statystyki

1,5 tys. zł co miesiąc dla spłacających kredyty mieszkaniowe

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.02.2016, 12:54; Aktualizacja: 19.02.2016, 13:39
mieszkanie

Pieniądze na wsparcie – 600 mln zł – mają wyłożyć banki. źródło: ShutterStock

Już od piątku osoby, które wzięły kredyt na zakup mieszkania, mogą starać się o wsparcie w spłacie zadłużenia. Na złożenie wniosku mają czas do 31 grudnia 2018 r.

reklama


reklama


W piątek wchodzi w życie ustawa o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy (Dz. U. z 2015 r. poz. 1925). O taką pomoc mogą się starać te osoby, które straciły pracę, bieżąca wartość ich nieruchomości jest niższa niż wartość kredytu lub te, które muszą płacić ratę przekraczającą 60 proc. dochodów ich gospodarstwa domowego.

Aby uzyskać wsparcie należy złożyć do kredytodawcy odpowiedni wniosek. Trzeba w nim podać imię i nazwisko, adres miejsca zamieszkania, numer PESEL, oraz numer dowodu osobistego lub rodzaj i numer innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Ponadto kredytobiorca jest zobowiązany do złożenia, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, oświadczenie o:

  • istnieniu okoliczności stanowiących podstawę przyznania wsparcia,
  • warunkach wszystkich umów ubezpieczenia, na podstawie których przysługuje mu świadczenie z tytułu utraty pracy, w tym o terminie, w którym upływa okres wypłaty świadczeń z tytułu tych umów - w przypadku gdy zawarł umowę ubezpieczenia spłaty kredytu, gwarantującego wypłatę świadczenia na wypadek utraty pracy,
  • współczynniku wyrażającym relację wysokości płaconej raty z tytułu kredytu mieszkaniowego do osiąganych miesięcznie dochodów,
  • dochodzie gospodarstwa domowego.

Wsparcie nie będzie przyznawane, jeżeli umowa kredytu mieszkaniowego została wypowiedziana. Z dobrodziejstw ustawy nie skorzystają również ci kredytobiorcy, którzy wypowiedzieli umowę o pracę oraz ci, którzy pobierają świadczenie z tytułu utraty pracy wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia spłaty kredytu.

Po pozytywny przejściu weryfikacji pomoc będzie przekazywana w miesięcznych ratach, nie wyższych niż 1500 zł, na wskazany przez kredytodawcę rachunek. Maksymalny okres udzielania wsparcia wynosi 18 miesięcy.

Kredytobiorca jest zobowiązany do zwrotu pobranych świadczeń (bez odsetek) w ciągu dwóch lat. Spłata należności może zostać rozłożona nawet na osiem lat.

Pieniądze na wsparcie – 600 mln zł – mają wyłożyć banki. Mimo to ustawa jest ostro krytykowana.

Elżbieta Lech, radca prawny w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, na końcu łańcucha zawsze jest klient, i to on zawsze płaci za mniej czy bardziej przemyślane pomysły ustawodawcy.

Z podobnych powodów ustawę krytykuje także Andrzej Jakubiec, adwokat, doktor Uniwersytetu Łódzkiego, partner w kancelarii Janeta, Jakubiec, Węgierski. – Oceniam te zmiany nie tylko jako prawnik, lecz przede wszystkim jako obywatel, i przyznam, że budzą one mój fundamentalny sprzeciw. Są one kolejnym narzędziem, które oducza odpowiedzialności za własne decyzje i przerzuca skutki nierozsądnych posunięć jednostek na całe społeczeństwo. Czemu ma to służyć? Ustawodawca liczy, że grupa z problemami finansowymi będzie za to rozwiązanie wdzięczna, a inni nie zauważą, że zostali nimi obciążeni – kwituje prawnik.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło: gazetaprawna.pl

Polecane

reklama

  • Zniesmaczony (2016-02-18 16:47) Odpowiedz 4652

    Dziwie się ze wogóle ktoś coś z tym robi. Biorąc kredyt we frankach mieli tanie raty i duże ryzyko straty. Sami się na to decydowali kuszeni przez banki coprawda ale bank sam umowy nie podpisywał za kredytobiorcę. Zdecydowali się brać udział w spekulacji a teraz płaczą. Ja mam kr. W PLN mi nikt nie pomaga. Ogarnij cie się i pamiętajcie chytry traci dwa razy.

    Pokaż odpowiedzi (7)
  • DD(2016-02-18 13:13) Odpowiedz 438

    Ile Pani zapłacili za ten nagłówek !!!!!!!!!!!!!.

  • spokojnie, to jest pomoc dla bankow!(2016-02-18 17:52) Odpowiedz 4119

    spokojnie to jest pomoc dla bankow a nie dla kredytobiorcow :) chodzi o to zeby ktos dalej splacal kredyt choc nie ma z czego, panstwo mu pozyczy bo panstwu zalezy zeby banki mialy dobre zyski, a niewolnik niech nei mysli ze ucieknie z niewoli :)

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • wieś(2016-02-18 17:27) Odpowiedz 3325

    Rozważam zwrócenie się do RPO z wnioskiem o uznanie ustawy za niezgodnej z konstytucją. PROSZĘ O UZASADNIENIE MERYTORYCZNE DLACZEGO KREDYTOBIORCY W PLN SĄ POKRZYWDZENI. Przez 7 lat płacę w PLN, na początku "franki" śmiały się ze mnie że głupi jestem bo kupuję klitkę i to za złotówki a teraz płaczą że za drogo. JEŻELI KTÓRYKOLWIEK KREDYTOBIORCA UWAŻA, ŻE ZOSTAŁ OSZUKANY MOŻE ZŁOŻYĆ STOSOWNE ZAWIADOMIENIE W PROKURATURZE LUB DOCHODZIĆ ROSZCZEŃ CYWILNYCH. USTAWA NIE MA NIC DO TEGO. złodziejstwo w biały dzień - a zapłacą wszyscy w opłatach i innych kosztach bankowych...

    Pokaż odpowiedzi (7)
  • awnosie(2016-02-18 13:21) Odpowiedz 3216

    Przecież to kolejna pożyczka, a nie pomoc. Wczoraj dzwonili z banku, że mogą zebrać wszystkie moje kredyty i będę spłacać niższe o 20 % raty ale o 100% dłużej.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • mike(2016-02-18 17:53) Odpowiedz 299

    Ten tytuł to czyste ku..re..st..wo. Myślałem, że jesteście Państwo poważną gazeta.

  • D.(2016-02-18 19:50) Odpowiedz 262

    Co to za debilny tytul? Przeciez ta ustawa dotyczy wszystkich kredytobiorcow.

  • kredyty to osobista sprawa każdego(2016-02-19 09:58) Odpowiedz 2317

    Większość frankowiczów, widząc że frank drożeje mieli okazje przewalutować kredyt na złotówki i co niektóry tak postąpili. Im bardziej cwańszy czekali na powrót super zarobków na grze kursowej, bo na nią właśnie się zdecydowali, zaciągając kredyty frankowe. Jeszcze do niedawna się chwalili, że dopiero zaczynają płacić ratę w takiej wysokości jak złotówkowicze meli na początku i nadal się nabijali z "głupich" co to na własne życzenie płacili więcej. Teraz cwaniacy się domagają aby ci, którzy rozsądnie i odpowiedzialnie zaciągnęli kredyty w PLN, nierzadko odmawiając sobie wiele, spłacali ich chciwość. Dodam, że nie są to małe mieszkanka tylko domy i duże apartamenty w atrakcyjnych dzielnicach.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • smolo(2016-02-18 17:32) Odpowiedz 212

    co z tytuł !!!!!!kurestwo

  • prawda o kredytach frankowych(2016-02-19 11:17) Odpowiedz 2117

    Kredytów frankowych nie brała biedota lecz ludzie o stosownych dochodach, inaczej by nie dostali tych kredytów. Najczęściej to była lokata kapitału, kupowali nieruchomości pod wynajem. Zarabiali podwójnie - raz że wynajmowali, dwa - na spekulacjach walutowych, dzięki temu przez wiele lat ten kredyt ich nic nie kosztował, mało tego, zarabiali na nim.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • prawda o kredytach frankowych(2016-02-19 11:17) Odpowiedz 2018

    Kredytów frankowych nie brała biedota lecz ludzie o stosownych dochodach, inaczej by nie dostali tych kredytów. Najczęściej to była lokata kapitału, kupowali nieruchomości pod wynajem. Zarabiali podwójnie - raz że wynajmowali, dwa - na spekulacjach walutowych, dzięki temu przez wiele lat ten kredyt ich nic nie kosztował, mało tego, zarabiali na nim.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • alina(2016-02-18 17:47) Odpowiedz 1919

    to co robi ten rząd to kolejne oszustwo. powiem co ja zrobię, jestem zdeterminowana, teraz czekam na termin ugody przedsądowej, jeśli nie dojdzi do niej wnosze pozew o uniewaznienie umowy kredytowej na bazie wszystkich przesłanek dla niej. Ja nie ustąpię, po moim trupie.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • prawda o kredytach frankowych(2016-02-19 11:17) Odpowiedz 1917

    Kredytów frankowych nie brała biedota lecz ludzie o stosownych dochodach, inaczej by nie dostali tych kredytów. Najczęściej to była lokata kapitału, kupowali nieruchomości pod wynajem. Zarabiali podwójnie - raz że wynajmowali, dwa - na spekulacjach walutowych, dzięki temu przez wiele lat ten kredyt ich nic nie kosztował, mało tego, zarabiali na nim.

  • Bh111(2016-02-20 09:10) Odpowiedz 172

    KTO WYMYŚLIŁ TEN TYTUL??????????!!!!!!!!!!!! TO NIE JEST USTAWA I POMOC DLA FRANOWICZOW!!!!!?!!!!!!!!!!! Autor tyrulem celowo wprowadza w błąd czytelników!!!!!!!

  • sedno sprawy(2016-02-21 12:16) Odpowiedz 152

    "Frankowicze" mogli już dawno temu przewalutować swoje kredyty, jak tylko frank minimalnie poszedł w górę i nieliczni tak zrobili. Większość zaś nadal chciała zarabiać, bo przecież tych, którzy spłacali swoje mieszkania w PLN uważali za durniów. Niestety, z czasem to już oni, a nie "złotówkowicze " mieli większe raty, bo zachłanność nieraz przeszkadza myśleć racjonalnie. Teraz żądają pomocy, tyle że , większość tych nieruchomości, to są domy i duże apartamenty ponad 100 m2 czasem z ogromnymi tarasami po 150 -200 m2 na Wilanowie, czasem jedna osoba ma ich kilka, bo kupowane były na wynajem lub odsprzedanie po droższej cenie. Więc kto im ma dać pieniądze na ten luksus, czy te rodziny, mieszkające w blokach na 60m, czy może "złotówkowicze", które wg. nich są nierozgarnięci, bo przez wiele lat płacili większe raty. Każdy powinien sam odpowiadać za swoje zobowiązania, mało to rodzin wylądowało na bruku i nikt za nich nie spłacał długów, więc skąd u frankowiczów takie przekonanie, że za nich muszą zapłacić inni? NIE MOŻE PAŃSTWO SPŁACAĆ DŁUGÓW ZAMOŻNYCH LUDZI KOSZTEM RESZTY SPOŁECZEŃSTWA LUB INSTYTUCJI Z KTÓRYCH KORZYSTA RESZTA OBYWATELU, BO POWSTAJE ( I SŁUSZNIE) DOMNIEMANIE ZE DŁUGI ZA TE LUXUSY OSTATECZNIE SPŁACI PRZECIĘTNY NIEZAMOŻNY KOWALSKI, KTÓRY MIESZKA W STARYM SZARYM BLOKU NA 50 M2

  • ewa(2016-02-19 09:47) Odpowiedz 147

    Czy wy wszyscy zionący nienawiscią umiecie czytac ze zrozumieniem?.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Dig(2016-02-20 09:38) Odpowiedz 132

    Co za brednie, to nie dla frankowiczów....

  • luke(2016-02-20 09:38) Odpowiedz 1211

    Komentarze zamówione przez banki, tytuł zamówiony przez banki. Tyle w całym temacie. Ustawa o jednym, tytuł.o czymś innym a komentarze o "cwaniaczkach". Banksterów tylko nikt nie zamyka.

  • Di(2016-02-19 00:05) Odpowiedz 128

    Ta ustawa jest dla cwaniaków spekulacyjnych i ludzi, którym naprawdę noga się poślizgnęła, a chcą płacić lecz nie mają z czego "przez chwilę " (np. Szukanie pracy). Szkoda tylko, że tych pierwszych jest więcej, a my za to płacimy.

  • Stan(2016-02-20 09:45) Odpowiedz 69

    Przecież to nie pomoc tylko wciśnięcie kolejnego kredytu !!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)