statystyki

Gdzie w Polsce znajdują się farmy wiatrowe i ile wytwarzają energii?

autor: Tomasz Jurczak31.07.2014, 07:52; Aktualizacja: 31.07.2014, 07:52
Pierwszy wiatrak w Polsce postawiono w 1991 roku przy istniejącej już Elektrowni Wodnej w Żarnowcu. Dziś wiatraków mamy niemal 900.

Pierwszy wiatrak w Polsce postawiono w 1991 roku przy istniejącej już Elektrowni Wodnej w Żarnowcu. Dziś wiatraków mamy niemal 900. źródło: ShutterStock

Pierwszy wiatrak w Polsce postawiono w 1991 roku przy istniejącej już Elektrowni Wodnej w Żarnowcu. Dziś wiatraków mamy niemal 900.

Reklama


Reklama


Do 30 czerwca 2014 roku w Polsce zainstalowano 890 farm wiatrowych, choć eksperci podkreślają, że nasycenie elektrowniami wiatrowymi w Polsce należy do najniższych w Europie. 

Energii wciąż mało, ale wzrost dynamiczny

W 2013 roku energia z wiatru (z farm lądowych jak i morskich) stanowiła ponad 13 procent ogółu wytworzonej w Polsce energii. Łącznie  elektrownie wiatrowe wytworzyły wtedy 5, 822 tys. Gwh energii i były źródłem ponad połowy energii dostarczonej ze wszystkich źródeł odnawialnych. Wystarczy jednak spojrzeć na ilość energii wytworzonej przy użyciu węgla, aby zdać sobie sprawę jak wielka przepaść dzieli w Polsce zieloną energię od tej bardziej tradycyjnej. Elektrownie na węgiel kamienny wyprodukowały w 2013 roku 84,566 tys. GWh, zaś produkcja elektrowni na węgiel brunatny wyniosła 56,959 tys. GWh.

W porównaniu z tradycyjnymi źródłami pozyskiwania energii, elektrownie wiatrowe mają jednak o wiele większa dynamikę wzrostu. O ile w przypadku węgla kamiennego roczny wzrost produkcji energii to niecały 1 procent, o tyle wiatraki wyprodukowały jej o ponad 50 procent więcej niż w roku poprzednim. 

Prawdziwym zagłębiem farm wiatrowych w Polsce jest województwo kujawsko-pomorskie: znajduje się tam ponad 25 procent wszystkich wiatraków w Polsce. Równie wysoko w tej hierarchii są województwa łódzkie i wielkopolskie. Tym, co liczy się najbardziej jest jednak nie liczba wiatraków, ale wytwarzana przez te instalacje moc. A w tym przypadku prawdziwym hegemonem jest województwo zachodniopomorskie co prezentuje poniższa infografika:

Ile kosztuje wiatrak?

Choć małe instalacje przydomowe to koszt czasem kilkudziesięciu tysięcy złotych, potężne turbiny pracujące w przemysłowych instalacjach wiatrowych wymagają już znacznie większych nakładów. 

Jak podano w raporcie Ernst & Young „Wpływ energetyki wiatrowej na wzrost gospodarczy w Polsce” średnie nakłady inwestycyjne na budowę lądowej farmy wiatrowej wyniosły ok 6,6 mln PLN za 1MW mocy zainstalowanej. Głównym Najdroższy jest zakup i montaż wieży oraz turbiny (ok.  74 proc. kosztów). Łącznie z instalacją elektroenergetyczną oraz przyłączeniem do sieci jest to ok. 84 procent kosztów inwestycji. Koszt fundamentu to  8 procent, a pozostałe koszty (w tym przygotowanie projektu) to kolejne 8 procent.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • internauta(2014-07-31 11:53) Odpowiedz 00

  Lubelskie ma najmniej wiatraków i nic z tym nie robi. W gm. Poniatowa na Lubelszczyźnie firma chce postawić sporą farmę wiatrową, są wszystkie potrzebne dokumenty są, władze są jak najbardziej za, ludzie się nie sprzeciwiają się, inwestor chce budować ale pge nie chce podłączyć do sieci. Widocznie ktoś nie dostał dobrze w łapę i robi problemy.

 • MRF(2014-08-01 09:52) Odpowiedz 00

  13%?! Rażący błąd, wystarczy przeliczyć pozostałe dane z 2. akapitu. Gdyby poza wiatrowymi energię w 2013 produkowały tylko elektrownie wiatrowe, wyszłoby ok. 4%. Produkowały też gazowe, wodne i inne, więc pewnie wiatrowym bliżej do 1,3% niż do 13%.

 • MRF(2014-08-01 10:02) Odpowiedz 00

  Poprawka: "Gdyby poza wiatrowymi energię w 2013 produkowały tylko elektrownie węglowe, wyszłoby ok. 4%."

 • link(2014-08-01 14:01) Odpowiedz 00

  Bzdura, wiatraków jest więcej o czym tutaj:
  http://wiatrowa.blox.pl/2014/07/Ile-mamy-w-Polsce-wiatrakow-Zainstalowana-moc.html

 • patriota(2015-08-20 09:14) Odpowiedz 02

  energia z wiatraków nie jest wcale zielona!!!(badania w w.brytani-odsyłam do wikipedii) w Poniatowej brak sprzeciwu bo cała inwestycja jest bez konsultacji ze społeczeństwem!!!(obudzą się wszyscy ale niestety za późno)budowane wiatraki wysokości niemal 180m nie są objęte dozorem.po raporcie NIK wszystkie takie inwestycje powinny być wstrzymane az ustawodawca ustali konkretne przepisy.których wyraźnie nie chce!!oddajemy miejsca pracy i przyczyniamy się do wyludnienia mieszkańców takich farm.skandal!!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Reklama