Zakład Ubezpieczeń Społecznych rezygnuje ze składania kasacji w sprawach osób, którym sądy przyznały prawo do wypłaty emerytur zawieszonych od 1 października 2011 r.
Jak ustalił DGP, centrala zakładu wysłała do wszystkich swoich oddziałów pismo w tej sprawie. Z jego treści wynika, że nie jest zasadne wnoszenie przez zakład kasacji od wyroków sądów apelacyjnych zasądzających wypłatę zawieszonych świadczeń za okres od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. A kasacje w takich sprawach już złożone do Sądu Najwyższego należy wycofać.
– Faktycznie 2 lipca do wszystkich oddziałów zostały przekazane wytyczne dotyczące niewnoszenia kasacji od wyroków sądów apelacyjnych – potwierdza Radosław Milczarski z biura prasowego ZUS.
Zmiana dotychczasowego stanowiska zakładu wynika z rozpoczęcia prac legislacyjnych nad uchwaleniem ustawy w sprawie wypłaty zawieszonych świadczeń. Jak tłumaczył DGP Marek Bucior, wiceminister pracy i polityki społecznej, projekt określający zasady wypłaty takich świadczeń zostanie skierowany do konsultacji społecznych już w połowie lipca. Dokument ten został przygotowany, bo emeryci są grupą wymagającą specjalnej ochrony ze strony państwa.
Problem dotyczy około 35 tys. osób, które w okresie od 8 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. nabyli prawo do świadczenia, nie mając obowiązku zwolnienia się z pracy. Sprawa się skomplikowała, kiedy 1 stycznia 2011 r. zaczął obowiązywać art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 257, poz. 1726). Na jego podstawie do ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wprowadzono art. 103a.
To na jego podstawie, poczynając od 1 października 2011 r. zawieszana była wypłata emerytur bez względu na wysokość przychodów, jeśli tylko uprawniony do niej nie zwolnił się z pracy. Ustawodawca nałożył na emerytów obowiązek dostarczenia do końca września 2011 r. świadectwa pracy potwierdzającego zakończenie zatrudnienia. Okazało się jednak, że przepisy te zostały uznane jako niekonstytucyjne. Wyrok w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny wydał 13 listopada 2012 r. (sygn. akt K 2/12). Po jego publikacji w Dzienniku Ustaw ZUS wznowił wypłatę zawieszonych świadczeń, poczynając od 22 listopada 2012 r.
Nierozwiązana została jednak sprawa wstrzymanych wypłat za wcześniejszy okres. Osoby poszkodowane przez zmienione przepisy dochodziły swoich praw w sądzie. Z różnymi efektami.
– Wygrałem sprawę w sądzie apelacyjnym o wypłatę zaległej emerytury, poczynając od października 2011 roku do dnia ogłoszenia wyroku trybunału. Ale mimo to ZUS złożył kasację w mojej sprawie. Teraz, po okólniku centrali ZUS, mogę wreszcie spać spokojnie – cieszy się Marian Strudziński z Radomia, pracujący w urzędzie miasta emeryt, który zapoczątkował ogólnopolską akcję przeciwko ZUS.
Na uchwalenie nowej ustawy czekają osoby, które nie odwoływały się od decyzji ZUS zawieszających im wypłatę świadczenia. Bez nowych przepisów nie mają szans na otrzymanie wstrzymanych środków.