statystyki

Waloryzacja emerytury w 2014 roku. Świadczenia z ZUS wzrosną o 1,6 proc.

autor: Grzegorz Osiecki11.02.2014, 14:27; Aktualizacja: 11.02.2014, 16:13
  • Wyślij
  • Drukuj

W 2014 roku renty i emerytury wzrosną o 1,6 proc.  – wynika z naszych wyliczeń.



GUS podał wskaźnik wzrostu realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2013 r. Wyniósł on 2,5 proc.

Na wskaźnik waloryzacji emerytury i rent w tym roku składa się inflacja w gospodarstwach emerytów i rencistów, która wyniosła 1,1 proc. oraz 20 proc. podanego dziś przez GUS realnego wzrostu płac, który wynosi 0,5 proc.

O waloryzacji rent i emerytur w 2014 r. przeczytasz także tu >>

Suma tych danych daje wskaźnik 1,6 proc., o który zostaną powiększone emerytury i renty. To mniej niż zakładał rząd w projekcie budżetu, w którym zapisał 2,14 proc. Powodem była niższa od spodziewanej inflacja, za to wyższy od zakładanego w budżecie był wzrost płac.

Oficjalnie wskaźnik waloryzacji rent i emerytur ma potwierdzić w ciągu kilku dni minister pracy.

Emerytury i renty podlegają waloryzacji od 1 marca.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło: gazetaprawna.pl
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 59

  • 1: aPO z IP: 83.14.15.* (2014-02-11 14:57)

    co za uczony rachmistrz wyliczył 1,1 % inflacji,nie dość brak nauki rachunków to i kompletna głuchota i ślepota.Wygląda to na ministra **********

  • 2: filipCYCKO z IP: 178.37.59.* (2014-02-11 14:59)

    aaa WOLE NIE WYRAZAC SIE TUTAJ BO ZARAZ MOZE ZAPUKAC DO MNIE AABW ALBO CBS ie albo moze tez KOSTUCHA zonka mnie ostrzega zebym nie pisal podwplywem bo mnie moze szlag nagly trafic CHYBA ONA MA racje te 16 scie zlotych podwyzki to NIECH ONI SOBIE WSADZA I NIECH NIE WKURZZZZZAJA LUDZI chamy izlodzieje

  • 3: WKURZONY EMERYT z IP: 62.233.228.* (2014-02-11 15:03)

    CO TO ZNACZY "INFLACJA W GOSPODARSTWACH EMERYTÓW I RENCISTÓW " ? TO JAKIŚ NOWY PRZEPIS?! DOTYCHCZAS BYŁA INFLACJA W GOSPODARCE NARODOWEJ , A NIE TYLKO U EMERYTÓW !!! ZNÓW JAKIS PRZEKRĘT ???

  • 4: normalny obywatel z IP: 83.4.1.* (2014-02-11 15:03)

    Jak mają waloryzować emerytury to wskaźnik inflacji jest jakoś dziwnie niski , co nie potwierdzają ceny artykułów pierwszej potrzeby. Dalej następuje zwrot "akcji"i inflacja wraca do poprzedniego , prawdziwego stanu rzeczy. To są jakieś "CZARY" /rządowo-GUS - owskie/.

  • 5: Ja pierdo.... z IP: 185.29.84.* (2014-02-11 15:05)

    co ja z ta kasa zrobię?

  • 6: ombre z IP: 83.22.158.* (2014-02-11 15:07)

    Minister Pracy potwierdzi wszystko co mu każe pan premier. Realny wzrost cen wyniósł:, wg obserwacji przeciętnego zjadacza polskiego chleba, conajmniej 5 procent a w przypadku artykułów tańszych nawet 15 do 20 procent. Jak GUSowi wyszło 1,1? Bo tak miało wyjść. Wogóle to ci emeryci tylko przynudzają i właściwie jedynie generują koszty. Może by tak jakaś awaria w fabryce farmaceutycznej pomogła "ostatecznie rozwiązać tę kwestię".

  • 7: do 3 z IP: 193.169.19.* (2014-02-11 15:13)

    Zawsze tak było

  • 8: do 2 z IP: 193.169.19.* (2014-02-11 15:19)

    Nie potrzebujesz tych 16zł ? No to oddaj potrzebującemu

  • 9: Maria 7 z IP: 46.169.122.* (2014-02-11 15:30)

    GDZIE JEST PRZEPIS MÓWIĄCY O INFLACJI W GOSPODARSTWACH EMERYTÓW I RENCISTÓW W POWIĄZANIU Z WALORYZACJĄ ŚWIADCZEŃ EMERYTALNO RENTOWYCH? KOLEJNA GRABIEŻ?

  • 10: do Maria 7 z IP: 193.169.19.* (2014-02-11 15:36)

    Gdzie przepis ? W ustawie , emeryturach i rentach z 1999r. W dodatku, "zwykła" inflacja wyniosła 0,9%, więc nie ma co szukać oszustwa

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie