statystyki

Obniżenie wieku emerytalnego: "Solidarność" pozytywnie o projekcie Dudy

07.01.2016, 15:05; Aktualizacja: 07.01.2016, 15:14
ustawa, prezydent, Duda, Trybunał

Prezydent Andrzej Duda źródło: PAP

Według wydanej w czwartek opinii Prezydium KK NSZZ "Solidarność", "prezydencki projekt ustawy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym przywracając wiek emerytalny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2012 roku, wynoszący co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn".

reklama


reklama


"Pozytywnie oceniono również powrót do gwarancji otrzymania najniższego świadczenia emerytalnego, które uzależnione byłoby od osiągnięcia odpowiedniego wieku oraz okresów składkowych i nieskładkowych" - czytamy.

Władze związku zwracają jednocześnie uwagę na brak w projekcie "społecznie oczekiwanego rozwiązania" dotyczącego osób legitymujących się długimi (35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn) okresami zatrudnienia, które straciły pracę, a nie osiągnęły wieku emerytalnego – 60 lat życia dla kobiet i 65 lat życia dla mężczyzn.

"Prezydium KK NSZZ Solidarność postuluje wprowadzenie dla takich osób dodatkowej możliwość skorzystania z prawa do emerytury uzależnionej od stażu pracy, liczonego według okresów opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, bez konieczności spełnienia innych warunków" – podkreślono.

"S" zwraca także uwagę na konieczność poprawy sytuacji finansowej systemu emerytalnego przez zajęcie się zjawiskami zaniżającymi jego dochody - takimi jak tzw. samozatrudnienie, zatrudnienie na podstawie umów cywilnoprawnych, elastyczne formy zatrudnienia, zaniżanie przez pracodawców oficjalnych wynagrodzeń czy zatrudnianie na czarno. Związek domaga się m.in. ograniczenia wszelkiego rodzaju "umówi śmieciowych", a także rozpoczęcia prac nad założeniami Narodowej Strategii Demograficznej.

W grudniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który ma na celu przywrócenie wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Obecnie, w myśl ustawy z 2012 roku, wiek emerytalny wynosi 67 lat dla kobiet i mężczyzn; jest stopniowo podnoszony - kobiety docelowo mają go osiągnąć w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r.

reklama


Źródło:PAP

Polecane

reklama

  • Obywatele(2016-01-07 17:21) Odpowiedz 484

    Panie Prezydencie Duda -zwracamy się do Pana w sprawie finansowania z budżetu Premiera RP Emerytury POsłanki Krzywonos .................Jak bardzo trzeba być POdłym aby na Krzywego Ryja wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby inni zatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt ponad-ustawowych oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r do 67r życia. Nie ma kasy w budżecie to już się znajdzie . Trzeba jeszcze tylko sprawdzić ile POdobnych jeszcze mamy na stanie.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • staszki(2016-01-07 20:02) Odpowiedz 421

    No nareszcie ktoś sobie przypomniał o ustawie emerytalnej.Może w końcu dowiemy sie kiedy wejdzie w życie?Dla ludzi 60 i 65 oraz 35 i 40 lat pracy to ten sam wiek,tylko pytanie jak znowu długo będziemy na to czekać,zaczął sie styczeń i osoby które maja lub będa miały niedługo odpowiedni wiek i staz nie wiedza czego maja oczekiwac.Wszystko to trwa za długo, podpisywane sa różne ustawy a ta najwazniejsza sztandarowa nie.

  • Inspektor Pracy(2016-01-07 16:55) Odpowiedz 290

    ......................Ja reprezentuje tych którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne w życiu to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych ( na blokach energetycznych także w święta ),do tego dodajmy że, do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o emeryturach pomostowych) mieli więcej niż 15 lat pracy liczone wg starej ustawy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto juz to na co zapracowali--jeżeli na dzień wstecznie wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali 25 lat pracy ogółem tylko dlatego że , są młodsi od starszych którzy już są na tych emeryturach.) Ponadto w Ustawie tej nie stosuje zasady Konstytucyjnej Równości Stron Wobec Prawa czyli nie dolicza się (art 12 Ustawy tego nie przewiduje – okresów pracy ponadnormatywnej a 1000 dni ponadnormatywnie przepracowane to praktycznie 5 lat pracy . Tak więc odlicza się dla przykładu 4 dni L-4 i 2 dni strajku a nie zalicza się 5lat czasu pracy ponadnormatywnej). ..................Nowa Ustawa stworzona przez PO o emeryturach POdmostowych to tylko katalog zamknięty rodzaju prac szkodliwych i niebezpiecznych jakby z góry zjedli z P Osłami wszystkie rozumy i nie podlega ten katalog rozszerzeniu przez Sądy- co też jest niezgodnie z Konstytucją RP- !!! Tacy Ignoranci jak Ty zPO na kolanie tworzyli te przepisy. ............Ale powiem w skrócie dużo więcej: Pamiętacie jak były już premier Tusk (były „zielarz” ze spółdzielni Świetlik) ogłosił publicznie : , :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzylł w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy!

  • Obserwator(2016-01-07 20:43) Odpowiedz 276

    Teraz rżniecie bohaterów.PO rolowała nas przez 8 lat.Wszystko zgodnie z konstytucją(czytaj kontraktem z TK). Teraz maszerujecie po ulicach z napisami KOD albo latacie ze skargami do niemców i UE

  • Barbara(2016-01-07 18:03) Odpowiedz 232

    Czy dostępna jest informacja od kiedy ustawa wchodzi w życie? Jestem drugim poszkodowanym rocznikiem kobiet, które objęła ustawa podwyższająca wiek emerytalny. Doliczono mi do wieku metrykalnego 6 m-cy... Co z dwoma rocznikami (1953 i 1954), które ona dotknęła? Czuję się poszkodowana i uważam, że - z mocy prawa - należy mi się conajmniej przywrócenie w decyzji emerytalnej terminu i przynajmniej wyrównanie z... odsetkami!! Wyjątkowo zostałam wyróżniona poprzednią zmianą ustawy emerytalnej. I uważam, że takie samo wyróżnienie należy mi się po następnej!!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Chudy byk(2016-01-07 20:37) Odpowiedz 220

    Cyt:"Władze związku zwracają jednocześnie uwagę na brak w projekcie "społecznie oczekiwanego rozwiązania" dotyczącego osób legitymujących się długimi (35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn) okresami zatrudnienia, które straciły pracę, a nie osiągnęły wieku emerytalnego – 60 lat życia dla kobiet i 65 lat życia dla mężczyzn." Chciałbym zwrócić uwagę na słowa "które straciły pracę"przecież słów tych nie było w momencie poparcia związku kandydata na Prezydenta. Kochane związki robicie nas w konia licząc na naszą małą spostrzegawczość!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • precz z nimi(2016-01-07 17:32) Odpowiedz 229

    się kuźwa pieprzone solidaruchy obudziły, już wystarczy jak nas walęsa oszukał

  • poz(2016-01-07 17:40) Odpowiedz 200

    Szanowna Redakcjo GP, dlaczego w obszernej informacji na temat opinii Prezydium KK NSZZ "Solidarność", nawet nie wspominacie o sprawie, której poświęcono około 1/3 tekstu tego dokumentu. Cytuję: "Prezydium KK NSZZ "Solidarność" wskazuje na konieczność podjęcia odrębnych PILNYCH prac legislacyjnych lub zmian w projekcie opiniowanej ustawy, mających na celu wyeliminowanie konsekwencji prawnych wprowadzonego ustawą z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw art. 25 ust. 1b. ...-... Regulacja zawarta w art.25 ust.1b, zdaniem Prezydium KK NSZZ "Solidarność", narusza zasady konstytucyjne, w tym przede wszystkim zasadę zaufania obywateli do państwa, zasadę ochrony praw nabytych oraz zasadę równości."... Jednym zdaniem- art.25 ust. 1b , wprowadzony "po cichutku" do ust. z 2012 r. dot. tysięcy kobiet /głównie ur. w 1953r/, walczących dotychczas bezskutecznie o swoje prawa, piszących setki petycji i tysiące pism i listów , między innymi do Sejmu, Senatu, Prezydentów /2/ , posłów i senatorów, ministrów- członków 2 rządów, do RPO i związków zawodowych. Opinia KK NSZZ "Solidarność", to takie małe światełko w tunelu. Panie i panowie dziennikarze, piszcie o nas, o innych skrzywdzonych także, liczymy na Was....

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • pl(2016-01-07 21:57) Odpowiedz 191

    Rząd pracuje nad ta ustawą, na pewno będzie obniżenia wieku a co do stażu 40 lat to zobaczymy.Zapowiedzi były Czekamy z niecierpliwością

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • człowiek(2016-01-09 08:05) Odpowiedz 190

    Ludzie którzy przepracowali 40 lat i więcej,opłacali składki,wypracowali kapitał,powińni bez żadnej łaski,oczywiście dobrowolnie mogli przejść na emeryturę.Ludzie w wieku 55+pozbawieni pracy,żadnych środków do życia,to jest tragedia.W tym wieku o zatrudnieniu nie ma mowy,nikt ich nie przyjmie do pracy,są to ludzie ,którzy już się napracowali.Walczyli o tą niby wolną Polskę,a pozostawieni zostali w śmietniku nie maja nic.Gdzie są ich pieniądze.Jeśli nasza władza nie wie ,to im dopowiem,te pieniądze kradną niby emeryci w wieku od 35lat zostali emerytami.Taki np.agent Tomek i tym podobni,a takich Tomków są tysiące.Czym oni się zasłużyli ,Gdy my przewracaliśmy komunę ,ryzykowaliśmy siebie i nasze rodziny,oni jeszcze walili w pampersy.Gdybym wiedział jaki los mnie spotka w tym wieku ,na pewno nie spał bym na styropianie w roku 1980,miałbym to w d----e.

  • POLKA(2016-01-08 07:47) Odpowiedz 172

    Wszystkie kobiety rocznik 1953 i nie tylko czekamy na usunięcie art.25 ust.1b wprowadzonego do nowej ustawy emerytalnej. Nikt nas o tym posunięciu rzadu nie uprzedzal, kiedy to w grudniu 2008 przechodzilysmy na emeryture wczesniejsza , jako ostatni rocznik !!!! nawet ostro nas zachęcano!!!!. Obecnie majac 63 lata nie mozemy przejść po 40 latach pracy na emeryture powszechna !!!pan BUCIOR udaje glupka i robi z nas glupka wszystko dla czyjego dobra pytam!!!!!!!!!!!!!!! moze przydalo by sie powtorzyc podstawowkę poniewaz w liczeniu i rozumowaniu to on jest do tylu!!!!!!. Szybciutko stworzyli nowa ustawe , ale naszym kosztem. Moze ktoś madry sie zajmie naszym problemem i zmieni nasz koszmar w spokoj na emeryturze.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • nie rolnij(2016-01-08 22:58) Odpowiedz 140

    A mi sie nie podoba że niektórzy doliczają sobie pracę na roli od 16 roku życia kiedy tak jak ja w tym czasie mieszkali w internatach i studiowali. Ten czas nauki w szkole średniej i wyższej traktują jakby pracowali na roli. Hola hola - najwyżej wakacje powinny im się należeć. Czyżby idąc na emeryturę uznaje się im wykształcenie podstawowe???? Aktualnie to nawet im do stażowego wlicza się od 16 roku życia. Takiego okradania Państwa nie mogę znieść

  • Majka(2016-01-07 23:39) Odpowiedz 140

    Ja jestem rocznik 1951 i też przez wprowadzenie art.25 ust.1b zostałam pozbawiona korzystnego przeliczenia choć nabyłam do niego prawo w XII 2011r.. Dwa miesiące przed ukończeniem 60 lat przebyłam jedną poważną operację, a za 5 miesiący następną. Później była długa rehabilitacja i kiedy w maju 2013r wystąpiłam z wnioskiem o przeliczenie okazało się ,że z praw nabytych nie mogę już skorzystać. Czy to jest zgodne z konstytucją ?

  • młodzież(2016-01-11 12:34) Odpowiedz 140

    Osoby o długim stażu pracy /np.40letnim/powinni mieć prawo przejścia na emeryturę bez względu na wiek.Jeżeli ktoś przez 40 lat wykonywał ciężką pracę fizyczną to jest ,,wrakiem człowieka,,i należy pochylić się nad jego losem.Tego społeczeństwo oczekuje od Pana Prezydenta i od Solidarności.

  • Kuba(2016-01-07 17:01) Odpowiedz 137

    .......Nie Dudy -tylko Pana Prezydenta Dudy. Co Wy sobie myślicie, że jak mieliście Rezydenta co pozwalał okradać spracowanych z wieku emerytalnego to możecie do Pana Prezydenta mówić teraz na TY. WYROK z dnia 29 maja 2012 r. Sygn. akt SK 17/09 W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej Trybunał Konstytucyjny w składzie: […] Andrzej RZEPLIŃSKI – sprawozdawca […] [Z uzasadnienia]: „{…] III. 1.3. Trybunał Konstytucyjny przypomina, że kontrola konstytucyjności USTAW opiera się na założeniu RACJONALNOŚCI ustawodawcy i DOMNIEMANIA ZGODNOŚCI BADANYCH NORM z KONSTYTUCJĄ. Do kompetencji ustawodawcy należy stanowienie prawa odpowiadającego założonym celom POLITYCZNYM i gospodarczym oraz PRZYJMOWANIE TAKICH ROZWIĄZAŃ PRAWNYCH, które jego zdaniem będą najlepiej służyły realizacji tych celów. […] nawet jeżeli można mieć wątpliwości, czy unormowanie to było najlepsze z możliwych " ------To właśnie dzięki takim "wykształciuchom " obecnego Trybunału ,społeczeństwo Polskie na długie lata nauczyło się że każdego można okraść ze wszystkiego w imię Politycznych celów w sposób oczywiście bezprawny wg filozofii -Macjiavelliego. Spracowanym i schorowanym zatrudnionym od 15r życia z wieku lub Tym którzy mieli wg Ustawy dziedziczyć składki. Obywatele nie chcą juz płacić ,nie mają zaufania do Organów Państwa ,system będzie dołował -Kto Głupi -niech płaci. Koło się zamyka!

  • kończę 65 lat(2016-01-09 07:17) Odpowiedz 120

    Od tej gadaniny niedobrze mi się robi.Ona trwa już kilka miesięcy i nic z tego nie wychodzi.Skoro projekt ustawy wpłynął w listopadzie to co do tej pory jeszcze robi w sejmie? dlaczego sejm nie zajmuje sie ustawa emerytalną?po co nam obiecanki my czekamy na realna decyzję.PiS przecież potrafi w ciągu jednej nocy podpisać ustawy to dlaczego zwlekaja z ta najważniejsza dla ludzi?Albo jest słowo honoru albo oszustwo narodu.

  • Jadwiga 123(2016-01-24 01:38) Odpowiedz 80

    Panie prezydencie w śród moich znajomych opozycjonistów jest wielu po 63-65 lat.i nie mają prawa do emerytury gdyż nie mają wypracowanych lat.pochodzą z małego miasta gdzie jest duże bezrobocie.Pytam to gdzie mają sobie dopracowac.Uważam ,że związki nie przemyślały tego.Najbardziej poszkodowane pokolenie i to właśnie te które walczyło z obaleniem komunizmu

  • Majka(2016-01-08 16:51) Odpowiedz 70

    Wszyscy, którzy wkrótce zostaną emerytami jak i obecni emeryci powinni obejrzeć , choć jedną transmisję z senatu dotyczącą ustaw emerytalnych. Problemy i petycje emerytów w wielu sprawach są po prostu przemilczane, a odpowiedzi pana Buciora urągają funkcji jaką pełni. Dla lepszego zrozumienia tematu , może niech poczyta blog;" JOTOWNIA" i zrozumie z jak obeznanymi w temacie ludźmi ma do czynienia.Nie z nimi te numery. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w problemy emeryckie na "JOTOWNI".

  • EDI(2016-01-28 20:04) Odpowiedz 51

    USTAWA EMERYTALNA PODWYZSZAJACA WIEK EMERYTALNY WESZLA W ZYCIE JUZ 3 LATA TEMU I NIE WIEM DLACZEGO TERAZ MIALA BY BYC PRZYWROCONA STARA USTAWA 60 I 65 TO BARDZO NIESPRAWIEDLIWE. SPRAWIEDLIWYB BYLOBY WPROWADZENIE DRUGIEJ MOZLIWOSCI PRZECHODZENIA NA EMERYTURE CZYLI STAZ PRACY TAK JA STOSUJA TO INNE KRAJE UE. TUSK TA USATE WPROWADZIL NA POLECENIE MERKEL . ALE NIEMCY TERAZ WPROWADZILI DODATKOWO PO 45 LATACH PRACY A INNE KRAJE 42.5 I STOPNIOWO STAZ WZRASTA TAK JAK WIEK EMERYTALNY. W POLSCE ANI PO ANI PIS NIE MAJA ZAMIARU UWZGLEDNIC EMERYTURY ZA STAZ PRACY, A TO JEST BARDZO NIESPRAWIEDLIWE DLA TYCH KTORZY MAJA DLUGOTETNI STAZ PRACY I OPRZEZ NOWA USTAWE MUSZA JESZCZE DLUZEJ PRACOWAC W ZALEZNOSCI OD DATY URODZENIA. MAM 65 LAT I 10 MIESIECY STAZ PRACY 48 LAT PRACY I PRAWO DO EMERYTURY OD LUTEGO 2016 ROKU.

  • xxx(2016-01-11 10:27) Odpowiedz 50

    A ja uważam iż dla osób objętych powszechnym systemem emerytalnym ( wysokość świadczenia ściśle uzależniona od zgromadzonego kapitału i przewidywanej ilości wypłacanych świadczeń w oparciu o dane statystyczne ) powinno się wprowadzić bardziej elastyczne warunki nabywania uprawnień emerytalnych . Przekazać ludziom większe uprawnienia w zakresie momentu przechodzenia na emeryturę .Nikt rozsądniej od samych zainteresowanych nie podejmie takiej decyzji ( np. możliwość wyboru momentu przejścia na emeryturę dla każdego objętego powszechnym system emerytalnym już od wieku 60 lat i to bez względu na płeć ).Nie przymus ale prawo do decyzji o odejściu na wcześniejszą emeryturę ( niższą z uwagi na algorytm liczenia jej wysokości , ale przy zachowaniu tego algorytmu ). Z całą pewnością ludzie nie korzystaliby masowo z możliwości wcześniejszego odejścia ( mając na uwadze niższe świadczenie ) , a tylko korzystaliby z takiej możliwości wyłącznie Ci co mieliby jakieś sytuacje przymusowe tj. np. zdrowotną , rodzinną , zawodową ......i to Oni sami najlepiej by wiedzieli że to najwłaściwsze dla nich rozwiązanie . Czy to naprawdę trudno zrozumieć ???