statystyki

Rafalska: Ustawa obniżająca wiek emerytalny może wejść w życie w przyszłym roku

03.02.2016, 09:01; Aktualizacja: 03.02.2016, 09:16
Ustawa obniżająca wiek emerytalny może wejść w życie w przyszłym roku

Ustawa obniżająca wiek emerytalny może wejść w życie w przyszłym rokuźródło: PAP

Rafalska pytana w środę w Polsat News, czy realne jest obniżenie wieku emerytalnego w tym roku, powiedziała: "Realne jest przyjęcie ustawy w tym roku. Myślę, że jak uporamy się i będzie przyjęta ustawa 500 plus, to zdynamizują się też prace nad tą drugą ustawą".

Reklama


Reklama


"Jestem po rozmowie z panią prezes (ZUS Elżbietą) Łopacińską, która powiedziała, że ZUS, żeby przygotować się do wypłat i do tej zmienionej ustawy (obniżającej wiek emerytalny) potrzebuje dziewięciu miesięcy na przeprowadzenie procedur przetargowych. W związku z tym takim realnym, możliwym terminem wejścia w życie tej ustawy jest 1 stycznia 2017 r." - zaznaczyła.

Według obecnych przepisów wiek emerytalny to 67 lat dla kobiet i mężczyzn; jest stopniowo podnoszony - kobiety docelowo mają go osiągnąć w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r. Zgodnie z projektem prezydenta, który obecnie znajduje się w Sejmie, wiek przechodzenia na emeryturę będzie zróżnicowany ze względu na płeć - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zmiany obejmą osoby objęte powszechnym systemem emerytalnym (ZUS) oraz rolników (KRUS).

Rafalska zapowiedziała ponadto za rok przegląd świadczeń socjalnych. "Jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia takiej kompleksowej analizy tej sytuacji, (...) oceny sytuacji kobiet na rynku pracy" - podkreśliła.

Oceniła też, że w perspektywie 11 lat wskaźnik dzietności dzięki programowi "Rodzina 500 plus" powinien poprawić się z 1,3 do 1,6. "Dla nas w tej hierarchii celów rodzina jest kluczowa, a dzietność jest wyzwaniem dla nas" - mówiła minister.

Dodała, że ma zapewnienie od ministra finansów Pawła Szałamachy, że budżet na 2017 r. będzie gwarantował wypłatę świadczeń w ramach programu "Rodzina 500 plus". "Liczymy na wzrost gospodarczy, spada nam bezrobocie, mamy dobrą koniunkturę. Premier (Mateusz) Morawiecki szykuje też koncepcję polityki rozwoju Polski. To są wszystkie odpowiedzi na to, gdzie znaleźć finansowanie. (...) Polski nie było stać na to, żebyśmy robili w zakresie polityki ludnościowej dalsze zaniedbania, które były robione przez lata i których nie można już właściwie zmienić. (...) Naprawdę należało podjąć jakieś zdecydowane działania w tej sprawie" - przekonywała.

Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadza świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Rząd przyjął projekt w poniedziałek, a Sejm ma się nim zająć we wtorek, 9 lutego.

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że z programu skorzysta 2,7 mln rodzin, a wsparciem będzie objętych 3,7 mln dzieci.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • filip(2016-02-03 09:42) Odpowiedz 5310

    :Pożyjemy, zobaczymy! Co niektórzy już czują się oszukani, bo głosując na PiS liczyli,że w tym roku przejdą na emeryturę.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • xyz(2016-02-03 10:31) Odpowiedz 4413

    Nie mam złudzeń - PIS rakiem wycofuje się ze swoich obietnic w sprawie cofnięcia ustawy o podwyższeniu wieku emerytalnego . Czy czuję się oszukany ??? oczywiście tak .Moim zdaniem gdyby była wola i determinacja w realizacji tej obietnicy - to byłaby już zrealizowana. To przykre ale zarówno poprzednia jak i obecna władza traktuje obywateli jak łatwowiernych głupków i zwyczajnie mąci im w głowach aby tylko zdobyć czy też utrzymać władzę.Jedni warci drugich. Kurski swego czasu powiedział okrutne ale jakże prawdziwe zdanie ; " ciemny lud to kupi" - no i ciemny lud nadal kupuje , kiedy w końcu ten lud przejrzy na oczy , że jest d----y i oszukiwany na każdym kroku.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • A(2016-02-03 10:25) Odpowiedz 3910

    Osobiście nie wierzę, będzie to samo, co z ustawą 500 +, która w obecnej formie jest dla wielu krzywdząca, bezprawna i niesprawiedliwa. Wg mnie nawet bezprawna, bo jakim prawem samotna matka ma ze swoich podatków dokładać do dzieci z pełnych rodzin? Czy jej wina polega na tym, że pracuje ( i przekracza te 800 zł), w odróżnieniu od licznej rzeszy siedzących w domu i produkujących kolejne dzieci współobywateli? Nie przemawiają do mnie argumenty, że ich dzieci, to w przyszłości będą zasilać ZUS oraz budżet, bo skoro ich rodzice NIC NIE ZASILAJĄ, A TYLKO BIORĄ, TO DZIECI TEŻ BĘDĄ ROBIĆ TO SAMO.

  • v(2016-02-03 10:27) Odpowiedz 3811

    Program 500+ nam zrujnuje budżet, a obniżenie wieku emerytalnego nie wejdzie w życie bo ani ZUS ani budżet tego nie wytrzymają.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Związkowiec(2016-02-03 12:20) Odpowiedz 314

    A gdzie projekt przejścia na emeryturę po przepracowanych 40 latach składkowych.Ci ludzie nie potrzebują łaski wystarczy że im wypłacą to na co wypracowali przez 40-45 lat.Co na to pan Dyda z Solidarności bo jakoś cicho siedzi i milczy a mieli podpisany projekt z Rządem i Prezydentem???

  • GDZIE te gotowe projekty ustaw ... KŁapaczki PIS(2016-02-03 10:20) Odpowiedz 2211

    Jest takie porzekadło, adekwatne do obietnic przedwyborczych PIS, czyli ... GRUSZEK na WIERZBIE PIS : ... "CZEKAJ TATKA ... LATKA" ... to będą, ale też ... tylko SPADY Podobno to tez miał być "sztandarowy" projekt Namiestnika PIS z Belwederu. KŁAMALI ... KŁAMIĄ ... i nadal będą KŁAMAĆ, bo to są Ich ... "merytoryczne argumenty" Czas już nachodzi, aby Elektorat PIS zaczął wyciągać ... łapki z NOCNIKA PIS, póki jeszcze nie ŚMIERDZĄ całkowicie.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • NIE DAJMY SIE(2016-02-03 16:43) Odpowiedz 212

    ak to może wejdzie, ona już powinna wejść w tym roku,, przecież to było priorytetem na pierwszym miejscu a nie 500+.Nie dajmy się, zaczynają już kręcić, za leżenie i pieprzenie się młodym dają po 500 zł na każde dziecko, gdzie mając 3-8 dzieci do cholery pieniędzy dostaną za darmo, a my starzy po 30-45 latach pracy ledwie ciepli, schorowani mamy zapieprzać za grosze, bo najniższa 1300 zł netto i dużo osób po tylu latach pracy ma taką lub mało co większe wynagrodzenie.

  • wit(2016-02-03 13:40) Odpowiedz 214

    Pani minister, Prezydent Duda już w zeszłym roku przesłał projekt do sejmu i kategorycznie stwierdził że tylko zła wola poprzedników może spowodować że odpowiednia ustawa nie wejdzie w życie w ciągu 3 tygodni. W czym jest więc problem, lenistwo, brak kompetencji, sabotaż inicjatyw prezydenta czy prezydenckie kłamstwa na potrzeby kampanii wyborczej?

  • anna(2016-02-03 14:49) Odpowiedz 194

    Ręce opadają co ZUS zrobił znaszymi składkami przez 40 lat mi zabierali a teraz łaskę mi robią że dadzą jakąś emeryturzynę. Tylko dlatego głosowałam na PIS jak w tym roku nie obniża tego wieku emerytalnego to zapisuje się do KOD i wychodzę na ulicę!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • kaz(2016-02-03 13:46) Odpowiedz 195

    ale kombinatorzy brak słów

  • cierpliwosci(2016-02-03 14:17) Odpowiedz 125

    peło i psl co zrobiliprzez 8 lat kod-tylko po dskakuja oderwane od złobu A WY MYSLICIE ZE ,,PIS ,wam zaraz naleje ,z czego poczekajcie,juz duzo zrobili, czekajcie i obserwujcie BRAWO,,PIS,,

  • Andrzej S(2016-02-03 11:02) Odpowiedz 127

    Jest już spora grupa ludzi, którym nowa ustawa emerytalna opóźniła wypłaty należnych świadczeń emerytalnych. Moja żona zamiast w kwietniu (60 lat ) przeszła na emeryturę dopiero w październiku i przez te sześć miesięcy była bez środków do życia bo skończyła się jej umowa o prace i pełny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych , więc jak obniżą wiek emerytalny to należy się jej i innym w podobnej sytuacji zwrot należnych świadczeń z odsetkami za ten wydłużony okres oczekiwania. Nie słyszę w tym całym szumie informacyjnym aby ktoś podjął ten temat a dotyczy on sporej części obywateli, którzy ciągle podlegają ustawie z 2008 r. i nie mogą złozyć wniosku o przyznanie świadczenia przed upływem stale zwiększającego się wieku uprawniającego do świadczenia .Ustawa powinna uwzględniać prawa tych, którzy czekali dłużej na emeryturę w "okresie przejściowym"

    Pokaż odpowiedzi (4)
  • hahaha(2016-02-03 10:18) Odpowiedz 1217

    do filip -a Ty ską się urwaleś -idż z pretensjami do ćpunka Tuska - On Ci da.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • nvm(2016-02-03 17:30) Odpowiedz 115

    NIEWIARYGODNE . Aby dać jednym w ramach 500+ , ograbiają wszystkich poprzez nakładanie nowych podatków, jak podatek bankowy , podatek handlowy w tym na paliwo .Patologia cieszy się , prawie wszyscy inni narzekają .Albowiem zrozumiała była by inwestycja w darmowe żłobki , przedszkola , darmowe obiady i podręczniki w szkołach , oraz zerowa stawka VAT na dziecięce ubrania . ROZDAWNICTWO z kradzieży zwanej podatkiem innym , już NIE. Jakoś nic nie słychać o reformach systemowych , ograniczających biurokrację, przywileje emerytalne KRUS , górnicze , mundurowe, prokuratorów ,sędziów . likwidację opłacania religii. Aż strach pomyśleć co jeszcze PIS da !!! ZGROZA .

  • krzyś(2016-02-03 13:25) Odpowiedz 107

    Czy będzie rekompensata za zmuszenie do wydłużonej pracy dla tych których objęła ustawa przeforsowana przez mafiozów z po, oraz zsl ? te miesiące i lata są wyjęte z życiorysu.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • opikunki doroslych niepelnosprawnych.(2016-02-03 11:43) Odpowiedz 101

    kiedy swiadczenie pielegnacyjne dla opiekunuw doroslych niepelnsprawnych.

  • DO BOJUUUUUUUU, NIE DAJMY SIE(2016-02-03 16:40) Odpowiedz 105

    jak to może wejdzie, ona już powinna wejść w tym roku,, przecież to było priorytetem na pierwszym miejscu a nie 500+.Nie dajmy się, zaczynają już kręcić, za leżenie i pieprzenie się młodym dają po 500 zł na każde dziecko, gdzie mając 3-8 dzieci do cholery pieniędzy dostaną za darmo, a my starzy po 30-45 latach pracy ledwie ciepli, schorowani mamy zapieprzać za grosze, bo najniższa 1300 zł netto i dużo osób po tylu latach pracy ma taką lub mało co większe wynagrodzenie. NIE DAJMY SIĘ, NIE DAJMY SIĘ, IDŹMY NA WARSZAWĘ, BIERZMY NOŻE, SIEKIERY, KOSY, WSZYSTKO CZYM SIĘ DA WALCZYĆ I WALCZMY O SWOJE ZA PRACĘ, MŁODE, ZDROWE PRÓŻNIAKI LEŻA I MAJĄ ZA DARMO A MY MAMY NA NICH PRACOWAĆ, O NIE, WALCZMY NA ŚMIERĆ NA ZYCIE, OSZUKUJĄ NAS, OKRADAJĄ NAS, BO CO ROKU TO ZMIESZAJĄ EMERYTURY, robią z nas idiotów od lat a my siedzimy cicho

  • czlowiek(2016-02-03 18:23) Odpowiedz 92

    Może w nocy ustalą emerytury dla ludzi z 40 letnim stażem pracy i płaconymi składkami.I zrobią porządek z takimi ludzmi jak np.agent Tomek,którzy po 15 latach pracy zrobili się wielkimi emerytami i rozkradają nasz ciężko zapracowany kapitał.A Takich Tomków jest tysiące.

  • thadde(2016-02-03 14:06) Odpowiedz 93

    Jeśli ZUS potrzebuje aż 9 m-cy na wdrożenie ustawy w życie tzn. że powinna ona być uchwalona i ogłoszona w Dzienniku Ustaw najpózniej do 31.03.2015 na co się jak na razie nie zanosi. Realnym terminem będzie zatem 2018r. Opóznianie tej ustawy leży oczywiście w interesie rządu, bo w wersji prez. Dudy spowoduje ona sporą dziurę budżetową Jeśli ze względów politycznych niemożliwe jest zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn powinno się ten czas wykorzystać na dokonanie w niej takich zapisów, które zapobiegły by masowemu przechodzeniu kobiet na emeryturę przy jednoczesnym kontynuowaniu pracy .

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • czlowiek(2016-02-03 18:23) Odpowiedz 73

    Może w nocy ustalą emerytury dla ludzi z 40 letnim stażem pracy i płaconymi składkami.I zrobią porządek z takimi ludzmi jak np.agent Tomek,którzy po 15 latach pracy zrobili się wielkimi emerytami i rozkradają nasz ciężko zapracowany kapitał.A Takich Tomków jest tysiące.