statystyki

Ekspert ocenia górniczy plan rządu: To działania krótkoterminowe

30.09.2015, 21:00

Mnożą się pytania wokół rządowego planu dla górnictwa. Spółka Silesia ma przejąć i pomóc 11 kopalniom. Wciąż nie wiadomo czy taką pomoc zaakceptuje Komisja Europejska.

Reklama


Reklama


Ekspert portalu wysokienapięcie.pl, Bartłomiej Derski uważa, że działania rządu są krótkoterminowe. Dzięki zaangażowaniu Silesii Kompania Węglowa będzie w stanie się finansować.
Według rozmówcy IAR, kolejnym krokiem będzie zaangażowanie energetyki w spółkę Silesia. Ekspert prognozuje, że Silesia wyemituje obligacje. Pieniądze z ich sprzedaży mogą posłużyć restrukturyzacji. Ta, według Bartłomieja Derskiego, może się powieść, jeżeli środki nie zostaną „przejedzone”.

Jego zdaniem, dzisiejsze informacja rządu nie rozwiała najważniejszych wątpliwości. Wciąż nie wiadomo czy Komisja Europejska zgodzi się na ratowanie polskiego górnictwa w takim kształcie. Bartłomiej Derski przypomina, że tak zwaną pomoc publiczną można stosować tylko na zamykanie kopalń.

Wczoraj związki zawodowe górników poinformowały o wznowieniu pogotowia strajkowego. Styczniowe porozumienie między rządem a związkami zawodowymi zakładało utworzenie Nowej Kompanii Węglowej. Miała ona powstać do końca września, ale resort skarbu już wcześniej zapowiedział, że tego terminu nie uda się dotrzymać.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama