statystyki

Emerytury częściowe mogą być niezgodne z konstytucją

autor: Bożena Wiktorowska10.01.2013, 06:57; Aktualizacja: 10.01.2013, 08:37
Emerytura częściowa będzie wynosić 50 proc. wyliczonego świadczenia, ale nie będzie podwyższana do minimalnej wysokości.

Emerytura częściowa będzie wynosić 50 proc. wyliczonego świadczenia, ale nie będzie podwyższana do minimalnej wysokości.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny zdecydował się na połączenie wniosków (NSZZ „Solidarność”, OPZZ i grupy posłów) dotyczących konieczności zbadania z ustawą zasadniczą niektórych przepisów ustawy podnoszącej wiek emerytalny. W takiej formie wniosek został oceniony przez prokuratora generalnego, który podzielił jeden z argumentów związkowców. Jego zdaniem przepisy o częściowej emeryturze naruszają konstytucję.

reklama


reklama


Sposób liczenia częściowych świadczeń dyskryminuje pracowników, bo będą one ustalane wyłącznie na podstawie oszczędności zgromadzonych w ZUS.

Prawo do takiego świadczenia mają ubezpieczeni pod warunkiem ukończenia 62 lata (panie) lub 65 lat (panowie). Muszą jednocześnie podlegać ubezpieczeniu przez 35 lat – kobiety, i 40 lat –mężczyźni.

– Ustawodawca decydując się na zrównanie powszechnego wieku emerytalnego, jednocześnie wprowadził jego zróżnicowanie ze względu na płeć w emeryturach częściowych. Uznał bowiem, że istnieją przesłanki pozwalające na takie działanie – wyjaśnia dr hab. Marcin Zieleniecki z Zespołu Prawnego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Uwagę na to zwraca również Robert Hernand, zastępca prokuratora generalnego. Wskazuje bowiem, że prawo do tego szczególnego świadczenia będą mogły zyskać kobiety urodzone od 1 stycznia 1959 r., dla których wiek emertytalny będzie wynosił co najmniej 62 lata i jeden miesiąc. Mężczyźni skorzystają z niego pod warunkiem, że urodzili się po 1 kwietnia 1949 r. Co oznacza, że będą mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury, mając 65 lat i 6 miesięcy. Zdaniem Prokuratury Generalnej przepis ten niesłusznie różnicuje zatrudnionych, traktując kobiety w sposób bardziej korzystny. Mogą one bowiem nabyć prawo do emerytury częściowej w wieku o 3 lata niższym, mając o 5 lat krótszy staż niż mężczyźni.

Eksperci ubezpieczeniowi wskazują także, że emerytury częściowe są niezgodne z konstytucją z powodu sposobu ich ustalania.

– Pracownik otrzyma połowę kwoty obliczonej wyłącznie z I filaru bez OFE. Z kolei rolnik otrzyma 50 proc. należnej emerytury rolniczej – wylicza Paweł Pelc, radca prawny.

Tym samym można uznać, że rolnicy indywidualni będą zachęcani do korzystania z takiego rozwiązania, a pracownicy wręcz odwrotnie.

– Ustawodawca w sposób nieuzasadniony różnicuje sytuację prawną ubezpieczonych w zależności od systemu, w ramach którego są ubezpieczeni – dodaje Paweł Pelc.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

 • K(2013-01-10 13:24) Odpowiedz 00

  Zacznijmy od tego,że wprowadzenie wieku 67 to nie ustawa i przede wszystkich to powinno być przedmiotem badań TK.Ale znając wyroki tego gremium to wcale tego nie zauważy.Dlaczego?Bo nie ma aktów spójnych z poprzednim stanem.Na kolanie dorabia się wytyczne np.okresy ochronne.Takich" kwiatków" jest o wiele więcej a wyjdzie to w praniu i okaże się ,że nikt nie spełnia wymogów do otrzymania świadczenia o ile uda mu się dożyć!

 • vi-cek Pierniczyński z PSL-u(2013-01-10 15:04) Odpowiedz 00

  Wzorem Pawlaka nie ruszę przywilejów Górników.
  Dlatego tak szybko jechałem na Śląsk 200 km/h , żeby im to powiedzieć.

 • do 18(2013-01-10 13:15) Odpowiedz 00

  Najpierw trzeba zacząć od usunięcia "sprawiedliwości społecznej" z Konstytucji i zastąpienia jej sprawiedliwością. Bez tego nic nie da zastapienie rządu innym, bo następny znowu będzie działał "sprawiedliwie społecznie", czyli NIESPRAWIEDLIWIE

 • durne komentarze(2013-01-10 12:58) Odpowiedz 00

  Skoro sprawiedliwość społeczna jest ważniejsza od konstytucyjnej to należy uśmiercić wszystkich, którzy żyją na koszt pozostałych tj rencistów, niepełnosprawnych, odbywających długoterminowe wyroki w pierdlu i emerytów chyba też bo mało odłożyli a żyć chcą długo.
  Zamiast więc głupio się tu produkować zacznijcie rozliczać nieudolny rząd, sejm i senat i pogońcie ich na cztery wiatry.

 • Emeryt okradziony numer (milion)(2013-01-10 11:22) Odpowiedz 00

  Nie ma o czym marzyć ,że TK powie ze nie zgodne z konsytuacja , załatwi ta sprawę ja z waloryzacją kwotową czyli tak jak mu powie DONALD -CHYBA nikt juz nie powinien wierzyć w sądy które są nie zawisłe ...

 • exa(2013-01-10 12:45) Odpowiedz 00

  Jak za tworzenie prawa biorą się miernoty polityczne nie mające zielonego pojęcia lub łamiące prawo z premedytacją za polityczne stołki to nie ma się co dziwić nawet tk się sprzedał za przywileje

 • rocznik 1954(2013-01-11 14:39) Odpowiedz 00

  Ta cała reforma emerytalna jest po to żeby ludzie z wyżu demograficznego powymierali nie otrzymując emerytury.
  W związku z powyższym na co kochani czekacie , czas najwyższy na zejście z tego świata

 • Jaromir(2013-01-12 08:38) Odpowiedz 00

  EMERYCIE WYDUDKANY na sucho „waloryzacją kwotową” w 2012 r. przez piekielną czwórcę (Rząd, Sejm, Senat i Prezydent), a także przez Trybunał Konstytucyjny
  CHODŹ na WSZYSTKIE WYBORY i GŁOSUJ NA KOGO CHCESZ, byle tylko NIE NA ZŁODZIEJSKĄ PLATFORMĘ i PSL! Masz do wyboru 3 możliwości:

  1. Jeżeli nie pójdziesz głosować, to tym samym ilość ważnych głosów oddanych na PO przez lemingi będzie stanowić WIĘKSZY PROCENT WSZYSTKICH oraz WAŻNYCH głosów i tym więcej będą mieć do powiedzenia platformiarze.

  2. Gdy pójdziesz głosować i oddasz nieważny głos, to efekt BĘDZIE TAKI SAM jak w pkt. 1


  3. TYLKO głosowanie na każdą inną partię pozwoli DOKOPAĆ OSZUSTOM, którzy obecnie rządzą NIBY w naszym imieniu.

  Dzisiaj myślę, że zagłosuję na SLD, mimo że NIGDY na nich nie głosowałem ze względu na ich rodowód. Zrobię tak, ponieważ to była jedyna partia w obecnym składzie Sejmu, która próbowała uzmysłowić pozostałym pOSŁOM zło „waloryzacji kwotowej”. Z pewnością nie zagłosuję na TCHÓRZY i LENIÓW PALIKMIOTA (także z powodu świńskich ryjów i wibratorów), którzy byli obecni podczas głosowania, ale NIE UCZESTNICZYLI W GŁOSOWANIU.

  W wyborach do SENATU GŁOSUJCIE na:
  KAZIMIERZA JAWORSKIEGO, Okręg wyborczy nr 56 (OKW Rzeszów), Klub Parlamentarny Solidarna Polska
  i na JAROSŁAWA OBREMSKIEGO, Okręg wyborczy nr 8 (OKW Wrocław), Koło Senatorów Niezależnych
  ponieważ TYLKO CI DWAJ SENATOROWIE, spośród 560 parlamentarzystów, GŁOSOWALI PRZECIW oszukańczej „waloryzacji kwotowej”.
  Pozdrawiam!

 • basia(2013-01-28 18:44) Odpowiedz 00

  Co z kobietami,które maja 10 lat pracy i osiągaja wiek emerytalny?

 • starzec(2013-06-16 15:15) Odpowiedz 00

  mogę pracować nawet do setki jeśli tylko ktoś da mi pracę w tym wieku i zaakceptuje moją powolność, i czołganie się zamiast biegu jak to mają młodzi w korporacjach A może Tusk mnie zatrudni?

 • xyz(2013-01-28 14:38) Odpowiedz 00

  Czuję się kolejny raz wydymany przez ekipę w moim odczuciu nikczemnych kanciarzy ( Tusk , Komorowski , sejm , senat , sędziowie TK ). Nie ufam po tych wszystkich szwindlach ani państwu ani jego organom. Postrzegam nasze państwo jako krzywdziciela i wroga.Takie państwo w moim odczuciu nie ma racji bytu , rządźcie kanciarze tak dalej , a w konsekwencji braku waszej odpowiedzialności nie pozostanie tu kamień na kamieniu . Niszczycie bez skrupułów polskie państwo i społeczeństwo , zasługujecie wyłącznie na potępienie i pogardę.

 • leming(2013-01-18 13:59) Odpowiedz 00

  nic z tego nie ROZUMIEM /I CHYBA OTO CHODZI/

 • IKA11(2013-01-11 19:03) Odpowiedz 00

  NIE ZGADZAM SIE Z TYM ŻE 62 LATA MAJĄC I 35 LAT PRACY KOBIETA MOŻE PRZEJŚĆ NA EMERYTURĘ WCZEŚNIEJSZĄ ŚMIECHU WARTE KTOŚ CHYBA LICZYĆ NIE POTRAFI JA MAJĄC 62 LATA WIEK PRACY BĘDĘ MIEĆ 47 LAT BO JESTEM ROCZNIK 1960 I PRACUJĘ PANIE TUSK OD 15 ROKU ŻYCIA DLACZEGO PAN O TYCH LUDZIACH NIE POMYŚLI

 • Górnik i Związkowiec PISany na dole Kopalni(2013-01-17 11:28) Odpowiedz 00

  Nasze pynzyje w wieku 43 lot mamy zgodne z Konstytucyjom.
  A jakby komu co nie pasowało , to momy też stare opony letnie do spolynio tej Zimy.

 • do gabi(2013-01-10 12:17) Odpowiedz 00

  Nie, jest jedna konstytucja, za to zawierająca sprawiedliwośc tzw. społeczną. Taką lepszą od zwykłej sprawiedliwości, która pozwala robić w wała jednych kosztem drugich. I tłumaczyc to "społeczną koniecznością" "humanizmem" wyrównywaniem nierówności ii innymi socjalistycznymi głupotami

 • Real 1953(2013-01-10 11:05) Odpowiedz 00

  Polska to w mojej ocenie oszukańcze i złodziejskie państwo . Myślę że dobrze ilustruje to równiesz ta pseudoreforma emerytalna Tuska . Nie mozna ufać takiemu państwu , którego organa oszukują , okłamują i w mojej ocenie okradają wybrane grupy obywateli .
  W polsce najwyzsze swiadzcenia emerytalne maja zagwarantowane ci , którzy nie płacą składek emerytalnych a najniższe świadzcenia mają Ci , którzy obarczani sa proporcjonalnie do zarobków najwyższymi składkami emerytalnymi . Ponadto Ci co nie płaca składek , mogą cieszyć się z emerytury już w najnizszym wieku i tym samym najdłużej . Natomiast Ci co płaca najwyższe składki w wiekszosci nie dozyją w ogóle do emerytury. Tolerując i konserwując powyższe władza jest tym samym nieuczciwa , nikczemna i po prostu okrutna wobec wiekszości społeczeństwa.

 • bezpartyjny(2013-01-10 08:44) Odpowiedz 00

  Zgodnie z prawem emerytura przysługuje po min 20 latach składkowych dla kobiet i 25 latach dla mężczyzn, a nie 35 i 40 jak sobie umyślili pseudo-ustawodawcy.

 • krzyś(2013-01-10 08:31) Odpowiedz 00

  To nie są reprezentanci narodu,tylko członkowie Mafii POpaprańców.Czas zlikwidować ten wrzód na zdrowej tkance społeczeństwa.

 • Donaldusiu troche sprawiedliwości(2013-01-10 09:08) Odpowiedz 00

  Dlaczego premier wygłasza expoze w innej treści?
  a mianowicie chodzi mi o to że:do wysokiej izby wiek emerytalny będzie podnoszony co 4 miesiące o miesiąc ;czyli 3miesiące na rok
  a tabela wykonana co 3 miesiące czyli co kwartał tj 4 miesiące w roku
  JAK TO MA SIĘ DO PRAWDY
  TO mówi Premier któremu mamy zaufać?

  Dodam że ZUS wysyła informacje że co kwartał wydłożony został wiek

 • rocznik55(2013-01-10 08:33) Odpowiedz 00

  Wszystki uwagi alex60 są słuszne, cała ustawa nadaje się wyłącznie do niszczarki a poslowie do całkowitej wymiany.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

reklama