statystyki

Nowe kanały naziemnej telewizji cyfrowej we wrześniu? Niekoniecznie, TVP może blokować miejsce do 2014 roku

autor: Piotr Dziubak22.08.2013, 06:55; Aktualizacja: 22.08.2013, 07:56
 • Wyślij
 • Drukuj
Siedziba Telewizji Polskiej

Siedziba Telewizji Polskiejźródło: newspix.pl

KRRiT we wrześniu rozstrzygnie konkursy na nowe kanały naziemnej telewizji cyfrowej. Cztery podmioty, które zdobędą koncesje po zakończeniu wszystkich konkursów, będą musiały zaczekać z nadawaniem do czasu zwolnienia miejsca przez trzy programy Telewizji Polskiej.

reklama


O dwa miejsca na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej zabiega 12 podmiotów. Są one przeznaczone na kanał edukacyjny oraz filmowy. W przypadku kanału filmowego wśród faworytów wymienia się Stopklatkę TV (wspólny projekt grupy kapitałowej Kino Polska TV, portalu filmowego Stopklatka.pl i grupy medialnej Agora), TV Film (przedsięwzięcie Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich), a także Kino5 projekt grupy Mediasat, właściciela Tele5, Polonii1 oraz dwóch płatnych kanałów tematycznych.

W maju Stopklatka TV otrzymała potężne wsparcie od polskich twórców filmowych. Ogłoszono, że w radzie programowej kanału zasiądą Andrzej Wajda i Agnieszka Holland. Pozostali nadawcy starający się o koncesję próbują przebić ofertę konkurencji.

– Wymogi ustawowe są takie, że co najmniej 70 proc. treści programu muszą stanowić produkcje polskie i europejskie. My proponujemy więcej. Cała ramówka kanału Kino5 będzie się składała wyłącznie z takich filmów oraz z własnych programów o tematyce okołofilmowej. Stawiamy na wartościowe kino, zarówno premiery, jak i klasykę filmu polskiego i europejskiego – wylicza Jarosław Burdek, dyrektor ds. programowych Tele5. Dodaje, że firma zamierza również wspierać produkcję rodzimej kinematografii. – Będziemy finansować realizacje najciekawszych scenariuszy. Około 50 proc. planowanych wydatków przeznaczymy na własne produkcje i zakup licencji związanych z polskim kinem – zapowiada Burdek.

Decyzje w sprawie konkursów być może zapadną już na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. – 3 września Krajowa Rada będzie rozpatrywać wnioski nadawców, którzy biorą udział w konkursach na dwa wolne miejsca na Mux-1- twierdzi Katarzyna Twardowska, rzeczniczka KRRiT. Dodaje, że jeśli nie będzie przeszkód proceduralnych związanych z dokumentacją konkursową, być może już wtedy zapadną decyzje o przyznaniu koncesji.

W maju tego roku KRRiT rozstrzygnęła konkursy na dwa z czterech miejsc pozostałych na Mux-1. Przeznaczone na program dziecięcy oraz o tematyce społeczno-religijnej pasma wygrały stacja ABC TVP oraz Telewizja Trwam o. Rydzyka.

Cztery podmioty, które zdobędą koncesje po zakończeniu wszystkich konkursów, będą musiały zaczekać z nadawaniem do czasu zwolnienia miejsca przez trzy programy Telewizji Polskiej. Przeznaczono dla nich Mux-3, który po wyłączeniu telewizji analogowej jest już dostępny dla 99,5 proc. mieszkańców Polski. Nieoficjalnie wiadomo, że publiczny nadawca nie będzie się spieszył z przeniesieniem tych kanałów. Zgodnie z warunkami rezerwacji częstotliwości musi to uczynić nie później niż 27 kwietnia 2014 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 5

 • 1: Lolek z IP: 188.137.82.* (2014-10-02 14:16)

  Dlaczego nie postarają się o kanał Polsat Sport tylko zwykły a nie jak do tej pory Polsat Sport news

 • 2: Nbruceleep z IP: 37.30.26.* (2014-08-29 17:24)

  Pafnucy
  Obawiam sie ze nigdy nie bedziesz wybieral co chcesz oglądać a czego nie :)

 • 3: Pafnucy z IP: 89.228.18.* (2013-12-23 21:25)

  Kiedy to ja będę wybierał co chcę oglądać za moje pieniądze a czego nie chcę a nie Julek Brązowy z ekipą za łapówki ???

 • 4: Bolek z IP: 178.183.252.* (2013-09-27 11:23)

  Marek, proszę cię naucz się pisać po polsku.

 • 5: Marek z IP: 81.219.170.* (2013-09-21 21:26)

  Dlaczego ta debilijna tv programu 1 i 2 i TV info są na dwóch MUX 1 i 3 zajmują za dużo 1 MUX po cholerę to samo dawać co innego a nie dublować nie potrzebnie.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama