Zdaniem ekspertów ubezpieczeni powinni dostać z otwartego funduszu emerytalnego informację o nowych zasadach oszczędzania na starość. Ułatwi im to podjęcie decyzji, czy chcą pozostać w II filarze.
Trwają konsultacje społeczne rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych.
Nowe rozwiązania nie podobają się Aleksandrze Wiktorow, rzecznikowi ubezpieczonych. Tłumaczy, że tryb pozostawania w OFE nie jest do końca przejrzysty. I dlatego proponuje, aby to otwarte fundusze emerytalne, a nie ZUS wysyłały osobom oszczędzającym w II filarze odpowiedni dokument umożliwiający złożenie deklaracji o kontynuowaniu ubezpieczenia w OFE. Zdaniem Pawła Pelca, radcy prawnego, byłego zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych, takie rozwiązanie jest zasadne.
– Osoby wybierające ZUS nic nie będą musiały zrobić, aby zrezygnować z członkostwa w OFE. Natomiast te zainteresowane pozostaniem w II filarze mają składać deklaracje – tłumaczy Paweł Pelc.
Eksperci wskazują, że dokumenty te mogliby zbierać na przykład pracodawcy będący płatnikami składek na ubezpieczenie społeczne.
To nie koniec problemów związanych z rządowym projektem. Eksperci wskazują, że ubezpieczeni mogą mieć kłopot z wyborem najlepszego dla nich wariantu oszczędzania na starość ( ZUS lub OFE). Może to wynikać z rodzaju otrzymanych informacji. OFE będą musiały przedstawić swoim ubezpieczonym dane o dotychczasowych wynikach, w tym o stopach zwrotu osiąganych w przeszłości. Będą mieć także obowiązek ujawnienia sposobu ochrony aktywów oraz wysokości wszystkich opłat i kosztów ponoszonych przez uczestników otwartego funduszu wraz z ich uzasadnieniem. Zdaniem ekspertów taka informacje będzie czytelna tylko dla specjalistów. Niewiele zaś pomoże samym ubezpieczonym w dokonaniu wyboru.
– Rząd domaga się od otwartych funduszy emerytalnych, aby te na swój koszt przesłały informację techniczną. Nie będą natomiast mogły wyjaśnić zainteresowanym, na czym ma polegać reforma systemu emerytalnego i jak należy rozumieć dobrowolność oszczędzania w II filarze. Wszystko za sprawą tego, że OFE będą mieć zakaz publikacji i emisji reklam. A nie do końca wiadomo, co pod tym sformułowaniem należy rozumieć – tłumaczy Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
Dodaje, że za złamanie zakazu reklamy grozi dotkliwa sankcja (do dwóch lat więzienia).
Etap legislacyjny
Projekt w trakcie konsultacji