Oglądasz naziemną cyfrową? Od 14 grudnia 2023 roku, rozpoczął się proces zmiany standardu nadawania dla MUX-3. Dotyczy on tym razem programów TVP. Sprawdź, czy trzeba będzie zmienić telewizor, obecnie posiadany dekoder, oraz jak przetestować, czy nasze urządzenie będzie działać bez problemu?

Zmiana standardu nadawania – co to oznacza?

Jak informuje serwis gov.pl w połowie grudnia nastąpi zmiana standardu nadawania multipleksu 3 (MUX-3) naziemnej telewizji cyfrowej, w ramach którego możliwy jest odbiór większości programów Telewizji Polskiej S.A. - TVP1, TVP2, TVP3, TVP Historia, TVP Sport i TVP Info. Zmiany będą dotyczyć obszaru całego kraju i zostaną przeprowadzone w dwóch etapach.

Zmiana standardu nadawania TVP – od kiedy?

Zgodnie z zapowiedzią Telewizji Polskiej S.A. zmiana standardu nadawania nastąpi w dwóch etapach:

Województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie - noc z 14 na 15 grudnia 2023 r.

Województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie - noc z 18 na 19 grudnia br.

Część osób będzie musiało wymienić sprzęt

Zgodnie z informacją zawartą na stronie gov.pl efektem zmiany standardu telewizji naziemnej do DVB-T2/HEVC jest przede wszystkim możliwość podniesienia jakości obrazu ze względu na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych częstotliwości radiowych, a także rozbudowa obecnej oferty programowej w przyszłości.

Jednak dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiąże się z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego (dekoder albo telewizor) na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika telewizyjnego w odpowiedni dekoder.

Zastrzeżenie numeru PESEL – jak to zrobić?

Jak sprawdzić, czy moje urządzenie będzie działać?

Najprostszym sposobem sprawdzenia czy nasz sprzęt umożliwia odbiór naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T2/HEVC jest sprawdzenie czy telewizor umożliwia odbieranie obrazu i dźwięku programów nadawanych na MUX-1 i MUX-2, którymi są np.: TV Trwam HD i Stopklatka HD dla MUX-1 oraz Polsat HD i TVN HD dla MUX-2.

W przypadku braku prawidłowego odbioru programów nadawanych w standardzie DVB-T2/HEVC, dla dalszego odbioru programów Telewizji Polskiej S.A. nadawanych na MUX-3 konieczna będzie dokonana we własnym zakresie wymiana telewizora lub zakup dekodera telewizyjnego umożliwiającego odbiór telewizji w nowym standardzie.

Wszystkie sprzedawane aktualnie w Polsce nowe dekodery telewizji naziemnej i telewizory muszą umożliwiać odbiór telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC. Weryfikację odbiornika można również przeprowadzić korzystając z wyszukiwarki dostępnej na stronie https://telewizjanaziemna.pl/

Dodatkowy miesiąc na ewentualną zmianę urządzeń

Jednocześnie, w celu zapewnienia widzom dodatkowego czasu na dostrojenie odbiorników, Telewizja Polska S.A. będzie realizowała równoległą emisję wybranych programów zarówno na MUX-3, jak i na MUX-6. Będzie to dotyczyło:

- TVP1, TVP2, TVP Info w okresie od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.

- TVP ABC i TVP Kultura w okresie od 19 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r.