statystyki

Emeryci dostaną zaległe wypłaty emerytur dzięki senatorom

autor: Bożena Wiktorowska11.04.2013, 07:15; Aktualizacja: 11.04.2013, 08:15
Emeryci

Emeryciźródło: ShutterStock

Senat przygotuje projekt ustawy umożliwiający wypłatę świadczeń emerytalnych zawieszonych między 1 października 2011 r. a 22 listopada 2012 r. kiedy to wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama


Reklama


– To bardzo dobra wiadomość. ZUS do tej pory konsekwentnie odmawia wypłaty zaległych emerytur za okres ponad roku – zauważa Marian Strudziński, radomski pracujący emeryt, który zainicjował ogólnopolską akcję walki w sądach z ZUS.

Podkreśla, że orzecznictwo jest bardzo zróżnicowane, ale nawet jeśli świadczeniobiorca wygrywa sprawę, to i tak później trzeba się liczyć z kasacją takiego wyroku. Jeśli będzie ustawa, to wszystkie osoby otrzymają rekompensatę.

Wczoraj senacka komisja ustawodawcza oceniając sposób wykonania wyroku TK z 13 listopada 2012 r. (sygn. akt K 2/12), jednogłośnie uznała, że należy przygotować projekt ustawy, który będzie regulować zasady wypłaty rekompensaty za zawieszenia emerytur, poczynając od 1 października 2011 r. aż do czasu skutecznego odwieszenia świadczenia. Chodzi o osoby, którym ZUS wstrzymał wtedy wypłaty, bo nie zwolniły się z pracy choćby na jeden dzień i kontynuowały zatrudnienie.

Wczoraj senatorowie jeszcze nie wiedzieli, w jaki sposób mają ustalić końcowy termin przekazywania rekompensat. W zależności od sposobu dochodzenia prawa do odwieszenia terminu wypłaty świadczeń emeryci będą mieć inne daty przywrócenia uprawnień do nich. Dlatego wspomnianą datę końcową ustali senackie biuro legislacyjne.

– Taki projekt jest konieczny. Musimy się tylko zastanowić, w jaki sposób zrekompensować utratę dochodów osobom, które rozwiązały stosunek pracy z dotychczasową firmą – zauważył senator Bogdan Paszkowki (PiS).

Senacka komisja ustawodawcza postanowiła się zająć sprawą zawieszonych emerytur ze względu na to, że do tej pory rząd nie przygotował żadnego projektu ustawy umożliwiającej wypłaty tych świadczeń. ZUS zaś nie ma podstaw do ich przyznania. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej po otrzymaniu odpowiedzi z Rządowego Centrum Legislacji, że problem świadczeń za okres wsteczny można rozwiązać tylko na drodze ustawowej, wpisało ten projekt do harmonogramu prac.

– Przygotowanie senackiej nowelizacji będzie jednak trwać krócej, bez konieczności przeprowadzania konsultacji – wskazał senator Piotr Zientarski (PO), przewodniczący komisji ustawodawczej.

26 tys. wniosków wpłynęło do ZUS o wznowienie wypłaty zawieszonych emerytur po wyroku TK

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • MARIA(2013-06-10 18:15) Odpowiedz 00

    Może,ktoś mi odpowie czy ma sens składanie pozwu do Sądu o te zaległe emerytury, bo dostałam pismo z ZUS z możliwością odwołania się do Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w ciągu miesiąca a zostało mi jeszcze 10 dni. Nie wiem co mam robić i czy to ma sens,przecież to wiąże się z kosztami sądowymi i czy to jest do wygrania?Proszę o wypowiedź kogoś kto już dostał to pismo z ZUS.

  • maja(2013-05-07 15:21) Odpowiedz 00

    ja jeszcze nie dostałam decyzji z zus i nie mogę się odwołać

  • zmartwiony(2013-04-12 11:14) Odpowiedz 00

    Domagamy się by senatorowie naprawili również krzywdy, które zostały wyrządzone emerytom z powodu okradzenia ich waloryzacją w 2012 r. Czy ci emeryci okradzeni w 2012 r. są gorsi od innych? Czy tylko ich wolno okradać w imię rzekomego prawa?.

  • emeryt2008(2013-04-12 10:38) Odpowiedz 00

    do: "zawieszona"
    "Wyrok TK dot. wszystkich, którzy zrealizowali swoje prawo do emerytury skutecznie przed 1 stycznia 2011r. ponieważ uchylony wtedy art. 103 ust.2 u o e i r nie obowiązywał. Jeżeli przepis jest uznany za niekonstytucyjny to tak jakby nigdy nie obowiązywał .Chore jest to ,że sądy rozpatrując takie same sprawy orzekają jak chcą."

    Ja tez tak myslałam, ale SA nie podziela tego, gdyż w uzasadnieniu orzeczenia TK cały czas operuje grą słów: "emeryci, którzy uzyskali swiadczenia w okresie 8.01.2009 do 31.10.2011r." I to decyduje, że Sądy dzielą emerytów na tych sprzed 2009 i tych po 2009, jednym przyznając wypłatę zaległych emerytur a innym nie. Pomimo, że w 2009 roku emeryture ODWIESZONO wszystkim, i tym co wcześniej składali wnioski i tym co później. Wtedy emerytury się należały, a teraz (na podstawie tych samych przepisów) się nie należą. Paranoja...Przypomina mi się słynna afera"Lub czasopisma". tam też głowna role odegrła gra słów i słynny dopisek. To jest chore, aby ciągac nas po sądach tak aby nie wypłacać nam naszych cięzko zarobionych pieniędzy, które nam się należą. SKANDAL!! Mam nadzieję, że senatorowie to naprawią (chociaż tak naprawdę straciłam już wszelką nadzieję na praworządność w naszym kraju i zaufanie do państwa).
    Pozdrawiam

  • Z GĘBY CHOLEWA(2013-04-12 13:23) Odpowiedz 00

    SZKODA ,ŻE ZE STRONY SENATU A NIE Z INICJATYWY PANA PREZYDENTA!
    PAMIĘTACIE- OBIECYWAŁ,ZE PODPISUJĄC ŁĄCZNĄ USTAWĘ BUDŻETOWO-EMERYTALNĄ SAM WYJDZIE Z INICJATYWĄ USTAWODAWCZĄ REKOMPENSUJĄCĄ UTRACONE EMERYTURY!I CO ?

  • cerber(2013-04-13 07:12) Odpowiedz 00

    Z jednej strony nieustannie krzyczy się, że ZUS robi bokami, jedzie na ciągłym deficycie. Z drugiej strony nagle zaczyna się niezrozumiałe rozdawnictwo pieniędzy z ZUS - pracującym osobom z pewnych roczników zaczęto metodą hojnego wujka wypłacać emerytury, teraz zaś ZUS dodatkowo zostanie obciążony wyrównywaniem zaległości. Nie wiem jakie zadać pytanie - czy leci z nami pilot? Czy też ktoś miał w tym interes żeby właśnie tak zrobić?

  • Marek(2013-04-13 09:44) Odpowiedz 00

    Ciekawe kto spowodował i podpisał taką ustawę na kim brzmi odpowiedzialność ,no na pewno nie ZUS ?

  • jan(2013-04-13 12:55) Odpowiedz 00

    jak emeryt dostaje to ma wypracowaną emeryturę łlaski nikt nie robi jak zabrali to niech oddaja

  • EMERYTKA(2013-04-14 10:38) Odpowiedz 00

    Nie rozumiem, przecież Ci ludzie pracują. Dlaczego mają dostać pieniądze za cały rok. Teraz pobierają wypłatę i emeryturę. Raczej powinno być wyrównanie za waloryzację za 2012 rok. Tak wymyśla Rząd za pomocą TK. Dlaczego zabrano znowu nam pieniądze po 90 zł. O co chodzi?

  • Praca umarła ! Dziś to przywilej(2013-04-15 07:14) Odpowiedz 00

    Jedynymi którzy mają prawo protestować są okradani pracujący do 67-lat
    Ich staże zawodowe są wyższe ,niż lata życia wczesniejszego emeryta !!
    To oni są fundatorami wczesniejszych emerytur dla wybranych !
    Dopuki ten rząd będzie przekonany o swej nieomylnosci i popierany przez uprzywilejowanych nie ma co liczyć na emerytury ! Senatorowie i politycy
    odnoszący się do "PRAW NABYTYCH " zapominają ,że bezlitosny system emerytalny był i jest w Polsce nie do przyjęcia (dzięki temu ochroną są objęte niesłuszne i niegodne przywileje emerytalne !) Argument "PRAWA NABYTE " w Polskiej rzeczywistośći chroni wyzysk z jakim mamy do czynienia w systemie emerytalnym

  • dziwny jest ten kraj(2013-06-17 10:45) Odpowiedz 00

    Tylko w Polsce są prawnicy, którzy potrafią różnie czytać Konstytucję.
    Jest w niej wyraźnie napisane , że po wyroku TK, który wchodzi w życie z dniem jego opublikowania (to jest w ust.3) trzeba uchylać zmieniać wszystkie prawomocne wyroki, decyzje ( ten sam art. ustęp następny 4)
    ZUS powołuje się na ust. 3 tłumacząc , że nie ma w wyroku TK daty od które decyzje należy uchylać. Ustępu 4 nie czytali, albo nie rozumieją go, a jakie to uczelnie ci prawnicy kończyli, że nie znają Konstytucji. Przecież prawomocne decyzje to te sprzed ogłoszenia wyroku TK, nowsze nie zdążyłyby się uprawomocnić po ogłoszeniu wyroku TK.

  • Oszukana(2013-04-12 10:29) Odpowiedz 00

    Kochani Pokrzywdzeni Emeryci jeżeli nie zwrócą nam WSZYSTKIM nie słusznie wstrzymanych pieniędzy to idziemy do Trybunału Praw Człowieka bo nie możemy pozwolić żebyśmy byli traktowani jak zło konieczne i na stare lata ciągają nas po sądach gdzie jesteśmy traktowani jak przestępcy. To jest SKANDAL!

  • gość(2013-05-14 11:11) Odpowiedz 00

    wstyd i rozbój w państwie prawa zeby emeryt po 40 latach pracy walczył o zwrot należnej mu emerytury

  • sfrustrowana emerytka(2013-05-15 08:56) Odpowiedz 00

    Polska jest dziwnym krajem, w którym obywatele ciągle są karani za przestrzeganie prawa - ja niestety rozwiązałam umowę o pracę zgodnie z nowymi przepisami i jak zwykle okazało się, że był to błąd. Jak się coś ustala, to powinno to być dobrze przemyślane i przygotowane - a u nas nikt nie ponosi odpowiedzialności za błędne decyzje

  • anna(2013-05-19 17:02) Odpowiedz 00

    to może ograniczyć zarobki tym emerytom,bez względu na wiek ,którzy emerytury mają ponad 3-krotnie wyższe od najniższej krajowej,lub odwrotnie zabrać emerytury , tym którzy zarabiają krocie .Zwolniły by się miejsca pracy i przybyło trochę pieniędzy w zusie

  • wnerwiona emerytka!(2013-06-02 16:36) Odpowiedz 00

    Kochani - tylu w Polsce jest uczonych!! prawników!!! A każdy inaczej interpretuje wyrok TK. Dla mnie emerytki, z wykształceniem ogólnokształcącym - JASNE jest, że jeśli ustawa jest niezgodna z konstytucja to wiadomo , że od dnia jej obowiązywania a nie dopiero od ogłoszenia wyroku przez TK. Za okres poprzedzajacy wydanie wyroku ( od obowiazywania tej cholernej ustawy ) należy szkodę naprawić, a więc zwrócic emerytom to , co zostało zawieszone!!! tylko problem jest skąd wziąć taką kase , jak poszło na nagrody za " wzorowa prace " rządzącym i ich pracowenikom. HAŃba, chyba nie myślą być emerytami!!! ale i itak sa w gorszej sytuacji bo będa musieli ... do 67 roku życia. Oby otrzymali w wysokości chociaż takiej jak my teraz. Los jest mściwy, a młodość przemija. POZDRAWIAM

  • wnerwiona emerytka!(2013-06-02 16:37) Odpowiedz 00

    Kochani - tylu w Polsce jest uczonych!! prawników!!! A każdy inaczej interpretuje wyrok TK. Dla mnie emerytki, z wykształceniem ogólnokształcącym - JASNE jest, że jeśli ustawa jest niezgodna z konstytucja to wiadomo , że od dnia jej obowiązywania a nie dopiero od ogłoszenia wyroku przez TK. Za okres poprzedzajacy wydanie wyroku ( od obowiazywania tej cholernej ustawy ) należy szkodę naprawić, a więc zwrócic emerytom to , co zostało zawieszone!!! tylko problem jest skąd wziąć taką kase , jak poszło na nagrody za " wzorowa prace " rządzącym i ich pracowenikom. HAŃba, chyba nie myślą być emerytami!!! ale i itak sa w gorszej sytuacji bo będa musieli ... do 67 roku życia. Oby otrzymali w wysokości chociaż takiej jak my teraz. Los jest mściwy, a młodość przemija. POZDRAWIAM WSZYSTKICH "zawieszonych"

  • nn(2013-06-05 12:52) Odpowiedz 00

    Panowie Posłowie! Wstyd, że w demokratycznej Polsce można przegłosować ustawę niezgodną z Konstytucją RP, chyba, że zrobiliście to świadomie. Dziwi mnie fakt,że do tej pory Senat jeszcze nie zabrał głosu/oficjalnego/ w tej sprawie.Dziwi mnie to też, że TK nie precyzuje swoich wyroków i sądy interpretują go różnie.Coś jednak z tym prawem jest nie tak.Czyżby było tylko dla osób bogatych, a przecież na tych bogaczy też ktoś pracuje.

  • J.O(2013-06-05 13:09) Odpowiedz 00

    PO dziwi się,że spada poparcie, jak się nie wykażą dobrą wolą i prawością to nici z dobrych sondaży. Niech ZUS odda to co zawiesił i wypłaci. Rzesza emerytów jest duża. Nawet ta ilość może przeważyć szalę w wyborach. Przepracowane mam 43lata /uczciwie/ i muszę sprawiedliwości dochodzić w sądach, które orzekają różnie. Panie TUSK czy to Pana nie dziwi.

  • ela(2013-09-24 11:58) Odpowiedz 00

    mam wyro sądu ale bez odsetek zus i tak się odwołal