statystyki

Emerytury: Kapitał początkowy liczą coraz korzystniej

autor: Małgorzata Raczkowska25.10.2013, 07:14; Aktualizacja: 25.10.2013, 08:37
  • Wyślij
  • Drukuj
Radosław Milczarski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Radosław Milczarski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznychźródło: DGP

Pracowałam kilka lat przed 1999 r. i teoretycznie powinnam już dawno zebrać dokumenty potrzebne do wyliczenia kapitału początkowego – opowiada pani Grażyna z Opola. – Nie zrobiłam tego, bo ile razy zabierałam się za ich gromadzenie, coś się zmieniało w przepisach. Teraz znowu czytałam, że są jakieś zmiany i ci, którzy wyliczyli kapitał, muszą składać wnioski o jego przeliczenie. Moja koleżanka robi to chyba już po raz trzeci. Czy to prawda, że póki nie osiągnę wieku emerytalnego, mogę sobie darować zajmowanie się kapitałem, a potrzebne dokumenty zgromadzić dopiero wtedy, gdy będę składać wniosek o świadczenie? – zastanawia się pani Grażyna.

reklama


To prawda, że kto nie złożył jeszcze w ZUS wniosku o naliczenie kapitału początkowego, zyskał na tym, bo z każdą kolejną zmianą naliczanie jest korzystniejsze. Kto już ma decyzję o ustaleniu kapitału, powinien zwrócić się do ZUS o jego przeliczenie. Może to zrobić już teraz albo składając wniosek o przyznanie emerytury.


Pozostało jeszcze 79% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 23

  • 1: Wiktoria z IP: 89.191.165.* (2014-07-17 12:41)

    Przyznano mi rentę chorobową. Mam 3 lata do emerytury. Czy obecnie pobierana renta będzie potrącona z kapitału początkowego? Czy ktoś mi odpowie?

  • 2: halina z IP: 87.205.165.* (2014-04-27 22:24)

    jestem z rocznika 1947-15 kwiecień ,mając naliczoną emeryturę w 1992r nie korzystałam z niej .Na emeryturę przeszłam w wieku 61 lat ,czy mogę wystąpić o naliczenie kapitału i przeliczenie na nowo emerytury?

  • 3: kiwi z IP: 83.145.168.* (2014-04-02 15:16)

    jestem z rocznika 1951r. w 2006 r przeszłam na emeryturę wczesniejsza. w 200\11r przeszłam na wiek powszechny , zyskałam 150zł teraz napisałam o przeliczenie ponowne kapitału poczatkowego- odpisali ze nie przeliczą bo w 2006 r dobrze naliczyli.przed 1999r byłam kilka miesiecy na zwolnieniu po operacji . w 1976 i1978 r nie było urlopów płatnych wychowawczych- byłam na urlopach bezpłatnych. dlaczego ZUS w Koszalinie nie przeliczyli mi ponownie?

  • 4: Monika z IP: 89.76.144.* (2014-03-07 16:21)

    Monika. wczesniej opisywałam moja sytuację. Dzisiaj otrzymałam odpowiedz z ZUS że nic mi sie nie należy, kapitał poczatkowy wczesniej przeliczony nie ulega zmianie !!! i po co tyle szumu o przeliczeniu kapitału- zawracanie głowy. Nie dosyć ze 1953 r nie miał przeliczonej emerytury po ukończeniu 60 lat , to teraz też nie ma korzyści.

  • 5: Krystyna1951 z IP: 87.207.116.* (2014-03-05 12:24)

    Witam i proszę jakiegoś fachowca o poradę. Mój rocznik 1951. Przeszłam na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat, a po ukończeniu 60 lat złożyłam wniosek o przeliczenie mojej emerytury i ku mojej radości zyskałam 200 zł. Czy powinnam teraz znowu złożyć wniosek o przeliczenie kapitału początkowego? Czy coś zyskam? Dodam, że od maja 1982 przebywałam na 3-letnim urlopie wychowawczym. Będę wdzięczna za rzeczową odpowiedź bo każda złotówka bardzo się dla mnie liczy.

  • 6: Monika z IP: 89.76.144.* (2014-02-26 19:01)

    złozyłam wniosek do ZUS 10.02.2014 o przeliczenie kapitału poczatkowego - czekam na wiadomość. Zaznaczam że jestem z rocznika 1953 we IX.2013 ukonczyłam 60 lat, od 5 lat byłam na wczesniejszej emeryturze. Przed obliczeniem kapitału tj przed 1999 korzystałam z urlopów wychowawczych. Nie wiem czy moge liczyć na jakiś zysk czy miałam dac sobie z tym spokój.

  • 7: NINA z IP: 86.63.92.* (2014-02-17 16:34)

    NINA.
    Mam 63 lata. Poszłam na wcześnirjszą emeryturę. Składałam wniosek o przeliczenie emerytury wczesnirjszej na powsazechną.Zyskałam 87 zł - netto. W lutym b.roku przypadkiem dowiedziałam się o możliwości przeliczenia kapitału początkowego i szybko złożyłam wniosek. Trzy dni temu dostałam odpowiedź z Zus - zyskałam 151 zł - netto do emerytury.
    pozdrawiam wszystkich i namawiam do złożenia wniosku o przeliczenie kapitału początkowego - a szczególnie osoby które były na urlopie wychowawczym

  • 8: też emerytka z IP: 85.221.184.* (2013-12-17 23:24)

    z tego co tutaj czytam i z tego,co dowiedziałam się w ZUS i od moich koleżanek,tak jak wszystkie składałyśmy wnioski o przeliczenie naszych wcześniejszych emerytur na powszechne/skończyłyśmy po 60 lat/,każda niestety traci i to spore kwoty-od 200 do 600zł miesięcznie brutto.Jak widać,żadnej kobiecie nie udaje się zyskiwać na kapitale początkowym,a wręcz tracić.Widocznie po to wprowadzono nową ustawę?Złodziejstwo!Nie rozumiem tylko,dlaczego tak mało kobiet z rocznika 1953 podpisuje petycję???

  • 9: do 13 z IP: 193.169.19.* (2013-12-05 17:31)

    Nie ma znaczenia, czy już złozył, czy nie. I tak ostateczne obliczenie jest na dzień decyzji o przyznaniu emerytury

  • 10: do 12 Jaromir z IP: 193.169.19.* (2013-12-05 17:30)

    Jeśli będzie 20 lat. Jak nie - policzą z 10 kolejnych zawierajacych urlop wychowawczy.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie