statystyki

Branża prosi o nadzór. Fundusze hipoteczne chcą podlegać kontroli KNF

autor: Patryk Słowik17.03.2015, 07:49; Aktualizacja: 17.03.2015, 08:06
podatki, finanse, świat

Projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Gospodarki był gotowy już w lipcu zeszłego roku.źródło: ShutterStock

Fundusze hipoteczne chcą podlegać kontroli Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Właściwy projekt ustawy jest gotowy od wielu miesięcy, ale z niewiadomych przyczyn nie jest procedowany.

„Wyrażamy głębokie zaniepokojenie przedłużającymi się pracami nad ustawą o dożywotnim świadczeniu pieniężnym. Prace nad kompleksową regulacją rynku tzw. odwróconej hipoteki rozpoczęły się już w 2010 roku i, mimo upływu 5 lat, wciąż nie mogą doczekać się pełnej realizacji” – czytamy w liście do premiera Janusza Piechocińskiego, podpisanym przez przedstawicieli Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF) oraz dwóch największych funduszy hipotecznych na rynku.

Projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Gospodarki był gotowy już w lipcu zeszłego roku. W październiku odbyła się konferencja uzgodnieniowa. Jeszcze wtedy – jak twierdzili przedstawiciele resortu – ustawa miała ocalić dziesiątki tysięcy emerytów przed ewentualnymi oszustami. Okazało się jednak, że na wiele miesięcy wylądowała w szufladzie. W grudniu resort zapewniał DGP, że na wszystko przyjdzie czas i proces legislacyjny zmierza w dobrym kierunku. Jednak na nasze zapytanie sprzed kilku dni, co się dzieje z projektem, odpowiedzi nie było.

Nowa ustawa ma uregulować umowy między osobami przenoszącymi na przedsiębiorców własność nieruchomości w zamian za wypłacane aż do śmierci comiesięczne świadczenie pieniężne z prawem zamieszkiwania w sprzedawanym lokalu lub budynku. Obecnie tego typu oferta opiera się na przepisach kodeksu cywilnego dotyczących renty i dożywocia (art. 903–916 k.c.). One jednak zostały stworzone przede wszystkim z myślą o relacjach między bliskimi.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane