statystyki

Przydomowa elektrownia wiatrowa nawet bez pozwolenia na budowę

autor: Oprac. T.J.08.02.2016, 07:00
Zdecydowanie bardziej rozbudowane procedury obowiązują w przypadku chęci zainwestowania w małą turbinę wiatrową. Są one w dużej mierze uzależnione od sposobu zamontowania danej instalacji.

Zdecydowanie bardziej rozbudowane procedury obowiązują w przypadku chęci zainwestowania w małą turbinę wiatrową. Są one w dużej mierze uzależnione od sposobu zamontowania danej instalacji.źródło: Bloomberg

Łatwiej zbudować turbinę wiatrową na już istniejącym budynku, niż na własnej działce. W sytuacji gdy urządzenie jest niższe niż wskazane w ustawie 3 metry, jego zainstalowanie nie będzie wymagało nawet zgłoszenia.

Reklama


Reklama


Przepisy z zakresu budownictwa dotyczące przydomowych mikroinstalacji pokazują, że jest to proces niezwykle złożony. Zgodnie z art. 5 ust. 2 pkt)16 ustawy prawo budowlane, że pozwolenia na budowę nie wymaga prowadzenie robót budowlanych w zakresie: montażu pomp ciepła, urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kW oraz wolno stojących kolektorów słonecznych.

Fotowoltaika

Analogicznie w art. 30 ustawy nie wskazano urządzeń fotowoltaicznych jako wymagających dokonania zgłoszenia. W tym zakresie inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest najprostsza z punktu widzenia konsumenta.

Turbiny wiatrowe

Zdecydowanie bardziej rozbudowane procedury obowiązują w przypadku chęci zainwestowania w małą turbinę wiatrową. Są one w dużej mierze uzależnione od sposobu zamontowania danej instalacji.

Jeżeli prosument przewiduje, że jego turbina posadowiona będzie na fundamencie, czyli trwale związana z gruntem, to instalację taką da się zakwalifikować jako budowla lub obiekt budowlany i według przepisów, art. 28 ust. 1 ustawy prawo budowlane wymagać będzie wydania pozwolenia na budowę, a po zakończeniu procesu pozwolenia na użytkowanie.

Dla osób, dla których procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę jest zbyt sformalizowana i czasochłonna lepszym zdecydowanie rozwiązaniem powinno być rozważenie zlokalizowania turbiny na budynku. Zgodnie bowiem z art. 30 ust. 1 pkt)3 lit. b Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych.

W sytuacji zatem, gdy urządzenie jest niższe niż wskazane w ustawie 3 metry jego zainstalowanie nie będzie wymagało nawet zgłoszenia. W przypadku gdyby wysokość turbiny przekroczyła trzy metry zgłoszenia takiego należy bezwzględnie dokonać. Procedurę określa art. 30 ust. 1a i nast. prawa budowlanego. Zasadą przy tego typu procedurze jest możliwość zgłoszenia sprzeciwu przez właściwy organ w terminie 30 dni. Jeżeli zgłoszenie takie nie zostanie dokonane można rozpoczynać proces montażu.

Zdaniem Federacji Konsumentów, która przygotowała raport pt: „Jak zostać prosumentem” korzystnym z punktu widzenia prosumentów byłoby rozszerzenie katalogu instalacji niewymagających pozwolenia na budowę z art. 5 ust. 2 pkt)16 ustawy prawo budowlane również o małe, przydomowe turbiny wiatrowe.

Źródło: Federacja Konsumentów

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • polecam fotowoltaikę...(2016-02-08 08:43) Odpowiedz 130

  Ja zamontowałem na płudniowej ścianie elewacyjnej 4 tanie panele fotowoltaiczne 250 watowe....razem 1 Kw i ten 1 KWh mi to produkuje przez godzinę.... w lecie jest to ponad 5 KWh na dobę....w zimę to już zaledwie 0,5 w ciągu dnia. Ale 3/4 roku fotowoltaika pracuje. Co prawda oddaję większość energii Państwu bo za dnia nikogo w domu nie ma więc tylko lodówka odbiera 300Wat reszta idzie w sieć. Nie staram się tego legalizować bo to taki eksperyment ale gdyby każdy miał coś takiego na dachu to w ciągu dnia Polska by miała energię za free. Mnie ten system kosztował 3500zł... (panele używane inwerter chiński)

 • pionowa elektrownia (2016-02-08 10:34) Odpowiedz 80

  Co do elektrowni wiatrowych ,wydajniejsze są pionowe elektrownie . Na dachu domu można zamontować .

 • czytelnik(2016-02-08 07:51) Odpowiedz 53

  No tak, ale o tym wszystkim mogliśmy już poczytać na stronie mala-elektrownia.ovh.org w zakłądce prawo. Artykuł nic nowego nie wnosi.

 • fokus(2016-02-10 11:34) Odpowiedz 00

  Ja tez jestem za fotowoltaika. Kalkulowalem jak mi sie oplacaja panele a jak wiatraki i zdecydowanie korzystniej wyjde na panelach.

 • hybryda=foto+wiatr(2016-03-03 20:02) Odpowiedz 00

  A ja montuję zestaw hybrydowy który będzie działał bez względu na porę dnia ale częsciowo uzależniony od wiatru

 • gin(2016-05-12 10:39) Odpowiedz 00

  na Śląsku polecam firme sunefekt fotowoltaika , dobrze działają i doradzają i sprzęt jaki chcecie sprowadzają.....

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama