Polska będzie miała na Pomorzu elektrownię atomową

autor: Karolina Baca-Pogorzelska03.08.2017, 07:55; Aktualizacja: 04.08.2017, 14:05
Zapadła decyzja o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – wynika z nieoficjalnych informacji DGP. W grze są dwie lokalizacje w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiec

Zapadła decyzja o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – wynika z nieoficjalnych informacji DGP. W grze są dwie lokalizacje w województwie pomorskim: Lubiatowo-Kopalino i Żarnowiecźródło: ShutterStock

Decyzja o budowie zapadła – wynika z informacji DGP. Do wyboru są dwie lokalizacje na północy kraju. Brakuje jednak szczegółów finansowania i technologii dla siłowni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • Iza(2017-08-03 10:18) Zgłoś naruszenie 2630

    Polska jako przyszłe mocarstwo(to nie ulega wątpliwości) ,powinna pomyśleć o fakcie zakupu i instalacji broni jądrowej.Jest to jedyny aspekt bezpieczeństwa naszych granic jak i powstrzymania zakusów agresorów w ingerencję w nasze wewnętrzne polskie i tylko polskie sprawy.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Kamis(2017-08-03 13:11) Zgłoś naruszenie 2519

    Dawno już powinna działać w Zarnowcu. Utopiono miliardy złotych. Ale spokojnie nie podniecajmy się PiS aby wygrać wybory nie taką bajkę nam opowie. W kazdej gminie będzie reaktor i sztrum za darmo.

    Odpowiedz
  • Pitolenia CD...(2017-08-03 13:21) Zgłoś naruszenie 194

    Budowa znając polskie realia...... potrwa jakieś 50lat. Pewnie drugi Minister Grad będzie z 30 lat ustalał lokalizację za 30 kola miesiecznie..... tak więc nie ma co się gorączkować... Politycy muszą gdzieś topić kasę by wyrwać sobie kilka setek milionów do kielni.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • komiliton(2017-08-03 14:26) Zgłoś naruszenie 186

    Będzie jakieś referendum, czy znowu zadecyduje wola jednej najważniejszej osoby?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ktoś(2017-08-03 12:15) Zgłoś naruszenie 1418

    mam tam atrakcyjne działki, których nikt od mnie już nie kupi- jak ta budowla stanie to czeka mnie sprawa o spadek wartości nieruchomości, ponieważ okolicznych właścicieli czeka ruina. pomysł z tym budynkiem ze względu na turystykę jest po prostu głupi

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • echo(2017-08-03 15:15) Zgłoś naruszenie 142

    Elektrownia jądrowa w Polsce będzie kosztowała minimum 50 mld zł. Finansowanie jest dużą zagadką. Przy okazji , mam pytanie skąd się wzięło bezmyślnie powtarzane twierdzenie, że energia z atomówki jest tania i konkurencyjna? Operator obecnie budowanej w Anglii siłowni atomowej ma rządowe gwarancje , że po rozruchu prąd będzie sprzedawał przez 35 lat po cenie dwa razy wyższej niż obecne ceny rynkowe? Gdzie ta konkurencyjność?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pan Murzyński - Filipiński(2017-08-03 14:09) Zgłoś naruszenie 117

    To oznacza, że będziemy mieli już trzy elektrownie atomowe: Żarnowiec, Elektrownię widmo, na którą wydano niemałe pieniądze, a której projekt powstał za czasów koalicji nieboszczki, chociaż nikt nie poznał jej lokalizacji (ten patent powinniśmy rozpropagować na całym świecie, projektowanie w oderwaniu od warunków środowiskowych). No i teraz ta trzecia którą nazwałbym wirtualną. Na nią zgodnie z teorią ewolucjonizmu, powinniśmy wydać pieniądze, bez zajmowania się takimi bzdetami jak lokalizacja i projektowanie jej samej.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Janusz 40(2017-08-04 06:20) Zgłoś naruszenie 94

    Zacząć należy od rozliczenia A. Grada i jego mocodawcy - D. Tuska z tych milionów, które już wydano na te elektrownie. Grad pobierał ponad 50 tys, za prezesowanie w DWÓCH firmach pt. Energetyka Jądrowa. Zdaję sie, że z Gradem związane są kary ze strony UE za złe obmiary gruntów (lotnicze) służące do naliczania dopłat bezpośrednich... I co? I nic - można nakraść tyle, że przyszłe pokolenia jeszcze będą bogate i nikt tego nie rusza.

    Odpowiedz
  • ktostam(2017-08-03 19:08) Zgłoś naruszenie 97

    Wydają 25 mld rocznie na konsumpcję (kupowanie głosów) i nagle się okazuje, że nie ma na inwestycje. Tak się dba o interes kraju.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2017-08-03 09:33) Zgłoś naruszenie 86

    Obłaskawianie francy syfem .

    Odpowiedz
  • zofia(2017-08-03 14:00) Zgłoś naruszenie 88

    I po co nam to, mieliśmy już kiedyś w Żarnowcu utopione grube pieniądze, a przecież Ukraina chce nam sprzedawać energię bez potrzeby inwestowania i niszczenia środowiska naturalnego.

    Odpowiedz
  • polski księgowy(2017-08-03 15:30) Zgłoś naruszenie 62

    Ile do dziś wydano pieniędzy pod hasłem i kontem "polska elektrownia atomowa", "PGE EJ" i "PGE EJ 1"? Od ilu lat i za jak wielkie pieniądze - poprzednio rząd PO a teraz aktualny rząd PiS - tych myślicieli od wymyślania gdzie i kiedy ma stanąć pierwsza polska elektrownia atomowa, ale jeszcze nie wiadomo dokładnie gdzie, za jakie i czyje pieniądze i oczywiście nadal nie wiadomo jakiej i czyjej technologii i licencji...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jojo(2017-08-03 16:20) Zgłoś naruszenie 66

    Jeszcze jej nie ma bo nie wybudowano ale będzie nosić imie Jaroslawa,lub Antoniego ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • elektronik(2017-08-03 15:14) Zgłoś naruszenie 57

    Uczmy się od Izraela, Iranu i Korei Północnej

    Odpowiedz
  • Przestraszony(2017-08-04 12:28) Zgłoś naruszenie 32

    Rozumiem, że kończą się inne zasoby energii, ale czy stawianie elektrowni atomowej jest dobrym - pomijam, że drogim - pomysłem? Co jak się komuś nie ten przycisk wciśnie i zrobi się to, co było w Czarnobylu? Żadne normy nie pomogą na ludzką głupotę! A co zrobić z paliwem z reaktora, jak już się całkiem zużyje? To kolejne koszty. Czy przypadkiem koszty budowy i utrzymania elektrowni nie będą większe niż zyski. Zastanawiał się ktoś nad bateriami słonecznymi? Chyba były by tańsze i bezpieczniejsze niż atomówka! Potrzebne jest na nie jak najwięcej miejsca i elektronikę jaka je obsłuży. Oczywiście są też w pełni ekologiczne.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz