mi kradniecie jeszcze 15 zł miesięcznie? Złodziejstwo i tyle!! Dla dociekliwych... komputer z recyklingu a internet darmowy AERO2.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • SKOK(2016-03-17 11:39) Odpowiedz 8811

    Żeby ktoś dostał 500 zł, trzeba komuś zabrać 800 zł. Przecież PIS nie wypłaci tych 500 zł. ze swojej kieszeni tylko z naszych.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • młodzież(2016-03-17 12:37) Odpowiedz 846

    To nie jest zgodne z demokracją .Niech zakodują wszystkie kanały ja ma TELEWIZJOWSTRĘT więc dlaczego mam płacić za coś z czego nie korzystam.

  • PMD(2016-03-17 10:30) Odpowiedz 819

    A jak ktoś ma dwa mieszkania to będzie płacił dwa razy? Niby z jakiej racji? Podwójne opodatkowanie? Nie jestem i tak w stanie przebywać na raz w dwóch mieszkaniach (a nie wynajmuje bo w obu mieszkam po pół roku w sumie około...) I teraz zaskarżyć to powinni wszyscy dostawcy energii - dlaczego narzuca im się, jako prywatnym instytucjom, dodatkowe koszty administracyjne poboru? Kto będzie egzekwował jak ktoś nie płaci (np w moim przypadku zapłacić tylko raz z jednego lokalu, a z drugiego nie - nie jest wynajmowane...) Jeśli już to powinno się płacić w PITach.... Wtedy paci się od głowy, która ogląda.... Zresztą kto ten proces wymyślił??? zamiast redukować kroki w procesie ściągania to się je dokłada. W PITie szlo by od razu do budżetu bez pośrednika, a przez prąd to jest dodatkowy krok, który dodatkowo kosztuje. TO naprawdę jakiś dureń wykreował...

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • emerytka(2016-03-17 11:51) Odpowiedz 818

    Czabansk ! Kiedy likwidacja tzw. abonamentu radiowo-telewizyjnego? Przecież zmiana nazwy na „opłata medialna” niczego nie zmienia. Opłata blisko 200 zł OD OSOBY rocznie to poważne uszczuplenie budżetu dla osób słabych ekonomicznie? Dopiero teraz ci ludzie zaczną przeklinać PIS. Dlaczego emeryci, renciści czy bezrobotni z zasiłkiem mają się "zrzucać" na kilkunasto- czy kilkudziesięciotysięczne pensje ludzi z otoczenia kacyków aktualnie rządzącej partii!? Niech glinski, czabanski, bubula i ostatnio pawłowicz sami zapłacą ze swych poselskich wynagrodzeń, a nie grzebią w kieszeniach biednych ludzi (!)

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • misiek(2016-03-17 13:23) Odpowiedz 798

    Nie musicie płacić, a jak dostaniecie wyrok to powiedzcie że to nie sąd tylko nasiadówka przy kawce była i nie uznajecie wyroku, jak PIS :)

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • aby(2016-03-17 12:55) Odpowiedz 707

    ....jutro rozwiazanie umowy z dostawca pradu - bedzie agregat!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Obowiązek ogladania Mediów Publicznych czy co????(2016-03-17 12:49) Odpowiedz 663

    Oglądam głównie media niepubliczne radio też innych nadawców...... To czemu jedni (Prywatni) potrafią nadawać za Free....... a tzw. Publiczni z tą samą ilością Reklam już nie. Czy to jakiś Nowy Podatek czy co?????

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • lol345(2016-03-17 12:23) Odpowiedz 625

    A za osobny licznik w garażu czy w pomieszczeniu gospodarczym też zapłacę? Bo dostaję osobne rachunki za każdy punkt poboru. Parodia.. Bo tak? Dobra zmiana :-)))))

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • miki25(2016-03-17 12:54) Odpowiedz 532

    to za drogo 5 zł , to jeszcze zniosą nawet ci , co nie maja tv i radia. Ludzie maja po 800 zł emerytury i nie maja mediów, emeryci powinni być zwolnienie z opłaty

  • krakus(2016-03-17 14:28) Odpowiedz 513

    Mam budynek gospodarczy i licznik prądu po niesłusznym ustroju który rzadko odwiedzam, mając na uwadze polskie absurdy mam prawo mieć obawę o podwójną opłatę.

  • rencista lublin(2016-03-17 11:54) Odpowiedz 519

    Co za hipokryzja. Dziad udaje, że chce ulżyć starszym ludziom. A ja pytam: po co 75- czy 80-latkom telewizja. Oni mają inne -głównie zdrowotne- problemy na co dzień

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Azor(2016-03-17 10:34) Odpowiedz 5021

    dobra zmiana!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • władek 65(2016-03-17 11:47) Odpowiedz 473

    Stary dziadek jeszcze z czasów PRL -widać zna różne metody. Panie czabanski: wróć pan jeszcze do podatku drogowego z czasów PRL. usunięcie go trwało ponad 25 lat(!)

  • POLAK(2016-03-17 13:16) Odpowiedz 462

    Resort kultury zadecydował: opłata audiowizualna będzie pobierana przez dostawców prądu. 15 złotych – tyle wyniesie miesięczna składka na media publiczne. To mniej niż obecny abonament radiowo-telewizyjny (22,70 zł miesięcznie). Ale zapłaci go, nie jak dziś, co dziesiąte, ale każde gospodarstwo domowe. -TAK RELIZOWANE SĄ WARTOŚCI CHRZEŚCIAŃSKIE PRZEZ PIS-ZABIERAĆ WSZYSTKIM CZY KTOŚ CHCE CZY NIE.W CYWILIZOWANYCH KRAJACH TAKI ZABIEG TO ZŁODZIEJSTWO ALE W POLSCE TO NORMA!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Leniwiec(2016-03-17 10:35) Odpowiedz 4041

    A ja nie mam samochodu a z moich podatków drogi budują

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • citiizen(2016-03-17 13:09) Odpowiedz 322

    a gdzie link do projekru ustawy?