statystyki

Branża prosi o nadzór. Fundusze hipoteczne chcą podlegać kontroli KNF

autor: Patryk Słowik17.03.2015, 07:49; Aktualizacja: 17.03.2015, 08:06
podatki, finanse, świat

Projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Gospodarki był gotowy już w lipcu zeszłego roku.źródło: ShutterStock

Fundusze hipoteczne chcą podlegać kontroli Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Właściwy projekt ustawy jest gotowy od wielu miesięcy, ale z niewiadomych przyczyn nie jest procedowany.

„Wyrażamy głębokie zaniepokojenie przedłużającymi się pracami nad ustawą o dożywotnim świadczeniu pieniężnym. Prace nad kompleksową regulacją rynku tzw. odwróconej hipoteki rozpoczęły się już w 2010 roku i, mimo upływu 5 lat, wciąż nie mogą doczekać się pełnej realizacji” – czytamy w liście do premiera Janusza Piechocińskiego, podpisanym przez przedstawicieli Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) oraz dwóch największych funduszy hipotecznych na rynku.

Projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Gospodarki był gotowy już w lipcu zeszłego roku. W październiku odbyła się konferencja uzgodnieniowa. Jeszcze wtedy – jak twierdzili przedstawiciele resortuustawa miała ocalić dziesiątki tysięcy emerytów przed ewentualnymi oszustami. Okazało się jednak, że na wiele miesięcy wylądowała w szufladzie. W grudniu resort zapewniał DGP, że na wszystko przyjdzie czas i proces legislacyjny zmierza w dobrym kierunku. Jednak na nasze zapytanie sprzed kilku dni, co się dzieje z projektem, odpowiedzi nie było.

Nowa ustawa ma uregulować umowy między osobami przenoszącymi na przedsiębiorców własność nieruchomości w zamian za wypłacane aż do śmierci comiesięczne świadczenie pieniężne z prawem zamieszkiwania w sprzedawanym lokalu lub budynku. Obecnie tego typu oferta opiera się na przepisach kodeksu cywilnego dotyczących renty i dożywocia (art. 903–916 k.c.). One jednak zostały stworzone przede wszystkim z myślą o relacjach między bliskimi.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane