statystyki

Co z pieniędzmi osób, których OFE wycofa się z rynku? Nie trafią do ZUS

autor: Bożena Wiktorowska08.07.2014, 07:40; Aktualizacja: 08.07.2014, 08:37
13 otwartych funduszy emerytalnych działa obecnie na rynku

13 otwartych funduszy emerytalnych działa obecnie na rynkuźródło: ShutterStock

Pieniądze osób oszczędzających na starość w otwartym funduszu emerytalnym, który wycofa się z rynku, nie trafią do ZUS, tylko do innej instytucji finansowej.

Do końca lipca członkowie OFE mają czas na podjęcie decyzji, gdzie trafią ich przyszłe składki emerytalne. Eksperci już ostrzegają, że z 16,9 mln osób oszczędzających zainteresowanych pozostaniem w takich instytucjach finansowych będzie nie więcej niż 800 tys. To zaś może spowodować, że część OFE po prostu zniknie z rynku. Osoby pragnące dalej oszczędzać w otwartych funduszach emerytalnych mają wątpliwości, co się w takiej sytuacji stanie z ich oszczędnościami. Eksperci uspokajają.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • przedsiębiorca(2014-07-12 12:46) Zgłoś naruszenie 10

    jedni biorą nie małe pieniądze za zarządzanie finansami państwa, a na końcu mówią ci, abyś się o swoją emeryturę sam martwił. Co to za finansiści, co za zarządzanie składkami w OFE dali 10%. Gdzie oni uczyli się liczyć.
    Kto jest w stanie utrzymać budżet, jak jednocześnie rozrasta się aparat urzędniczy i liczba osób pracujących na śmieciowych umowach, z których nie odprowadza się składek na ZUS, z których na utrzymanie ledwo starcza od 1 do 1. Z drugiej strony podnosi się podatki gdy mamy bardzo małą kwotę wolną od podatku. Rządzący nie chcą zmniejszyć aparatu urzędniczego, bo to ich elektorat, więc kółko jest zamknięte. Póki co kręci się jeszcze, ale na powrót wracają standardy ukraińskie i nasze z PRL-u.

    Odpowiedz
  • ja(2014-07-08 11:03) Zgłoś naruszenie 00

    Eksperci eksperci eksperci...swoje przewidywania czerpią z fusów !

    Odpowiedz
  • gancik(2014-07-08 12:05) Zgłoś naruszenie 00

    Eksperci finansowi już rekomendowali GANT-a a mamy mega KANTA-a

    Odpowiedz
  • ...??(2014-07-08 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    OFE, to PIRAMIDA to MAFIA;
    1.Dlaczego każdy artykuł o OFE podaje tylko ich "aktywa", żaden nie podaje wielkość PASYWÓW OFE, wielkość ich zobowiązań i długów jakie wygenerowali za te ponad 15 lat istnienia?
    2.Co z tego, że komuś napiszą "masz 30 tys.zł aktywów", ale powinni dopisać "ale otrzymujesz za to 60tys.zł długów do spłaty", bo na razie piszą wszędzie tylko kłamstwa, tylko mówią o "aktywach" - i nikt tego nie PROSTUJE!!
    3.Dlaczego Ministerstwo Finansów nie podaje PASYWÓW OFE? To wielomiliardowe zadłużenie OFE /na dziś ukryte w ZUS/ będzie spłacała cała Polska przez kilkadziesiąt lat!!

    Odpowiedz
  • ...??(2014-07-09 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    Niech Balcerowicz, Buzek, Gomułka, ... powiedzą ludziom wpłacającym do OFE, co ci nieszczęśnicy będą z tego mieć oprócz SPŁATY DŁUGÓW PO OFE???

    CZY POLSCY PROF. EKONOMI TO LUDZIE POWAŻNI??
    CZY POLSCY PROF. EKONOMI NIE POWINNI ZA OFE SIEDZIEĆ WE WIĘZIENIU??
    PO CO POLSKI PODATNIK OPŁACA WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI?

    Odpowiedz
  • Darek(2014-07-20 19:19) Zgłoś naruszenie 00

    W sumie zgadzam się z Maxell. Oszczędzać na emeryturę można w różny sposób min. poprzez oszczędzanie na koncie oszczędnościowym lub lokacie. Jak tak robię i myślę, że więcej na tym zyskam niż na OFE i ZUSie razem wziętych.

    Odpowiedz
  • kret(2014-07-21 12:12) Zgłoś naruszenie 00

    Własne oszczednosci przyniosą wiecej pozytku niz emerytura z ofe czy zus, trzeba tylko zalozyc dobra lokate, ja myśle nad Getin bankiem bo dobrze stoją w rankingach

    Odpowiedz