statystyki

Emerytury 2015: Pomimo stażu niższe świadczenie, jeżeli pracowałeś w innym kraju UE

autor: Bożena Wiktorowska15.05.2015, 07:30; Aktualizacja: 15.05.2015, 09:16
Sprawa ustalania emerytur dla osób, które pracowały w państwach Unii, jest znana ZUS.

Sprawa ustalania emerytur dla osób, które pracowały w państwach Unii, jest znana ZUS.źródło: ShutterStock

Polacy ubiegający się o emerytury kapitałowe, którzy pracowali w innym kraju UE, mogą otrzymać niższe świadczenia, niż to wynika ze stażu.

Reklama


Reklama


W ubiegłym roku aż 108 tys. osób co miesiąc otrzymywało z ZUS emerytury wypłacane na podstawie umów międzynarodowych. W przyszłości takich świadczeń będzie przybywać, bowiem Polacy coraz chętniej pracują w innych krajach UE. Okazuje się jednak, że w unijnych przepisach jest pułapka. Polacy tracą zagraniczne okresy ubezpieczenia krótsze niż rok, jeśli ich emerytura jest ustalana na podstawie nowych zasad. Zdaniem ekspertów takie przepisy mogą być niezgodne z unijną zasadą równego traktowania wszystkich ubezpieczonych. Polska powinna więc jak najszybciej zwrócić się do Komisji Europejskiej o zmianę przepisów. Tymczasem, choć od wprowadzenia do polskiego systemu ubezpieczeniowego emerytur kapitałowych minęło 6 lat, to nikt tą sprawą się nie zainteresował.

Twarde prawo

Sprawa ustalania emerytur dla osób, które pracowały w państwach Unii, jest znana ZUS. Na istnienie prawnych barier ograniczających możliwość swobody poruszania się na terenie UE zwrócił uwagę Andrzej Szybkie, wicedyrektor departamentu rent zagranicznych centrali ZUS.

W raporcie „Prawne i ekonomiczne bariery w imigracji w obrębie UE w obszarze emerytalno-rentowym” wskazuje, że brak jest możliwości uwzględnienia zagranicznych okresów krótszych niż rok do celów obliczenia przez ZUS wysokości emerytury z systemu zdefiniowanej składki. W praktyce oznacza to, że kobieta urodzona po 1948 roku składająca do ZUS wniosek o emeryturę za 22 lata pracy, przy czym w Polsce przepracowała 18 lat, natomiast na pozostałe składają się kilkumiesięczne okresy zatrudnienia w Grecji (11 miesięcy), Hiszpanii (10), we Francji (11) oraz w Niemczech (8) – otrzyma tylko polskie świadczenie. Żaden z tych krajów nie będzie płacić jej świadczeń, bo nie wypracowała pełnego roku. Gdyby zainteresowana przechodziła na emeryturę ze starego systemu, ZUS płaciłby również za świadczenia odpowiadające wartości czteroletniego okresu ubezpieczenia w polskim systemie, złożonego z okresów krótszych niż rok.

Wątpliwe świadczenie

Podstawą do ograniczenia uprawnień Polaków pracujących w krajach UE jest art. 57 rozporządzenia (WE) z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.U. nr 166 z 30 kwietnia 2004 r.). Na tej podstawie instytucja ubezpieczeniowa nie jest zobowiązana do przyznania świadczeń z tytułu okresów ubezpieczenia, jeżeli ich długość jest mniejsza niż jeden rok, chyba że w danym państwie przysługują świadczenia za okresy krótsze niż jeden rok.

– Takie podejście jest sprzeczne z unijną zasadą równego traktowania wszystkich ubezpieczonych. Może przecież dojść do sytuacji, że osoba pracująca po kilka miesięcy w różnych krajach na końcu kariery zawodowej nie będzie mieć prawa do żadnej emerytury – zauważa Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

W jego ocenie takie przepisy mogą być zmienione na wniosek państwa zainteresowanego. – Polski rząd powinien jak najszybciej wystąpić o sprawdzenie tych przepisów, żeby polscy pracownicy mieli prawo do otrzymania emerytury za każdy miesiąc opłacania składek w kraju UE. Inaczej taka sprawa wcześniej czy później trafi do Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – dodaje Krzysztof Pater.

O tym, że takie sprawy mogą się skończyć w sposób niekorzystny dla Polski, może świadczyć wyrok w sprawie ZUS kontra Tomaszewska (sygn. akt C – 440/09). Sędziowie uznali wówczas, że przy ustalaniu minimalnego okresu ubezpieczenia dla pracownika migrującego ZUS powinien uwzględnić wszystkie okresy ubezpieczenia uzyskane w czasie całej kariery zawodowej. Przy czym wyrok dotyczył świadczenia z systemu zdefiniowanego świadczenia, czyli emerytur wypłacanych na starych zasadach.

Osoba zainteresowana może dochodzić swoich praw nie tylko przed trybunałem, ale może także złożyć skargę bezpośrednio do Komisji Europejskiej. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Kuba(2015-05-15 10:04) Odpowiedz 00

    Donald stojąc przed kamerami TV oświadczył POdpuszczajęc większość społeczeństwa przeciwko mniejszości pracującej dotychczasowo w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy ,że ludzie CI do ZUS-u nigdy nie płacili dodatkowych składek na swój przywilej emerytalny i należy Im go odebrać po czym rozpoczął wyprzedaż Ich zakładów pracy budowanych onegdaj z zysków osiąganych przez BUDŻET PAŃSTWA właśnie z pracy tych ludzi w miejsce odprowadzanych składek !
    Jeżeli zważycie że ludzie Ci nierzadko po 30 latach pracy w takich warunkach dowiedzieli się ,że nie będą mieć prawa do emerytury a o czym dobrze Donald wiedział"" Przeciwwskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "- to widać jak bardzo moja tytułowa teza się POtwierdza...
    Rząd najwyraźniej osoby które mają zatrudnienia więcej niż 25 lat w dotychczasowych szkodliwych i niebezpiecznych warunkach zamierza puścić tych ludzi przez przez komin w Oświęcimiu!, tylko dlatego że Rząd RP Donalda Tuska stwierdził ,iż nie ma już dla Nich kasy z ZUSie! – gdyż wszystko mu kolega Liberał Buzek na 5 -letnie Urlopy górnicze i zbyt wczesne emerytury górnicze po tych urlopach rozpieprzył .
    Który lekarz więc da takim pracownikom zgodę na dalsze Ich zatrudnianie -jeżeli Ich organizmy zostały wyeksploatowane i mają uszczerbki zdrowia wskutek długotrwałej pracy w dotychczasowych szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy?-Czy to będzie LEKARZ MENGELE -Panie PREMIERZE ? -więc co Pan z Nimi zrobi ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama