statystyki

Opłaty likwidacyjne od polisolokat rażąco naruszają interesy konsumentów

autor: Sławomir Wikariak11.07.2016, 07:38; Aktualizacja: 11.07.2016, 08:36

Kolejny sąd uznał opłatę likwidacyjną pobieraną przy wcześniejszym zerwaniu polisolokaty za niedozwoloną klauzulę umowną. I nakazał oddać klientowi całą zabraną przez ubezpieczyciela kwotę.

Polisolokaty, czyli produkty łączące instrumenty finansowe z ubezpieczeniem, są tak skonstruowane, że zerwanie umowy przed upływem wyznaczonego okresu oznacza utratę znacznej części zainwestowanych pieniędzy. Pożerają je opłaty likwidacyjne, z których istnienia klienci nierzadko nie zdawali sobie sprawy. Tak było też w przypadku mieszkanki województwa małopolskiego, która do chwili rozwiązania umowy zgromadziła 9,8 tys. zł. Ponad 7 tys. zł pochłonęła opłata likwidacyjna. Kobieta nie dała jednak za wygraną i poszła do sądu. Wygrała najpierw w pierwszej, a później w drugiej instancji.

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu w opublikowanym właśnie uzasadnieniu wyroku uznał bowiem opłatę likwidacyjną za niedozwoloną klauzulę umowną i nakazał zwrot całej zabranej kwoty wraz z odsetkami. Wyrok opiera się na art. 3851 par. 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, nieuzgodnione indywidualnie, nie wiążą go, jeśli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Zdaniem składu orzekającego postanowienie dotyczące opłaty likwidacyjnej stanowiło właśnie taką klauzulę.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Marcin33(2016-07-11 13:37) Zgłoś naruszenie 53

    Mnie udało się sądownie odzyskać opłatę likwidacyjną potrąconą przez Aegon. Sprawę zleciłam kancelarii virtus. Polecam ich usługi innym poszkodowanym, tel: 533 870 724.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane