statystyki

Opłaty likwidacyjne od polisolokat rażąco naruszają interesy konsumentów

autor: Sławomir Wikariak11.07.2016, 07:38; Aktualizacja: 11.07.2016, 08:36

Kolejny sąd uznał opłatę likwidacyjną pobieraną przy wcześniejszym zerwaniu polisolokaty za niedozwoloną klauzulę umowną. I nakazał oddać klientowi całą zabraną przez ubezpieczyciela kwotę.

Polisolokaty, czyli produkty łączące instrumenty finansowe z ubezpieczeniem, są tak skonstruowane, że zerwanie umowy przed upływem wyznaczonego okresu oznacza utratę znacznej części zainwestowanych pieniędzy. Pożerają je opłaty likwidacyjne, z których istnienia klienci nierzadko nie zdawali sobie sprawy. Tak było też w przypadku mieszkanki województwa małopolskiego, która do chwili rozwiązania umowy zgromadziła 9,8 tys. zł. Ponad 7 tys. zł pochłonęła opłata likwidacyjna. Kobieta nie dała jednak za wygraną i poszła do sądu. Wygrała najpierw w pierwszej, a później w drugiej instancji.

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu w opublikowanym właśnie uzasadnieniu wyroku uznał bowiem opłatę likwidacyjną za niedozwoloną klauzulę umowną i nakazał zwrot całej zabranej kwoty wraz z odsetkami. Wyrok opiera się na art. 3851 par. 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, nieuzgodnione indywidualnie, nie wiążą go, jeśli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Zdaniem składu orzekającego postanowienie dotyczące opłaty likwidacyjnej stanowiło właśnie taką klauzulę.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Marcin33(2016-07-11 13:37) Zgłoś naruszenie 53

    Mnie udało się sądownie odzyskać opłatę likwidacyjną potrąconą przez Aegon. Sprawę zleciłam kancelarii virtus. Polecam ich usługi innym poszkodowanym, tel: 533 870 724.

    Odpowiedz
  • Bella(2017-03-30 06:41) Zgłoś naruszenie 00

    Ja też niestety zaliczam się do grona oszukanych. Postanowiłam jednak wziąć sprawy w swoje ręce i działać, w końcu to nasze ciężko zarobione pieniądze. Znajoma skontaktowała mnie z Kancelarią Prawną Invictus. To dzięki nim sprawa ruszyła do przodu i pewnie niebawem odzyskam swoje środki. Moją sprawę prowadziła Pani Ewelina Pruszyńska ewelina.pruszynska@kancelariainvictus.pl tel : 531 399 855. Polecam

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane