statystyki

Jak będą przyznawane nowe emerytury z ZUS

autor: Bożena Wiktorowska10.12.2012, 06:54; Aktualizacja: 17.12.2012, 09:42
Wprowadzenie nowych kryteriów wiekowych wymusiło ujednolicenie wymaganych od kobiet i mężczyzn okresów składkowych i nieskładkowych.

Wprowadzenie nowych kryteriów wiekowych wymusiło ujednolicenie wymaganych od kobiet i mężczyzn okresów składkowych i nieskładkowych.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2013 r. rozpocznie się stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego. W efekcie tych zmian mężczyźni w 2020 roku będą przechodzić na emerytury po ukończeniu 67. roku życia, zaś kobiety osiągną ten wiek dopiero w 2040 rok.

reklama


reklama


Po raz pierwszy w historii polskiego systemu emerytalnego odstąpiono od jednolitego określenia granicy wiekowej, której osiągnięcie będzie uprawniać do złożenia wniosku o świadczenie. Zamiast wieku granicznego obowiązującego do końca tego roku – 65 lat mężczyźni i 60 lat kobiety – aż przez 27 lat będzie funkcjonować system oparty na indywidulanym mechanizmie ustalania wieku przejścia na emeryturę. Data określająca nabycie prawa do świadczenia będzie bowiem zależeć od roku i miesiąca urodzin. Wiek emerytalny dla kolejnych roczników będzie więc podwyższany co kwartał.

Aby uniknąć jakichkolwiek wątpliwości, kto i jak długo będzie musiał pracować, ustawodawca enumeratywnie wymienił wiek, którego przekroczenie umożliwi ubieganie się o to świadczenie. To efekt tego, że jako pierwsze do 67. roku życia będą musiały pracować kobiety urodzone po 30 września 1973 roku. One świadczenie otrzymają w 2040 roku. W przypadku mężczyzn pierwszym rocznikiem, który przejdzie na emeryturę w wieku 67 lat, będą ci urodzeni pod koniec 1953 r. Stanie się to w 2020 roku.

Zrównanie stażu

Wprowadzenie nowych kryteriów wiekowych wymusiło ujednolicenie wymaganych od kobiet i mężczyzn okresów składkowych i nieskładkowych, które uprawniają do minimalnej emerytury. W efekcie tego już od 2014 roku będzie następować ich systematyczne zwiększenie w przypadku kobiet. Okresy te będą systematycznie podnoszone z 20 do 25 lat (ten zostanie osiągnięty w 2022 roku). Tylko w 2013 roku kobiety nadal będą mogły otrzymywać minimalną emeryturę, mając na swoim koncie 20 lat składkowych i nieskładkowych. W tym jednak przypadku odstąpiono od zasady, że minimalny staż będzie podnoszony co kwartał.

Długość stażu ubezpieczeniowego uprawniającego do minimalnej emerytury jest ważna w przypadku tych osób, które nie zgromadziły na koncie w ZUS wystarczających środków do jej wypłaty. Wtedy różnicę dopłaca budżet.

Obowiązki ZUS

Mimo wydłużenia wieku emerytalnego osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. będą otrzymywać informację o składkach zaewidencjonowanych na koncie na 31 grudnia poprzedniego roku. W takiej informacji dodatkowo musi być podana wysokość:

● zwaloryzowanego kapitału początkowego, jeśli został już obliczony,

● składek OFE wpłaconych i zaewidencjonowanych na subkoncie,

● składek wpłaconych po terminie.

Z przesłanej informacji ubezpieczony dowie się także o kwocie należnych (ale niekonieczne zapłaconych składek) oraz tych, które faktycznie trafiły na konto. Ta ostatnia informacja będzie dotyczyć wyłącznie prowadzących firmy oraz osób współpracujących z nimi. Niezwykle ważną informacją jest to, że wpłacone składki będą opisane z podziałem na miesiące. Osoba podlegająca ubezpieczeniu będzie więc mogła kontrolować, czy pracodawca faktycznie i terminowo odprowadzał składki.

Ubezpieczeni poczekają na wypłatę częściowych emerytur

Bartosz Nowak, radca prawny, Kancelaria Nałęcz-Socha Marek, Nowak Bartosz

W polskim systemie ubezpieczeniowym do tej pory nie było emerytur częściowych. Z nowego świadczenia będą mogły skorzystać osoby ubezpieczone zarówno w ZUS, jak i KRUS, choć na odmiennych zasadach. Na ten rodzaj świadczenia będą mogły przejść wyłącznie osoby, które równocześnie osiągną wymagany wiek emerytalny oraz legitymują się odpowiednim stażem. Kobieta zyska częściową emeryturę, jeśli ukończy 62 lata oraz posiada co najmniej 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Natomiast mężczyzna będzie mógł skorzystać z tej możliwości pod warunkiem ukończenia 65. roku życia i uzyskaniu 40 lat składkowych i nieskładkowych. Wypłacane świadczenie osiągnie jednak poziom tylko 50 proc. przyszłej emerytury. Poza tym im dłuższy będzie okres pobierania emerytury częściowej, tym bardziej obniżona będzie wysokość świadczenia powszechnego (czyli docelowo 67 lat). Chociaż przepisy wprowadzające emerytury częściowe zaczynają obowiązywać od 1 stycznia 2013 r., to jednak pierwsze osoby dopiero za kilka lat spełnią wszystkie wymagania stażowe i wiekowe uprawniające do ich otrzymania. W praktyce emerytura częściowa będzie dostępna dla mężczyzn, poczynając od 2014 roku, zaś pierwsze kobiety skorzystają z nich w 2021 roku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • Aniela(2012-12-14 12:41) Odpowiedz 10

    A wiesz kiedy przejdziesz na emeryturę ZUS niestety liczy za 3 m-ce dodatkowo jeden miesiąc bo tak ustanowił SEJM taką informację dostałam w ZUS żeby się upewnić. Informacje podane w środkach masowego przekazu są sprzeczne z tabelkami podanymi chociażby na tej stronie.

  • bosy1950(2012-12-16 20:57) Odpowiedz 00

    Do "Lutek" z IP:89.73.203. Weź się człowieku w garść i czytaj ze zrozumieniem, a nie się od razu wkurzasz. W tabelkach podano,że mężczyźni urodzeni po 1 października 1953 roku przechodzą na emeryturę w wieku 67 lat, a więc będzie to już rok 2020, natomiast kobiety urodzone po 1 października 1973 roku przechodzą na emeryturę również w wieku 67 lat i będzie to już wówczas rok 2040. A więc nie rozumiem, że dla Ciebie nie jest to jasne.

  • M.J.(2012-12-12 10:45) Odpowiedz 00

    Ci dyrni politycy znowu strzelili ZUS-owi i budżetowi "somobója"! Większość "pracujących emerytów" robiła to legalnie, bo liczyła, że ich świadczenie wzrośnie po przepracowaniu dodatkowo 30 miesięcy! Teraz, kiedy ustawodawca straszy obniżeniem emek już naliczonych, emeryci będą nadal pracować/ kto chce i może/, ale Państwo nie zobaczy ani 1 złotówki w formie : składek emerytalno-rentowych/następne kuriozum, aby emeryt płacił składkę na rentę!/, fundusz chorobowy, składek do NFZ oraz podatku PIT. I kto na tym zaoszczędzi? Pracodawca i pracownik! Kto straci? Pazerne Państwo, które chce podatnika obedrzeć za skóry. Pozdrawiam wszystkich pracujących, którzy postulują: "albo praca, albo emerytura". "Pracujący emeryt" na bieżąco opłaca w podatkach i składkach to, co wypłaca mu ZUS!

  • igloo1(2012-12-11 10:46) Odpowiedz 00

    Ludziom inteligentnym i b. wykształconym, takim jak wyborcy PO i PSL
    emerytura jest nie potrzebna .Pracować trzeba do śmierci, by wybrańcy narodu mogli robić co bardzo lubią ,tj. bawić się i poznawać świat .

  • tina(2012-12-11 20:30) Odpowiedz 00

    Ustawa z 11 maja 2012r uniemożliwia osobom urodzonym w 1953r przebywającym na wcześniejszych emeryturach na przejście na emeryturę na zasadach uzyskanych w 2008r, gdzie kobiety z min.30 letnim stażu pracy i wieku 55 lat jako ostatni rocznik na tych warunkach mogły przejść.Te osoby nie mają 60 lat aby złożyć wniosek o emeryturę do końca 2012roku.Ktoś zgubił po drodze rok.Poprzednie warunki powinny obowiązywać do 31.12.2013 roku a nie 31.12.2012r.Emerytury dla tego rocznika 0d 2013 r będą wyliczane (podstawa) po odjęciu kwot pobranych na wcześniejszych emeryturach.To niesprawiedliwe!!!
    Przeszli oni na wcześniejsze emerytury tak samo jak Ci z 2007r - a Ci do końca tego roku mają możliwość złożyć wnioski . Czy ktoś wie - czy na pewno to będzie obowiązywać od nowego roku?

  • Jaromir(2012-12-11 22:18) Odpowiedz 00

    Do: 19: tarnowianin z IP: 89.17.247.*
    Jeżeli tak Ci bliski ów ustrój, to pędź na Kubę lub do Korei Północnej – do krajów wszelkiego „DOBROBYTU” i tam nadal broń tego dobrobytu przed kapitalistami i imperialistami. I nie bądź taki pewien, UB-eku, że jesteś na b. dobrej emeryturze, bo inni są na JESZCZE LEPSZEJ, pomimo że nie byli ub-ekami, ale za to PRACOWALI na nią dziesiątki lat.
    NIE pozdrawiam!

  • OSZUKANA(2012-12-11 22:39) Odpowiedz 00

    Jak nas mogą tak oszukiwać i okradać to jest SKANDAL niech mieszają sobie w garach a nie bez przerwy w usatwach!!!

    Robią z ludzi wariatów oni nas ubezwłasnowolnili tj SKANDAL i DRAŃSTWO!!!

  • tina(2012-12-12 15:00) Odpowiedz 00

    do Bietki:
    Dzwoniłam do ZUS.Ustawa z 11 maja 2012 skierowana jest do TK.
    Gdzie można przeczytać o zachowaniu dotychczasowych stawek?
    pozdrawiam

  • Bietka(2012-12-12 17:21) Odpowiedz 00

    @ do tiny :)
    Znajdź artykuł pt."Na nowej emeryturze straci ten, kto pobierał wcześniejszą" z 29.11.2012r. /jedź windą w dół, znajdziesz na pewno/.
    Przeczytaj wypowiedzi nr 13 i 18 :)

  • Ewa(2012-12-11 15:13) Odpowiedz 00

    Przecież to będzie tylko dłuższe czekanie na głodowe świadczenie a kto na nie doczeka.

  • Magda(2012-12-13 14:26) Odpowiedz 00

    Skandal W Zusie! To bardzo łagodne słowo. Przy tworzeniu bazy danych na przyszły rok ubezpieczeniowy Zniknęli ludzie, którzy przepracowali ponad 20 lat i dalej pracują. Nie ma ich w bazie danych ZUSU! Nie istnieją. A przecież co miesiąc jest odciągany podatek na ZUS. Gdzie są te pieniądze!To tylko w Polsce tak może być.

  • ika(2012-12-13 23:43) Odpowiedz 00

    niech ZUS wypłaci nam za 36 lat pracy i to z procentem wtedy dam wam spokój nie chce emerytury co to znaczy mając 62 lata kobieta i pracy 35 lat skladkowe może 50 proc. wziąć emerytury co za łaska Panie Tusk ktoś tu liczyć nie potrafi podaje przykład ja pracuję od 15 roku zycia w tej chwili mam 38 lat pracy a wieku mam 52 lata i ja mam czekać na połowe emerytury juz powinnam mieć tą 50 procent.wypłacane dlatego że nic mi to nie daje bo akurat 47,7 lat pracy a wiek 62 ktoś logicznie nie myśli.

  • maja(2012-12-14 12:49) Odpowiedz 00

    na tym swiecie nie ma sprawiedliwosci,jest jedna,ale tam,do gory!!!

  • 40-sto latka(2012-12-12 21:49) Odpowiedz 00

    A ja mam dopiero, albo aż 40 lat...i co?...najprawdopodobniej praca do śmierci...ok, pogodziłabym się i może ...z czasem i z tym, ale?...czy ja dożyję tych 67 lat ciężkiej pracy? Nasz kochany rząd robi wszystko, żebyśmy nigdy nie wzięli nawet 1 emerytury!...nawet nie zapewnia nam tej pracy. Każdego ranka budzę się ze strachem, że za chwilę nie będę miała czym zapełnić dzieciom głodnego brzucha...stres zniszczy nas wszystkich.Deprecha dopadnie każdego! ale dosyć czary-mary, abrakadabra...Realnie! Ludzie!!! wcześniej nas wykończy Tusk i jego przydupasy rządne kasy...Ale skoro tak Polacy wybrali-to teraz ************ zamiast emerytury i godnego życia!

  • 40-sto latka(2012-12-12 21:56) Odpowiedz 00

    dobra...skoro nie mogę napisać ******** to wprowadzam korektę...sama, nie przez was...zatem ostatnie moje zdanie brzmi: "Ale skoro Polacy tak wybrali - to teraz mamy dużą i śmierdzącą kupę zamiast emerytury i godnego życia"

  • em(2012-12-16 11:30) Odpowiedz 00

    To oburzające że wydłużono aż o tyle, szczególnie kobietom wiek emerytalny.
    Ale na sobie nie oszczędzają - ponoć w kancelarii Prezydenta i Premiera otrzymują niebotyczne nagrody świąteczne. To się nazywa uczciwość i sprawiedliwość według PO .

  • M.J.(2012-12-17 11:06) Odpowiedz 00

    Do "bosy 1950": Nic nie jest jasne, ponieważ w większości artykułów autorzy piszą, ze staż pracy będzie wydłużany o 1 miesiąc co kwartał, czyli 4 miesiące na 1 rok. A potem pojawia się tabelka, z której wynika, że powinno być : 1 miesiąc co 4 miesiące i odpowiednie lata dochodzenia: 2020/m/ i 2040/k/. Jest jeden wielki bałagan, co może wykorzystać ZUS, przyznając emerytury później, niż wynika to z ustawy! Pozdrawiam.

  • alex60(2012-12-10 21:57) Odpowiedz 00

    oczywiście nie od kilku lat, lecz miesięcy, sorry

  • Lutek(2012-12-15 12:46) Odpowiedz 00

    DALEJ BRAK JAKIEGOŚ WYJAŚNIENIA.O co tutaj chodzi? W tytule napisano,że mężczyżni osiągną wiek emerytalny 67lat w 2020 r. Z tabelki wynika ,że od 1-go pażdziernika 2018 r..Denerwuję się bo akurat mnie to dotyczy.Czy to ciężko jest wyjaśnić te rozbieżności?.Tylko uparcie publikować-przepisywać to samo w kółko ?.

  • vicepremier(2012-12-15 18:14) Odpowiedz 00

    Jeszcze TK nie rozpoznał sprawy emerytury'67, a już dzielą skórę, na tym PO-misiu.