statystyki

Emeryci dostaną zaległe wypłaty emerytur dzięki senatorom

autor: Bożena Wiktorowska11.04.2013, 07:15; Aktualizacja: 11.04.2013, 08:15
  • Wyślij
  • Drukuj
Emeryci

Emeryciźródło: ShutterStock

Senat przygotuje projekt ustawy umożliwiający wypłatę świadczeń emerytalnych zawieszonych między 1 października 2011 r. a 22 listopada 2012 r. kiedy to wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

reklama


– To bardzo dobra wiadomość. ZUS do tej pory konsekwentnie odmawia wypłaty zaległych emerytur za okres ponad roku – zauważa Marian Strudziński, radomski pracujący emeryt, który zainicjował ogólnopolską akcję walki w sądach z ZUS.

Podkreśla, że orzecznictwo jest bardzo zróżnicowane, ale nawet jeśli świadczeniobiorca wygrywa sprawę, to i tak później trzeba się liczyć z kasacją takiego wyroku. Jeśli będzie ustawa, to wszystkie osoby otrzymają rekompensatę.

Wczoraj senacka komisja ustawodawcza oceniając sposób wykonania wyroku TK z 13 listopada 2012 r. (sygn. akt K 2/12), jednogłośnie uznała, że należy przygotować projekt ustawy, który będzie regulować zasady wypłaty rekompensaty za zawieszenia emerytur, poczynając od 1 października 2011 r. aż do czasu skutecznego odwieszenia świadczenia. Chodzi o osoby, którym ZUS wstrzymał wtedy wypłaty, bo nie zwolniły się z pracy choćby na jeden dzień i kontynuowały zatrudnienie.

Wczoraj senatorowie jeszcze nie wiedzieli, w jaki sposób mają ustalić końcowy termin przekazywania rekompensat. W zależności od sposobu dochodzenia prawa do odwieszenia terminu wypłaty świadczeń emeryci będą mieć inne daty przywrócenia uprawnień do nich. Dlatego wspomnianą datę końcową ustali senackie biuro legislacyjne.

– Taki projekt jest konieczny. Musimy się tylko zastanowić, w jaki sposób zrekompensować utratę dochodów osobom, które rozwiązały stosunek pracy z dotychczasową firmą – zauważył senator Bogdan Paszkowki (PiS).

Senacka komisja ustawodawcza postanowiła się zająć sprawą zawieszonych emerytur ze względu na to, że do tej pory rząd nie przygotował żadnego projektu ustawy umożliwiającej wypłaty tych świadczeń. ZUS zaś nie ma podstaw do ich przyznania. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej po otrzymaniu odpowiedzi z Rządowego Centrum Legislacji, że problem świadczeń za okres wsteczny można rozwiązać tylko na drodze ustawowej, wpisało ten projekt do harmonogramu prac.

– Przygotowanie senackiej nowelizacji będzie jednak trwać krócej, bez konieczności przeprowadzania konsultacji – wskazał senator Piotr Zientarski (PO), przewodniczący komisji ustawodawczej.

26 tys. wniosków wpłynęło do ZUS o wznowienie wypłaty zawieszonych emerytur po wyroku TK

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 45

  • 1: ted z IP: 178.214.156.* (2014-01-22 06:44)

    dlaczego tylko za lata 2011 - 2012.mnie zawieszono emeryturę od 2003-2008,tj do czasu zwolnienia się-

  • 2: ZOFIA z IP: 77.114.16.* (2014-01-11 12:41)

    KIEDY WYRÓWNAJĄ ZALEGŁE EMERYTURY I CO TRZEBA SKŁADAĆ

  • 3: ela z IP: 83.23.248.* (2013-09-24 11:58)

    mam wyro sądu ale bez odsetek zus i tak się odwołal

  • 4: dziwny jest ten kraj z IP: 80.53.196.* (2013-06-17 10:45)

    Tylko w Polsce są prawnicy, którzy potrafią różnie czytać Konstytucję.
    Jest w niej wyraźnie napisane , że po wyroku TK, który wchodzi w życie z dniem jego opublikowania (to jest w ust.3) trzeba uchylać zmieniać wszystkie prawomocne wyroki, decyzje ( ten sam art. ustęp następny 4)
    ZUS powołuje się na ust. 3 tłumacząc , że nie ma w wyroku TK daty od które decyzje należy uchylać. Ustępu 4 nie czytali, albo nie rozumieją go, a jakie to uczelnie ci prawnicy kończyli, że nie znają Konstytucji. Przecież prawomocne decyzje to te sprzed ogłoszenia wyroku TK, nowsze nie zdążyłyby się uprawomocnić po ogłoszeniu wyroku TK.

  • 5: MARIA z IP: 46.171.19.* (2013-06-10 18:15)

    Może,ktoś mi odpowie czy ma sens składanie pozwu do Sądu o te zaległe emerytury, bo dostałam pismo z ZUS z możliwością odwołania się do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w ciągu miesiąca a zostało mi jeszcze 10 dni. Nie wiem co mam robić i czy to ma sens,przecież to wiąże się z kosztami sądowymi i czy to jest do wygrania?Proszę o wypowiedź kogoś kto już dostał to pismo z ZUS.

  • 6: J.O z IP: 31.174.27.* (2013-06-05 13:09)

    PO dziwi się,że spada poparcie, jak się nie wykażą dobrą wolą i prawością to nici z dobrych sondaży. Niech ZUS odda to co zawiesił i wypłaci. Rzesza emerytów jest duża. Nawet ta ilość może przeważyć szalę w wyborach. Przepracowane mam 43lata /uczciwie/ i muszę sprawiedliwości dochodzić w sądach, które orzekają różnie. Panie TUSK czy to Pana nie dziwi.

  • 7: nn z IP: 31.174.27.* (2013-06-05 12:52)

    Panowie Posłowie! Wstyd, że w demokratycznej Polsce można przegłosować ustawę niezgodną z Konstytucją RP, chyba, że zrobiliście to świadomie. Dziwi mnie fakt,że do tej pory Senat jeszcze nie zabrał głosu/oficjalnego/ w tej sprawie.Dziwi mnie to też, że TK nie precyzuje swoich wyroków i sądy interpretują go różnie.Coś jednak z tym prawem jest nie tak.Czyżby było tylko dla osób bogatych, a przecież na tych bogaczy też ktoś pracuje.

  • 8: wnerwiona emerytka! z IP: 91.94.248.* (2013-06-02 16:37)

    Kochani - tylu w Polsce jest uczonych!! prawników!!! A każdy inaczej interpretuje wyrok TK. Dla mnie emerytki, z wykształceniem ogólnokształcącym - JASNE jest, że jeśli ustawa jest niezgodna z konstytucja to wiadomo , że od dnia jej obowiązywania a nie dopiero od ogłoszenia wyroku przez TK. Za okres poprzedzajacy wydanie wyroku ( od obowiazywania tej cholernej ustawy ) należy szkodę naprawić, a więc zwrócic emerytom to , co zostało zawieszone!!! tylko problem jest skąd wziąć taką kase , jak poszło na nagrody za " wzorowa prace " rządzącym i ich pracowenikom. HAŃba, chyba nie myślą być emerytami!!! ale i itak sa w gorszej sytuacji bo będa musieli ... do 67 roku życia. Oby otrzymali w wysokości chociaż takiej jak my teraz. Los jest mściwy, a młodość przemija. POZDRAWIAM WSZYSTKICH "zawieszonych"