Europoseł Prawa i Sprawiedliwości i przewodniczący Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek liczy, że po zmianach personalnych, przyjdzie czas na głębsze reformy mediów publicznych. Dziś poznamy nowych szefów TVP i Polskiego Radia.

Ich nominacje umożliwiła tak zwana mała ustawa medialna. Gość radiowej Trójki mówił, że media publiczne po zmianach nie mogą być jedynie miejscem debaty między rządem a opozycją, a szerokim forum debaty publicznej. "Co to są media publiczne? To upowszechnianie zasad kultury narodowej, przekładanie na język kultury popularnej, kultury wysokiej, to jest rzetelna debata publiczna, to jest szacunek dla praw rodziny " - mówił Marek Jurek.

Nowelizacja ustawy medialnej zakłada między innymi, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie będzie już miała wpływu na powoływanie członków rad nadzorczych i zarządów publicznych nadawców. Znika zapis, że zmiana statutu spółek medialnych wymaga zgody KRRiT. Do czasu pełnej przemiany mediów publicznych w narodowe, rolę Rady przejmie minister skarbu. To on powoła i odwoła członków zarządów i rad nadzorczych. Kolejnym etapem zmian w mediach ma być przygotowywany rządowy projekt ustawy, wprowadzający m.in. Radę Mediów Narodowych.