statystyki

Podobne emerytury z OFE i ZUS. Jak sprawdza się oszczędzanie w otwartych funduszach emerytalnych?

autor: Grzegorz Osiecki29.05.2013, 08:37; Aktualizacja: 29.05.2013, 08:41
Opłacalność oszczędności w OFE

Opłacalność oszczędności w OFEźródło: DGP

Rząd będzie wkrótce oceniał, czy OFE dobrze zarabiają. My już dziś analizujemy, jak sprawdza się ten sposób gromadzenia kapitału emerytalnego i co można zrobić, by działał lepiej.

Oceniając system emerytalny, rząd musi brać pod uwagę trzy kwestie: jego opłacalność dla przyszłych emerytów, jego bezpieczeństwo i wreszcie wpływ na finanse publiczne. My chcemy pokazać, jak sprawdza się obecny sposób gromadzenia kapitału z punktu widzenia przyszłych emerytów.


Pozostało jeszcze 95% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • Basia54(2013-05-29 09:16) Zgłoś naruszenie 00

  Przestańcie lać wodę z tym dziedziczeniem, po co komu pieniądze których nie można sobie wybrać? Buzek i Balcerowicz bronią siebie, ziomków i pociotków mających ciepłe stołeczki w OFE, a nie naszych pieniędzy! Przynależność do OFE powinna być w demokratycznym państwie dobrowolna ,a nie przymusowa. ZLIKWIDOWAĆ jak najszybciej złodziejskie OFE zanim rozkradną nasze pieniądze jak AmberGold czy SkyClub, a pieniądze przelać do ZUS-u. A skoro pieniądze w funduszach są nasze to je nam oddajcie do ręki. Tym bardziej ,że połowa z nas żyje w nędzy to się nam przydadzą. BŁAGAMY p.ROSTOWSKI ZLIKWIDUJ PAN TE OFE !!!

  Odpowiedz
 • cd(2013-05-30 10:35) Zgłoś naruszenie 00

  OFE TO GIGANTYCZNE OSZUSTWO WPROWADZONE NIEZGODNIE Z KONSTYTUCJĄ - ZMUSZANIE DO WPŁACANIA SKŁADEK PRYWATNYM BCYM FIRMOM BEZ GWARANCJI ZWROTU. POSŁUCHAJCIE AKURAT TERAZ WYPOWIEDZI NA TEMAT EMERYTUR PROF W TV TRWAM

  Odpowiedz
 • Niuniek(2013-06-02 12:22) Zgłoś naruszenie 00

  Durni i jeleni nie sieją , sami się rodzą i to w nadmiernej ilości , czego dowodzą również fora emerytalne i zamieszczane na nich wpisy takich autorów jak Viki , Barbary i im podobne.

  Odpowiedz
 • VIKI(2013-05-31 20:35) Zgłoś naruszenie 00

  do 13 Real 1953
  człowieku lecz się może jeszcze nie jest za późno.

  Odpowiedz
 • Do 13 coś u ciebie z szarymi komórkami kiepsko??(2013-05-31 09:16) Zgłoś naruszenie 00

  skoro prostych spraw nie rozumiesz;
  - to ten rząd zmniejszył prowizję dla OFE z 7% do 3,5%,
  - to ten rząd wziął pod lupę DEGRENGOLADĘ OFE - OKRADANIE PRZYSZŁYCH EMERYTÓW.

  Odpowiedz
 • Real 1953(2013-05-31 07:43) Zgłoś naruszenie 00

  Ta ogromna ilość głupków na forach internetowych wołających o likwidację OFE zupełnie nie rozumie jak działa ZUS , OFE - kto tak naprawdę generuje dług publiczny ( nieudolna władza ). Tych głupków jest tyle , że aż poraża ich ilość - zupełnie nie rozumieją jak widać że sami pchają się na rzeź . Kłamcy , manipulatorzy informacją i polityczni oszuści pokroju Rostowskiego , Tuska i im podobni zacierają swoje obmierzłe łapska na myśl o tym jak wielu głupków udaje im się wywieźć na manowce.

  Odpowiedz
 • Zgadzam się z 11 prywatne OFE - prywatna decyzja(2013-05-30 15:30) Zgłoś naruszenie 00

  Chcesz wpłacać, wpłacaj sobie prywatnie na własną odpowiedzialność.
  Wszyscy politycy, też niech sobie wpłacają, razem z panem "prof." Balcerowiczem - ALE ZARZĄDZENIE USTAWOWE WPŁAT, JEST ZŁAMANIEM PRAWA.

  Odpowiedz
 • Nie miałbym nic przeciwko OFE,(2013-05-30 14:40) Zgłoś naruszenie 00

  gdyby wynikała z tego jakaś korzyść, nawet mała, ale korzyść, a to nic innego, jak kolejne STADO PASOŻYTÓW urządziło sobie biesiadę z pieniędzy PRZYSZŁYCH EMERYTÓW - ZALEGALIZOWANĄ PRZEZ RZĄDZĄCYCH IDIOTÓW.

  Odpowiedz
 • Do tez mgr. ekonomii(2013-05-29 14:18) Zgłoś naruszenie 00

  A CO NAM DALI KAPITALISCI(NAJWIEKSI ZŁODZIEJE-PRACE ZA 1600BRUTTO I TYRAC JAK WOŁY DO ŚMIERCI)!!!
  KAPITALISCI POTRAFIA TYLKO LICZYC SWOJE ZYSKI KOSZTEM NASZEGO BIEDNEGO SPOLECZENSTWA!!!
  DLA KAPITALISTOW LICZA SIE TYLKO ZYSKI A NIE CZLOWIEK!!!
  ZA PODWYZSZENIE WIEKU EMERYTALNEGO MOZEMY PODZIEKOWAC KAPITALISTĄ!!!
  TO SA ICH POMYSLY!!!
  OFE TO TAKZE ICH POMYSL - ZEBY PIENIADZE PRZYSZLYCH EMERYTOW PRZECHODZILY PRZEZ ICH PRYWATNE ŁAPSKA(POBIERAJAC SOBIE PROWIZJE TAK NAPRAWDE ZA NIC)!!!
  PRECZ Z OFE!!!
  KAPITALISCI POTRAFIA TYLKO ZABIERAC!!!A SOBIE TYLKO DOGADZAC!!!

  Odpowiedz
 • Też mgr.ekonomii(2013-05-29 11:44) Zgłoś naruszenie 00

  Do Basia54.Widać że nie masz zielonego pojęcia o finansach podobnie jak
  twój mentor hebrajskiego pochodzenia mgr.Rostowski.Jeśli pieniądze które
  OFE są zobowiazane wypłacić jak bank czy Fundusze Inwestycyjne zostana przeniesione do ZUS to zostana one od razu wydane dzisiejszym często uprzywilejowanym emerytom którzy w wiwlu przypadkach nic do ZUS nigdy nie wpłacili.Tobie zapisze sie na komputerku ,że ZUS ci jest winien.Takich zapisów ZUS ma już na ponad 2 biliony i nikt nie wie skąd je weźmie skoro coraz mniej ludzi wpłaca i coraz mniej.Szum z OFE zaczął sie od momentu kiedy Komisja Europejska nie zgodziła się by nie zaliczać tych pieniędzy do dlugu publicznego.Przed odmową Rosnowski nie krytykowal
  OFE.Teraz kiedy zobowiązał się sprowadzić deficyt poniżej 3% chce oszczędnościami emerytalnymi zalatać deficyt.Jak środki z OFE przeniosą
  do ZUS na bieżące wydatki ,budżet nie bedzie musiał do ZUS dokładać.
  Starczy na około 2 lata.Po tym czasie dziura w budzecie znów sie rozdziawi
  i wtedy nie bedzie już skad brać.Ale Rosnowski nie bedzie juz ministrem i ***** go to będzie obchodziło.To jak szybka pozyczka w Providencie.
  Ja wezmę a wy spłacajcie.

  Odpowiedz
 • OFE to studnia bez dna!!!(2013-05-29 13:57) Zgłoś naruszenie 00

  "OFE pozbawia szans na rozwój Bezsens systemu w postaci OFE polega na tym, że na rynku finansowym kredyt jest generalnie wyżej oprocentowany niż nawet najlepsza lokata. Tworzenie przez państwo z długu rezerwy na przyszłe emerytury skazane jest z góry na klęskę: w zamian za aktywa w portfelach członków OFE wszyscy Polacy, także nienależący do OFE, są obciążeni coraz większym długiem publicznym. Jeżeli okaże się, że możliwości dalszego zadłużania Polski są coraz bardziej ograniczone, to dalsze utrzymywanie OFE będzie oznaczało bezmiar wyrzeczeń i poświęceń społecznych w postaci wyższych obciążeń podatkowych, cięć wydatków budżetowych, m.in. na szpitale, policję, szkoły, wojsko, pomoc społeczną, a także na postęp techniczny, budowę dróg i inne cele rozwojowe."

  Odpowiedz
 • BUEHEHE(2013-05-29 11:20) Zgłoś naruszenie 00

  zLIKWIDOWAĆ JAK NAJSZYBCIEJ TO ofe ŁAJNO!!!

  Odpowiedz
 • Też mgr.ekonomii(2013-05-29 13:17) Zgłoś naruszenie 00

  Ja sam podjąłem decyzję czy moje pieniadze maja być lokowane w OFE czy pożyczane ZUS.To ustawodawca ,polski rząd ustalił ,że OFE muszą obligatoryjnie wykupywać oblgacje państwowe a nie inwestować gdzie indziej..Rząd sprzedaje OFE obligacje taniej niż na rynku krajowym czy miedzynarodowym stąd niższe niż mozliwe zyski z tej przymusowej transakcji. Wynagrodzenia czlonków zarzadów OFE nie sa wyższe niż w spółkach skarbu państwa,o firmach prywatnych nie wspominając.Nie mam też poczucia,że pieniądze panstwowe,ZUS to nasze pieniądze.Pół każdej mojej pensji pobiera państwo w formie podatków.Od państwa nie dostałem poza bezpłatną nauka dzieci nic.Sa to więc zagrabione mi środki
  przeznaczone na rózne mundurówki,władze,budżetówki itd.ZUS ,NFOZ KRUS to kolejne formy działalności komunistycznego państwa ,które odebrane mi siłą pieniądze przeznacza na utrzymanie innych.

  Odpowiedz
 • LIKWIDACJA_OFE!!!(2013-05-29 12:28) Zgłoś naruszenie 00

  Oto jak OFE nas zadłużają, nas jako społeczenstwo:
  " moje pieniądze są zabierane przez państwo i przekazywane pod przymusem na prywatne OFE. Za tą operację OFE POBIERA sobie PROWIZJĘ. Później za moje pieniądze kupuje akcje i obligacje. Obligacje czyli kwity potwierdzające, że państwo (czyli i ja) pożycza ode mnie moje pieniądze. Czyli poniekąd sam pożyczam od siebie swoje pieniądze, które będę musiał później oddać ze swoich podatków. Czym to się będzie różnić od ZUS-u? Aby wypłacić komuś w przyszłości emeryturę trzeba będzie zabrać ludziom pieniądze w formie podatku, który sfinansuje wykup obligacji, a następnie te pieniądze zostaną wypłacone również tym, którzy składali się na podatek na wykup tych obligacji"
  DO TEGO OFE JUZ TERAZ GENERUJE BLISKO 1/3 DLUGU PUBLICZNEGO!!!I CIAGLE BY GO DRASTYCZNIE ZWIEKSZAL!!
  DLATEGO OFE POWINNO ZOSTAC JAK NAJSZYBCIEJ ZLIKWIDOWANE!!!
  CIEKAWE NA CZYJE POLECENIE ZOSTAL NAPISANY TEN ARTYKUL!!!
  KIEDY W KONCU POWSTANA ARTYKULY O TYM , ILE ZARABIAJA PREZESI, DYREKTORZY, CZLONKOWIE RAD NADZORCZYCH OFE!!!
  TO SA NAPRAWDE BAJECZNE SUMY!!!(Z NASZYCH SKŁADEK EMERYTALNYCH)
  I DO TEGO JESZCZE TA PROPOZYCJA ZEBY EMERYTURY Z OFE BYLY WYPLACANE PRZEZ 10 LAT - KPINA!!!(CHYBA DOMYSLACIE SIE DLACZEGO - OTOZ DLATEGO ZEBY TO NIE BYLY GROSZOWE SPRAWY!!!)

  Odpowiedz
 • ABSURD OFE!!(LIKWIDACJA OFE)(2013-05-29 12:17) Zgłoś naruszenie 00

  "Absurd istnienia OFE wynika także z tego, że stanowiące większość portfela polskie obligacje skarbowe państwo polskie będzie musiało w przyszłości wykupić, czyli wszyscy Polacy będą musieli się na to złożyć poprzez wyższe podatki. Ponadto, to co rzekomo OFE zarabiają dla swych członków, to odsetki od polskich obligacji skarbowych. Im wyższe jest oprocentowanie tych obligacji, tym "zyski" OFE są wyższe, tym wyższe prowizje pobiorą sobie PTE. W efekcie więc w Polsce funkcjonuje rozwiązanie, w którym obciążanie społeczeństwa coraz wyższymi odsetkami od długu publicznego pokazywane jest przez OFE jako ich "sukces"."!!

  Odpowiedz
 • Barbara(2013-05-30 15:06) Zgłoś naruszenie 00

  zlikwidpwac ofe jak najszybciej aby już dłużej nie okradali przyszłych emerytów. A jak ktoś chce zostać w OFE to niech zostaje jego wola.

  Odpowiedz
 • /////???(2013-10-31 12:17) Zgłoś naruszenie 00

  SKĄD TYLU KRETYNÓW NA TYM FORUM NALATUJACYCH NA OFE ??? CZY PRZYPADKIEM NIE SA TO WPISY ZAMÓWIONE I OPŁACONE PRZEZ OSZUKAŃCZA I ZAKŁAMANA WŁADZE Z NASZYCH PODATKÓW. PŁACE PODATKI I MAM WRAŻENIE ŻE WŁADZA WYKORZYSTUJE MOJĄ KASĘ DO OSZUKIWANIA I OKŁAMYWANIA MNIE .CZY TO JEST W PORZĄDKU ???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane