statystyki

Emerytury: Kapitał początkowy liczą coraz korzystniej

autor: Małgorzata Raczkowska25.10.2013, 07:14; Aktualizacja: 25.10.2013, 08:37
  • Wyślij
  • Drukuj
Radosław Milczarski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Radosław Milczarski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznychźródło: DGP

Pracowałam kilka lat przed 1999 r. i teoretycznie powinnam już dawno zebrać dokumenty potrzebne do wyliczenia kapitału początkowego – opowiada pani Grażyna z Opola. – Nie zrobiłam tego, bo ile razy zabierałam się za ich gromadzenie, coś się zmieniało w przepisach. Teraz znowu czytałam, że są jakieś zmiany i ci, którzy wyliczyli kapitał, muszą składać wnioski o jego przeliczenie. Moja koleżanka robi to chyba już po raz trzeci. Czy to prawda, że póki nie osiągnę wieku emerytalnego, mogę sobie darować zajmowanie się kapitałem, a potrzebne dokumenty zgromadzić dopiero wtedy, gdy będę składać wniosek o świadczenie? – zastanawia się pani Grażyna.

reklama


reklama


To prawda, że kto nie złożył jeszcze w ZUS wniosku o naliczenie kapitału początkowego, zyskał na tym, bo z każdą kolejną zmianą naliczanie jest korzystniejsze. Kto już ma decyzję o ustaleniu kapitału, powinien zwrócić się do ZUS o jego przeliczenie. Może to zrobić już teraz albo składając wniosek o przyznanie emerytury.


Pozostało jeszcze 79% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • Krystyna1951(2014-03-05 12:24) Odpowiedz 00

    Witam i proszę jakiegoś fachowca o poradę. Mój rocznik 1951. Przeszłam na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat, a po ukończeniu 60 lat złożyłam wniosek o przeliczenie mojej emerytury i ku mojej radości zyskałam 200 zł. Czy powinnam teraz znowu złożyć wniosek o przeliczenie kapitału początkowego? Czy coś zyskam? Dodam, że od maja 1982 przebywałam na 3-letnim urlopie wychowawczym. Będę wdzięczna za rzeczową odpowiedź bo każda złotówka bardzo się dla mnie liczy.

  • kiwi(2014-04-02 15:16) Odpowiedz 00

    jestem z rocznika 1951r. w 2006 r przeszłam na emeryturę wczesniejsza. w 200\11r przeszłam na wiek powszechny , zyskałam 150zł teraz napisałam o przeliczenie ponowne kapitału poczatkowego- odpisali ze nie przeliczą bo w 2006 r dobrze naliczyli.przed 1999r byłam kilka miesiecy na zwolnieniu po operacji . w 1976 i1978 r nie było urlopów płatnych wychowawczych- byłam na urlopach bezpłatnych. dlaczego ZUS w Koszalinie nie przeliczyli mi ponownie?

  • Pracownik bez umowy(2013-11-20 14:31) Odpowiedz 00

    "To prawda, że kto nie złożył jeszcze w ZUS wniosku o naliczenie kapitału początkowego, zyskał na tym, bo z każdą kolejną zmianą naliczanie jest korzystniejsze" - korzystniejsze ?? chba dla zusu. i po co te przeliczenia wyliczenia. Nie moze byc wszysko prosto jak w UK bez zbednego macenia w glolwie ?? Po za tym wolal bym sam sobie odkladac na emeryture

  • do 13(2013-12-05 17:31) Odpowiedz 00

    Nie ma znaczenia, czy już złozył, czy nie. I tak ostateczne obliczenie jest na dzień decyzji o przyznaniu emerytury

  • Monika(2014-03-07 16:21) Odpowiedz 00

    Monika. wczesniej opisywałam moja sytuację. Dzisiaj otrzymałam odpowiedz z ZUS że nic mi sie nie należy, kapitał poczatkowy wczesniej przeliczony nie ulega zmianie !!! i po co tyle szumu o przeliczeniu kapitału- zawracanie głowy. Nie dosyć ze 1953 r nie miał przeliczonej emerytury po ukończeniu 60 lat , to teraz też nie ma korzyści.

  • NINA(2014-02-17 16:34) Odpowiedz 00

    NINA.
    Mam 63 lata. Poszłam na wcześnirjszą emeryturę. Składałam wniosek o przeliczenie emerytury wczesnirjszej na powsazechną.Zyskałam 87 zł - netto. W lutym b.roku przypadkiem dowiedziałam się o możliwości przeliczenia kapitału początkowego i szybko złożyłam wniosek. Trzy dni temu dostałam odpowiedź z Zus - zyskałam 151 zł - netto do emerytury.
    pozdrawiam wszystkich i namawiam do złożenia wniosku o przeliczenie kapitału początkowego - a szczególnie osoby które były na urlopie wychowawczym

  • Monika(2014-02-26 19:01) Odpowiedz 01

    złozyłam wniosek do ZUS 10.02.2014 o przeliczenie kapitału poczatkowego - czekam na wiadomość. Zaznaczam że jestem z rocznika 1953 we IX.2013 ukonczyłam 60 lat, od 5 lat byłam na wczesniejszej emeryturze. Przed obliczeniem kapitału tj przed 1999 korzystałam z urlopów wychowawczych. Nie wiem czy moge liczyć na jakiś zysk czy miałam dac sobie z tym spokój.

  • też emerytka(2013-12-17 23:24) Odpowiedz 01

    z tego co tutaj czytam i z tego,co dowiedziałam się w ZUS i od moich koleżanek,tak jak wszystkie składałyśmy wnioski o przeliczenie naszych wcześniejszych emerytur na powszechne/skończyłyśmy po 60 lat/,każda niestety traci i to spore kwoty-od 200 do 600zł miesięcznie brutto.Jak widać,żadnej kobiecie nie udaje się zyskiwać na kapitale początkowym,a wręcz tracić.Widocznie po to wprowadzono nową ustawę?Złodziejstwo!Nie rozumiem tylko,dlaczego tak mało kobiet z rocznika 1953 podpisuje petycję???

  • halina(2014-04-27 22:24) Odpowiedz 00

    jestem z rocznika 1947-15 kwiecień ,mając naliczoną emeryturę w 1992r nie korzystałam z niej .Na emeryturę przeszłam w wieku 61 lat ,czy mogę wystąpić o naliczenie kapitału i przeliczenie na nowo emerytury?

  • Wiktoria(2014-07-17 12:41) Odpowiedz 00

    Przyznano mi rentę chorobową. Mam 3 lata do emerytury. Czy obecnie pobierana renta będzie potrącona z kapitału początkowego? Czy ktoś mi odpowie?

  • do 12 Jaromir(2013-12-05 17:30) Odpowiedz 00

    Jeśli będzie 20 lat. Jak nie - policzą z 10 kolejnych zawierajacych urlop wychowawczy.

  • Jaromir(2013-11-03 18:56) Odpowiedz 00

    Do: 11: 59 latka z IP: 78.88.226.*
    Policzą 20 najlepszych lat (niekoniecznie kolejnych) wybranych z całego stażu pracy.

  • do Jaromira(2013-10-26 19:09) Odpowiedz 00

    Dziękuję. Nic nie stoi na przeszkodzie składać nawet kilka wniosków o przeliczenie, gdy będą zmieniały się przepisy. Trzeba tylko "trzymać rękę na pulsie" i dbać o swoje. Pozdrawiam

  • Jaromir(2013-10-26 19:00) Odpowiedz 00

    qwerty, gratuluję i pozdrawiam
    Z tym kapitałem początkowym, to cyrki. Im później złożysz tym lepiej. Toż to jest paradoks, tym bardziej, że TERMIN SKŁADANIA dokumentów celem jego wyliczenia minął z końcem 2006 r., a więc prawie 6 LAT TEMU! Dziwię się ludziom, że czekają nie wiadomo na co, a potem będą wieszać psy na wszystkich dookoła, a mnie oberwie się za to, że mam emeryturę wyższą od nich.

  • Fila(2013-10-27 14:55) Odpowiedz 00

    Do 8- 0dpowiedz ...tak dało to brutto 800zł. mniej!!! Jutro wystąpię z wnioskiem o przeliczenie ponowne i zobaczymy...pozdrawiam

  • qwerty(2013-10-26 18:45) Odpowiedz 00

    Moja żona przeliczała. Co chcesz wiedzieć ? Miała 15 m-cy w ciągu 10 lat policzonych w stosunku do całorocznych wynagrodzeń. Po przeliczeniu ma kapitał początkowy wyższy o 5,25%. Składała wniosek 2 X, czekała trzy tygodnie na wyliczenie. Z moich wyliczeń wynika, że będzie miała wyższą emeryturę o ok. 3% wyższą, gdy uzyska do niej prawo.

  • nikon(2013-10-26 11:43) Odpowiedz 00

    Kto już przeliczał po1 .x.13r niech się odezwie jak to wygląda...!!!

  • Fila(2013-10-26 19:45) Odpowiedz 00

    Jak ktoś był na wcześniejszej emeryturze i uzyskał wiek emerytury powszechnej to jak wyliczają kapitał a następnie emeryturę z uwagi na osiągnięty wiek...mnie w czerwcu wyliczyli po nowemu ...więc wyszła emerytura niższa o 800 zł!!! (pozostałam na otrzymywanej) czy mam zwrócić się o ponowne przeliczenie ...proszę o radę.

  • 59 latka(2013-10-27 17:19) Odpowiedz 00

    Kto wie jak policzą kapitał początkowy jak w 10 latach kolejnych mam trzy lata urlopu wychowawczego,będą liczyli składki przez 7 czy 10 lat

  • Ela(2013-10-27 16:28) Odpowiedz 00

    Do Fila
    Ja też byłam na wcześniejszej emeryturze i po skończeniu 60 lat złożyłam wniosek o przeliczenie emerytury. Różnica 400 zł brutto na minus.
    Pozdrawiam