statystyki

Ustawa o OFE trafi do TK. Bo narusza zaufanie

autor: Grzegorz Osiecki25.06.2014, 07:08; Aktualizacja: 25.06.2014, 08:16
Liczba chętnych do pozostania w OFE nadal znikoma

Liczba chętnych do pozostania w OFE nadal znikomaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz skieruje do Trybunału Konstytucyjnego skargę na niekonstytucyjność ustawy, która pozwoliła na przekazanie połowy aktywów OFE do ZUS. Jej zdaniem przepisy naruszają zasadę zaufania do państwa. Wniosek będzie gotowy w ciągu kilku tygodni.

Reklama


Reklama


Konkretnie rzecz biorąc, skarga dotyczyć będzie umorzenia aktywów w funduszach.

Zdaniem prawników z biura rzecznika przepisy o umorzeniu części aktywów w OFE i przekazaniu ich do ZUS naruszają zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. Uważają tak, ponieważ przy wprowadzaniu reformy część ubezpieczonych (ci urodzeni przed końcem 1968 r.) miała możliwość decyzji i dobrowolnie przystąpiła do kapitałowej części systemu emerytalnego, a obecnie dokonano znaczących zmian w tym segmencie.

– Chodzi o to, czy państwo może bez naruszenia zasady zaufania do państwa i prawa wycofać się z koncepcji funkcjonowania systemu emerytalnego, do którego część osób przystąpiła dobrowolnie – mówi Lesław Nawacki, dyrektor z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Oznacza to zaskarżenie ustawy z powodu podejrzenia naruszenia art. 2 konstytucji mówiącego, że „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej”.

Rzecznik uznał z kolei, że nie ma podstaw do twierdzenia, iż doszło do naruszenia art. 21 i art. 64 dotyczących wywłaszczenia i ochrony własności. – Wykluczyliśmy możliwość naruszenia przez zmianę konstytucyjnej zasady ochrony własności. To nie była nacjonalizacja, a składki nie są prywatną własnością – dodaje Nawacki.

Na razie zapadła decyzja kierunkowa, wniosek w ostatecznej postaci ma być gotowy w ciągu kilku tygodni.

Do niedawna wydawało się, że TK w ogóle nie zajmie się tą sprawą

Z zapowiedzi RPO cieszą się przeciwnicy rządowych zmian w OFE. – Skoro tyle instytucji zakwestionowało poszczególne rozwiązania ustawy, to nie była ona dobrze skonstruowana i ma wiele wad. Mam nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny nie weźmie pod uwagę wyłącznie sytuacji budżetu w krótkiej perspektywie, ale popatrzy na ustawę jak na bubel prawny – mówi DGP Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, która prosiła rzecznika praw obywatelskich o interwencję w tej sprawie.

W skrajnym przypadku przyznanie racji wnioskowi prof. Ireny Lipowicz przez sędziów trybunału mogłoby oznaczać cofnięcie umorzenia aktywów. Jednak wiele będzie zależało nie tylko od tego, czy sędziowie zgodzą się, że konstytucja została naruszona, ale od tego, czy inne wartości konstytucyjne nie są w tym przypadku ważniejsze. Chodzi o kwestię równowagi finansów publicznych, którą rząd uzasadniał zmiany. Bo ich odwrócenie to koszt ponad 150 mld zł.

A choć rzecznik ma zastrzeżenia także w innych kwestiach, takich jak zakaz reklamy czy ograniczenia inwestycyjne, to nie znajdą się one we wniosku, gdyż powielałyby już w ten sposób skargę prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie ustawy.

Wniosek rzecznika będzie jednak bardzo ważny dla zmian w OFE, bo do niedawana wydawało się, że nie ma szans, by Trybunał Konstytucyjny w ogóle zajął się przepisami o przekazaniu aktywów OFE do ZUS. Powód jest prosty. By sędziowie rozpoznali konstytucyjność jakiegoś rozwiązania, musi zostać zaskarżony konkretny artykuł. – Trybunał jest związany zarówno zakresem zaskarżonych artykułów, jak i treścią uzasadnienia – wyjaśnia konstytucjonalista prof. Marek Chmaj. A wniosek prezydenta, choć w trybunale już jest, nie dotyczył artykułów dotyczących umorzenia składki. Znalazło się w nim jedynie pytanie dotyczące charakteru własności zgromadzonych w OFE oszczędności.

Dwa inne wnioski skarżące przepisy dotyczące umorzenia aktywów mają małe szanse trafić przed trybunał. Jeden przygotował Twój Ruch Janusza Palikota. Ale do złożenia go potrzeba poparcia 50 posłów, tymczasem Palikot ma 36 posłów. Początkowo poparcie deklarował klub Solidarnej Polski (po niedawnym rozpadzie ma status koła).

Teraz nadzieją wnioskodawców może być sejmowy przyczółek Janusza Korwin-Mikkego. – Może uda się zebrać podpisy, jeśli poseł Wipler faktycznie zbierze wokół siebie posłów – zastanawia się pilotujący wniosek poseł Twojego Ruchu Łukasz Gibała. Ale szanse na to są dzisiaj nikłe, tym bardziej że akcja zapisów do OFE pokazała, iż kwestia uczestnictwa w funduszach nie jest zbyt popularna wśród wyborców, a dla polityków może się wiązać z zyskaniem łatki osób broniących interesów towarzystw emerytalnych.

Wniosek Twojego Ruchu idzie dalej niż rzecznik praw obywatelskich. Jego autorzy chcą, by trybunał uznał, że publicznoprawna składka na ubezpieczenie emerytalne po przekazaniu do OFE zmienia swój charakter na prywatny, stając się częścią aktywów prywatnej osoby prawnej. A skoro środki miałyby być prywatne, to zdaniem autorów wniosku doszło do wywłaszczenia bez odszkodowania, co jest sprzeczne z konstytucją.

Podobne argumenty dotyczące niekonstytucyjności zmian w OFE znajdują się we wniosku organizacji pracodawców Lewiatan. Tu problem jest innego rodzaju. – Trybunał w kilku postanowieniach uznał, że organizacja pracodawców może występować tylko, gdy sprawa dotyczy relacji pracodawca – pracownik, a nie interesów gospodarczych przedsiębiorstw. Tu są znikome szanse, by trybunał przyjął to do rozpoznania – mówi konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

Argumenty wskazane przez przeciwników zmian nie są nowością, były podnoszone już w momencie prac nad ustawą. Rząd argumentował, że umorzenia części aktywów OFE nie można traktować jako wywłaszczenia, bo odpowiednia wartość została zapisana na subkontach ubezpieczonych w OFE i te środki będą miały wpływ na wysokość emerytur. Dodatkowo OFE są częścią publicznego systemu emerytalnego, więc także z tego powodu nie można mówić o wywłaszczeniu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Aśka(2014-06-25 13:26) Odpowiedz 10

  Zgadzam się, że przepisy naruszają zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa - ale nie w momencie gdy pozwalają wycofać się z tego syfu ale w momencie gdy bez pytania nas o zgodę, wbrew naszej woli zapisywano nas do OFE dzięki któremu STRACILIŚMY kilkaset złotych emerytury. Politycy w tym prezydent, premier, ministrowie oszukiwali nas zapewniając, że na OFE nie można stracić ponieważ będą podlegać kontroli różnych organów państwowych. Okazało się, że OFE to oszuści, którzy dbali wyłącznie o swoje kieszenie a nie o przyszłych emerytów.

 • Polak(2014-06-25 12:08) Odpowiedz 00

  Przed TK - to należy postawić twórców OFE. Zlikwidować jak najszybciej to OFE- dość tych kłamstw o emeryturze pod palmami.
  To były zyski ale tylko dla zarządzających - a Naród dał się nabrać. Dlaczego pobierali profity od składek - a nie od wygenerowanego zysku?
  Tak naprawdę rachunek zysków i strat dla nas ludzi jest ujemny. Dlaczego o tym się głośno nie mówi.

 • zong(2016-04-26 10:40) Odpowiedz 00

  I co na to "słynny" TK ? Jaka jest jego "ocena" naruszenia ZAUFANIA do PAŃSTWA ? Jakie wieści z TK w 2016 w sprawie OFE !

 • ordynarnie wydutkany (2016-05-02 13:06) Odpowiedz 00

  Obowiązek wnoszenia części mojej składki emerytalnej do PRYWATNYCH Instytucji finansowych to s...syństwo. Zmienianie w miarę upływu czasu, reguł dotyczących postępowania ze składkami wnoszonymi (pod przymusem) do OFE to potęgowanie s...syństwa. Trzeba inicjować zmianę prawa dot. emerytur (profity dla OFE i środkowy palec dla wnoszącego składki), na prawo w interesie wnoszących składki. Zadnego przymusu

 • POLKA(2015-02-19 12:52) Odpowiedz 00

  TO WŁASNIE USTAWA SPOWODOWAŁA .ŻE WRACA ZAUFANIE DO PAŃSTWA!
  PRZEZ OFE NASZE DZIECI BĘDĄ MIAŁY DWA RAZY NIŻSZE EMERYTURY!!!

 • ...??(2014-06-25 15:29) Odpowiedz 00

  Do 12 /papcio/ - jesteś żałosny, przynajmniej myśl co piszesz.
  1.OFE ukradło wszystkie /100%/ składek, żaden uczestnik OFE nie ma ani gr.
  2.Ponieważ OFE są na ogromnych stratach, oprócz utraty składek, cały kraj będzie spłacał zobowiązania OFE przez kilkadziesiąt lat, bo samych strat /nadwyżki pasywów nad aktywami/ to mniej więcej tyle co Amber Gold x 65.

 • xyz(2014-06-26 14:57) Odpowiedz 00

  Durnie szczekają i ujadają jakie to OFE było złe.Albo rzeczywiście są skończonymi durniami , albo też to dyżurni aparatczycy z PO dokonują tych idiotycznych wpisów popierających złodziejstwo Tuska w postaci zagrabienia zgromadzonych w OFE aktywów. Było nie było wszyscy za to zapłacimy , nawet te durnie i ich bliscy tak aktywnie popierający jawna grabież .Ja nie mam cienia wątpliwości że Tusk i jego ekipa to szkodnicy myślący i dbający wyłącznie o interesie wąskiej i zaprzyjaźnionej z nimi grupy. Za nic maja interes państwa i polskiego społeczeństwa. Dość szybko o tym przekonamy się wszyscy na własnej skórze , i niestety nie będzie na to recepty na poprawę sytuacji w tej mierze przez kolejne długie lata ( zadbał o to już Tusk , zafundował nam na długie lata piekło , wyrządził nam wszystkim gigantyczna krzywdę tylko po to aby jeszcze kilka lat utrzymać się przy korycie.

 • gosc(2014-06-25 13:11) Odpowiedz 00

  nie wiem , czy tylko ja mam wrażenie, że gdyby wszystkie ustawy trafiały do TK to większość z nich okazałaby się niekonstytucyjna.
  Kto wybrał tych co tworzą prawo - i dlaczego za to nie ponoszą odpowiedzialności - np. zakaz kandydowania do parlamentu.

 • OFE było dobre do czasu....(2014-06-25 13:08) Odpowiedz 00

  Jak kupowało za Naszą gotówkę Obligacje ...czyli oddawało kasę Państwu...


  Ale jak termin zwrotu gotówki z odsetkami zaczął sie zblizać... to szast prast...Obligi umorzono ...i po kasie

 • StAAbrA(2014-06-25 13:00) Odpowiedz 00

  Tak - ustawa o OFE narusza zaufanie złodziei z OFE do złodziei z mafii państwowej . Howgh .

 • Oburzony(2014-06-25 12:14) Odpowiedz 00

  Aktywa? o tym pisze autor artykułu - a gdzie pasywa? Jakby każdy widział - to wszyscy uciekaliby z OFE gdzie pieprz rośnie.

 • Papcio(2014-06-25 12:10) Odpowiedz 00

  Śmieszą mnie te opinie obrońców ZUS...Przecież nawet politycy przyznają, że z ZUS nie będzie żadnych emerytur. Będą wam, gamonie, stopniowo wydłużać wiek emerytalny i dożyje garstka. Oczywiście udział w OFE powinien być DOBROWOLNY. Ale OFE ukradnie wam 10% a ZUS 100%...

 • iga(2014-07-01 19:52) Odpowiedz 00

  Jak by nie byo prawda jest taka, ze najważniejsze jest samodzielne odkładanie na starość. Ja zdecydowałam się na lokaty w getin banku, bo bezpieczeństwo jest dla mnei najważniejze

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Majka(2014-06-27 22:45) Odpowiedz 00

  Zobaczycie , że za lata nie będzie już żadnych waloryzacji emerytur. To co się dzieje ostatnio z ciągłym poprawianiem ustawy emerytalnej na niekorzyść przyszłych i obecnych emerytów nie wygląda ciekawie. Jeśli chodzi o OFE, to jest w internecie zestawienie wszystkich funduszy i kwota jaką po 15 latach, każdy z nich zarobił dla swoich uczestników. Kwoty są powalające.

 • To co się dzieje przyPOmina -" Misia "(2014-06-25 10:23) Odpowiedz 00

  Ryszard O .-: --Najmocniej panią przepraszam, ale chciałem zapytać, o której odlatuje dzisiaj ten do Londynu 11:05?
  Pracownica informacji na lotnisku Okęcie: -- A skąd ja mam wiedzieć?! No chyba o pierwszej.

 • OFE to ograbiony z gotówki Trup(2014-06-25 10:16) Odpowiedz 00

  OFE miały bufor bezpieczeństwa w postaci Pakietu Obligacji Skarbowych o wartości 150 mld zł dających gigantyczne "pewne" przyrosty odsetek...

  A teraz po stracie tego wkładu zamiennego szybko na gotówkę 99% przejdzie do ZUSu.

  Efekt to przymusowa gigantyczna wyprzedaż Akcji i co spowoduje zmarginalizowanie i wyzerowanie wartości akcyjnej aktywów każdego z Nas i w efekcie realna stratę Naszych Aktywów

 • ...??(2014-06-29 16:31) Odpowiedz 00

  Tylko dlaczego nigdy nikt nie podaje zobowiązań OFE czekających na spłatę w ZUS i MF ?? - ile lat edzie je kraj spłacał??

 • Lewiatan(2014-06-25 09:58) Odpowiedz 00

  My złodzieje Balcerowicza , wysłaliśmy skargę do Trybunału Konstytucyjnego.
  Bo nie mamy już co ukraść z OFE.

 • wolę ZUS(2014-06-25 09:43) Odpowiedz 00

  Moje zaufanie naruszyło zmuszenie mnie do OFE.
  Systemu niesprawdzonego, polegającego na przelewaniu naszych pieniędzy i pobieraniu nieproporcjonalnie wysokich w stosunku do korzyści i ryzyka, prowizji. Czy aby zakupić obligacje państwowe potrzeba było pośrednika prywatnego???

 • Jesli Trybunal Konstytucyjny...(2014-06-25 09:43) Odpowiedz 00

  Jesli TK uznalby finanse ze skladki emerytalnej jako pieniadz prywatny, to wowczas ludzie moga przestac placic skladke zdrowotna do NFZ, skladke rentowa, chorobowa itp. do ZUS.

  Czy o to chodzi obroncom OFE?, czyli chodzi im o zupelne 'rozwalenie' polityki spolecznej i przejscie na INDYWIDUALIZM.

  Moze obroncy OFE niech wystapia odrazu do TK o uznanie Polski jako obszaru zaanektowanego przez jakis koncern finansowy X.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama