statystyki

Ustawa medialna opublikowana. Kadencje władz TVP i Polskiego Radia wygasną w piątek

07.01.2016, 18:13; Aktualizacja: 07.01.2016, 18:19
Siedziba TVP

Siedziba TVPźródło: newspix.pl

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia wygasają w dniu wejście w życie nowych przepisów, czyli dzień po ogłoszeniu ich w Dzienniku Ustaw.

Reklama


Reklama


Nowe zarządy i rady (rady będą liczyć trzech członków) będą powoływane przez ministra skarbu państwa "do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych". Dodatkowo minister skarbu został zobowiązany do dostosowania statutów TVP, PR i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia do przepisów nowelizacji oraz stwierdzenia nieważności tych przepisów statutów, które są sprzeczne z nowelizacją.

Nowela straci moc z dniem 30 czerwca 2016 roku.

Zarządy spółek mediów publicznych będą działać w dotychczasowym składzie do czasu powołania nowych władz na podstawie zmienionych przepisów. Nie będą mogły jednak - bez zgody ministra skarbu państwa - "dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani czynności z zakresu prawa pracy, z których wynikałyby dla spółki nowe zobowiązania".

W uzasadnieniu do nowych przepisów autorzy - posłowie PiS - napisali, że zmiany te przyczynią się do "racjonalizacji i obniżenia kosztów zarządzania spółkami publicznej radiofonii i telewizji oraz przywrócenia w nich standardów zawodowych i etycznych, jakich wymaga realizacja misji publicznej". Nowela - jak napisano w uzasadnieniu - koncentruje się na zmianie sposobu kreowania rad nadzorczych i zarządów spółek publicznej radiofonii i telewizji oraz ograniczeniu liczebności rad nadzorczych do trzech osób.

"Wiąże się to z wyeliminowaniem udziału Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, jako organu regulacji rynku mediów elektronicznych, w kreowaniu składów zarządów i rad nadzorczych działających na tym rynku spółek Skarbu Państwa. Do czasu wprowadzenia nowej organizacji mediów narodowych winna to być bowiem domena ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa, który ponosi odpowiedzialność przed Sejmem" - wskazano.

Zdaniem autorów nowych przepisów ustawa stanowi pierwszy etap reformy mediów publicznych, zmierzającej do ustanowienia systemu mediów narodowych. "Jego filarami będą instytucje niemające charakteru spółek akcyjnych, którym zapewni się stabilne źródła finansowania. Stworzenie nowego systemu organizacji i finansowania mediów narodowych wymaga kilku miesięcy intensywnych prac i będzie następnym etapem reformy" - wskazują autorzy.

Wiceminister kultury odpowiedzialny za reformę mediów Krzysztof Czabański powiedział PAP 29 grudnia, że projekt lub projekty ustaw określających strukturę, organizację i finansowanie mediów publicznych będą gotowe do procedowania w parlamencie wiosną. "Następnym krokiem po przyjęciu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji będzie przekształcenie mediów publicznych w media narodowe, poprzez zmianę ich ustroju prawnego. Duża ustawa medialna (obejmująca oprócz TVP i Polskiego Radia również Polską Agencję Prasową) będzie gotowa do procedowania w parlamencie w marcu lub kwietniu. Możliwe, że byłyby to dwa projekty: pierwszy określający ustrój, sposób organizacji i strukturę mediów narodowych, a drugi dotyczący sposobu ich finansowania. Nie chcę tego przesądzać. Jednak moim zdaniem, jeżeli robić następny krok, to już całościowo" - powiedział Czabański.

Wiceminister zapewnił, że projekt określający kształt instytucjonalny nowych mediów jest już gotowy, jednak nie zapadła jeszcze decyzja, czy będzie procedowany osobno, czy też zostaną do niego włączone kwestie finansowe. Podkreślił, że opracowanie nowego modelu finansowania mediów będzie zmianą najbardziej czasochłonną.

"Jak wiemy, obecny system abonamentowy upadł, a media publiczne żyją z egzekwowania zaległości abonamentowych, które też się kończą. Jeśli w tym roku nie zmienimy sposobu finansowania mediów, w przyszłym roku czeka je nieunikniony krach finansowy. Eksperci różnią się w ocenach, który model finansowania jest najlepszy dla mediów. Ponadto, nowy system finansowania będzie także trzeba notyfikować w Brukseli, dlatego trudno podać dokładny termin powstania ostatecznego projektu" - dodał.

Projekt ustawy o mediach narodowych, do którego dotarła PAP zakłada, że Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa staną się mediami narodowymi; zostaną przekształcone w „państwowe osoby prawne” zarządzane przez dyrektora; nadzór nad nimi będzie należał do Rady Mediów Narodowych. Jak zapisano w projekcie, stosunek pracy pracownika nawiązany przed dniem przekształcenia wygaśnie z upływem trzech miesięcy po dniu ogłoszenia ustawy, chyba że do tego czasu strony zawrą umowę przewidującą dalsze trwanie stosunku pracy.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Brawo(2016-01-07 20:42) Odpowiedz 42

  Jak słusznie zauważył na łamach „Naszego Dziennika” ks.prof.Czesław S.Bartnik: „Wreszcie po 25 latach Polska zaczęła się odradzać”. Polacy wybrali Prawo i Sprawiedliwość i mają wobec tej partii bardzo duże nadzieje. Ale oto pojawiają się szybko siepacze Heroda w postaci Komitetu Obrony Draństwa,którzy chcą za wszelką cenę przerwać życie Polski by się nie odrodziła w pełni. Można więc śmiało powiedzieć,że wszelkie te demonstracje i bunty są budowane na lewackiej ideologi unijnej,pokomunistycznej i ateizującej odrzucającej wyższe wartości klasyczne. Okazuje się,że ludzie z KOD-u chcą odejść w całym życiu polskim od suwerenności i od takich naczelnych wartości jak Kościół na forum publicznym,Naród Polski,kultura polska i godność. Dla nich swego czasu wytyczne dawała Moskwa, a dzisiaj lewacka Bruksela. Jak podkreślił ks.prof.Czesław S. Bartnik Polska była długo zamglona przez komunizm sowiecki,ta mgła opadła znacznie pod wpływem katolicyzmu i patriotyzmu. Ale u ludzi słabych religijnie i patriotycznie wytworzyła się po marksizmie pewna pustka,więc zaczęli Polacy coraz szerzej przyjmować ateistyczny liberalizm,przynajmniej na forum publicznym. Zdają się przy tym nie dostrzegać,że jest to nie tylko błędne,ale i wprost przestępcze. Bowiem propaganda lewacka jest w wielu swych tezach nieludzka,nieetyczna i wroga osobie ludzkiej i społeczeństwu. Charakteryzują ją:ataki na tradycję,kulturę,religię i etykę,zwierzęca wprost redukcja miłości,rozbijanie małżeństw,rodziny,wtłaczanie ideologi gender,”produkcja” człowieka in vitro,dowolne uzgadnianie płci.Wreszcie Polacy tego promowania wszelkiej maści zboczenia nie wytrzymali i otrząsają się powoli z tego lewackiego bagna. A przegrani zamiast się nawrócić na rozum i godność,wrzeszczą kłamliwie,że byli wspaniali, tylko wszystko im zabrał „Kaczyński”. I tak doszło do dalszej podłości. Potwierdza to niesamowity szał sprzeciwu u przegranych POlityków,który jest przez polityczną poprawność inspirowany. Jak to możliwe,że ludzie,którzy są spadkobiercami minionego systemu,nie rozumieją,że demonstrują w szale niedorzeczności nie przeciwko prezesowi PiS,jak mówią,lecz przeciwko milionom szlachetnych,normalnych Polaków,którzy chcą się wyzwolić z obłudy społecznej i politycznej Platformy Obywatelskiej oraz środowiska „Gazety Wyrodnej”,podnieś sztandar naszych bohaterów i kroczyć za Chrystusem,któremu owi nieszczęśni wielbiciele KOD-u urągają i wygrażają nam ,że nie spoczną,aż Polski normalnej,Kościoła Bożego i nas znów nie podepczą.

 • Jutro rano w PR1(2016-01-07 19:58) Odpowiedz 30

  bolesne odrywanie od koryta nijakiego Kamila Dąbrowy. Ale kwik będzie, aj,waj giewałt.

 • Jadwisia(2016-01-07 20:19) Odpowiedz 21

  mam nadzieje ze następni dyrektorzy zrozumieją ze TVP oznacza telewizja Polska a nie obca.

 • nietok(2016-01-07 22:51) Odpowiedz 11

  Kamilek wroci do Tokfm skad przyszedł albo w nagrodę za wytrwalosc pojdzie do superstacji pod skrzydełka cioci Jani.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Polecane

Reklama