statystyki

Powrót do OFE. W 2016 fundusze otworzą okienka transferowe

13.01.2016, 17:53
W 2014, kiedy zapadła decyzja o przekazaniu - co do zasady - składek do ZUS, oszczędzanie na emeryturę nadal w OFE zadeklarowało około 2,5 miliona ubezpieczonych

W 2014, kiedy zapadła decyzja o przekazaniu - co do zasady - składek do ZUS, oszczędzanie na emeryturę nadal w OFE zadeklarowało około 2,5 miliona ubezpieczonychźródło: ShutterStock

Przyszli emeryci, którzy będą chcieli powrócić z ZUS do OFE będą mieli taka szansę. W 2016 roku stanie się to możliwe dzięki otwarciu "okienek transferowych" pozwalających na powrót części składki emerytalnej na konta indywidualne - powiedział wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki . Ubezpieczeni będą mogli przenieść składki z ZUS do OFE lub z OFE do ZUS od 1 kwietnia do końca lipca tego roku.

Reklama


Reklama


W 2014, kiedy zapadła decyzja o przekazaniu - co do zasady - składek do ZUS, oszczędzanie na emeryturę nadal w OFE zadeklarowało około 2,5 miliona ubezpieczonych. Obecnie ubezpieczeni będą mogli zweryfikować swoje decyzje. "Może na nie wpłynąć także fakt , że Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją zakaz reklamy OFE" - podkreśla wiceminister Zieleniecki.

Marcin Zieleniecki podkreśla, ze czynnikiem racjonalności decyzji o powrocie do OFE lub pozostaniu w ZUS może być także ocena wyników finansowych OFE w ostatnich latach.
Przeniesienie składek z OFE do ZUS było jednym z najważniejszych zarzutów wobec koalicji PO -PSL. Przez część polityków ówczesnej opozycji było to określane mianem "skoku na OFE".

Trybunał Konstytucyjny jednak uznał że nie naruszyło to konstytucyjnych praw ubezpieczonych.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • a(2016-01-15 11:07) Odpowiedz 00

    Informuję przymusowo płacących składki emerytalne i rentowe o możliwości inwestowania OFE na giełdach nawet poza krajem. Giełdy światowe powiązane są między sobą. Są duże tąpnięcia w Chinach i przekładają się one na giełdy światowe, polskie też. Unia Europejska, wszczynająca procedurę przeciwko nam /z powodu działań aktualnego rządu/ już spowodowało zmniejszenie wartości waluty polskiej. Wysokość wypłaty z OFE wynikać będzie z zysków i strat danego funduszu. Czyli wejście w OFE oznacza powierzenie pieniędzy graczom giełdowym.

  • brak słów(2016-07-28 14:30) Odpowiedz 00

    Składki OFE miały być dziedziczne, media, rząd - wszyscy nas o tym zapewniały, po czym bezczelnie cichaczem, nie pytając płatników o zdanie, skradziono środki z kont. A podobnież mamy demokrację tyle że chyba innej odmiany niż ta, która jest w krajach rozwiniętych.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama