statystyki

Od marca waloryzacja rent i emerytur już na stałe bez podpisu urzędnika

autor: Bożena Wiktorowska05.12.2012, 07:03; Aktualizacja: 05.12.2012, 08:22
  • Wyślij
  • Drukuj
Zdaniem posłów wprowadzenie takiego uproszczenia również w kolejnych latach odbędzie się z korzyścią dla ZUS.

Zdaniem posłów wprowadzenie takiego uproszczenia również w kolejnych latach odbędzie się z korzyścią dla ZUS. źródło: ShutterStock

Pracownicy oddziałów ZUS wystawiający decyzje o podwyżce wysokości rent i emerytur nie będą musieli ich uwiarygadniać własnoręcznym podpisem. Wystarczy nadruk imienia i nazwiska upoważnionego do ich wydania. Dodatkowo na decyzji o nowej wysokości świadczenia znajdzie się nazwa stanowiska takiej osoby.



Wprowadzenie takich rozwiązań na stałe proponuje grupa posłów Platformy Obywatelskiej. Do laski marszałkowskiej został właśnie złożony projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowelizacja jest niezbędna, bo przepisy, które pozwalają na takie uproszczone wystawianie decyzji ZUS w sprawach dotyczących podwyżek świadczeń, obowiązują tylko do końca tego roku (nowelizacja z 13 stycznia 2012 r. ustawy emerytalnej, Dz.U. poz. 118). Rozwiązania miały charakter incydentalny, bo tylko w tym roku waloryzacja emerytur i rent była kwotowa (czyli przyznawana w takiej samej wysokości wszystkim świadczeniobiorcom), a nie procentowa (do tej nastąpi powrót w przyszłym roku). W efekcie w marcu tego roku osoby pobierające wypłaty z ZUS dostały decyzje w sprawie podwyżek bez własnoręcznego podpisu właściwego pracownika organu rentowego. Były one sygnowane tylko ich danymi osobowymi.

Zdaniem posłów wprowadzenie takiego uproszczenia również w kolejnych latach odbędzie się z korzyścią dla ZUS. Ten bowiem ma odpowiedni do tego system informatyczny. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania będzie ułatwienie pracy pracownikom zakładu.

– Faktycznie odciąży ono ich szczególnie w okresie wystawiania dużej liczby decyzji o waloryzacji – wyjaśnia Wiesława Sadowska-Golka, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Radomiu.

Niewprowadzenie zmiany oznaczałoby natomiast, że każda z milionów decyzji musiałaby być faktycznie podpisana. Tego bowiem wymagają przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Powrót do podpisywania decyzji o podwyżkach świadczeń byłby tym bardziej niezrozumiały, że są one automatycznie generowane przez system informatyczny po wpisaniu do niego odpowiednich danych. Wydruk zaś jest jedynie potwierdzeniem całego procesu, który został wykonany bez udziału pracowników. Jeśli nowelizacja ustawy zostanie przyjęta, powinna wejść w życie w dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Etap legislacyjny

Projekt poselski




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 49

  • 1: piotr z IP: 62.141.207.* (2012-12-05 07:58)

    A CO ZE ZŁODZIEJSKĄ WALORYZACJĄ ZA ROK 2012.

  • 2: emeryt za %%%%%%%%%% z IP: 46.112.235.* (2012-12-05 08:24)

    Incydentalny ? A co to za stwór ? Tylko w tym roku ? Normalne kpiny z Konstytucji RP !!! Czy ktoś jeszcze stoi na straży Konstytucji RP?

  • 3: GR z IP: 89.73.96.* (2012-12-05 08:40)

    Ustawa w sprawie tzw. "waloryzacji kwotowej" ,jak określił to rząd,była
    "incydentalna " (tyko w 2012 roku). Proponuję w roku 2013 uchwalić ustawę "incydentalną" w sprawie obowiązywania kary śmierci tylko na rok.
    Przecież będzie to tylko incydent. Może to dotyczyć innych "wynalazków" rządu np.podatków 80 %,podniesienie diety posłów i senatorów o 1000 % itp. Konstytucję RP zwiesić na rok. jeżeli jest nieprzestrzegana to jest tylko bezwartościowy papier,wówczas będzie można wprowadzić stan wojenny na rok "incydentalnie".

  • 4: qwerty z IP: 91.192.146.* (2012-12-05 08:47)

    Ładny mi incydent, podstawa emerytura ZANIŻONA NA ZAWSZE ! Wiktorowska, emerytalne guru DGP, powtarza jak papuga brednie za PSLalusiem ministrem.

  • 5: Jaromir z IP: 88.156.60.* (2012-12-05 08:50)

    "Rozwiązania miały charakter incydentalny, bo tylko w tym roku waloryzacja emerytur i rent była kwotowa (czyli przyznawana w takiej samej wysokości wszystkim świadczeniobiorcom), a nie procentowa (do tej nastąpi powrót w przyszłym roku)."
    CO ZA GŁUPOTY! Incydentalny, to ja rozumiem coś, co wydarzy się BARDZO RZADKO, raz na jakiś(?) czas. Już nie wnikam, co ile lat to może się zdarzyć. W przypadku "waloryzacji kwotowej" TO NIE JEST PRZYPADEK INCYDENTALNY. Konsekwencje tego "incydentu" KAŻDY emeryt odczuwać będzie DO KOŃCA SWOJEGO ŻYCIA, ponieważ ta NIBY waloryzacja NA STAŁE OBNIŻYŁA PODSTAWĘ WSZYSTKICH NASTĘPNYCH WALORYZACJI.
    Oto "demokratyczne i przestrzegające prawa" państwo PIEKIELNEJ CZWÓRCY (Premier, Sejm, Senat i Prezydent). BARDZO tej piekielnej czwórcy "DZIĘKUJĘ" - żeby Was piekło pochłonęło i to jak najszybciej! To moje życzenia mikołajkowe dla Was!

  • 6: piotr z IP: 62.141.207.* (2012-12-05 08:53)

    JEST ROZPRAWA W TK 19 12 2012

  • 7: Marco z IP: 77.254.13.* (2012-12-05 10:23)

    A co ze zbójeckim prawem niektórych osób w państwie, którzy w Janosikowym natchnieniu, nie bacząc na obowiązujące prawa i ograniczenia
    realizują swoją wizję sprawiedliwości społecznej zabierając jednym biednym by
    dodać innym. bez udziału w tym bogatych.?

  • 8: emeryt z IP: 193.243.154.* (2012-12-05 11:27)

    Znowu proponują gniota prawnego.A gdzie KPA,tam jasno jest określone jakie cechy ma posiadać decyzja administracyjna.Znowu emeryci będą pozywali ZUS do sądów.A koszty społeczne z tym związane?Decyzja administracyjna musi być podpisana przez osobę ją wydającą -panowie posłowie/ osłowie / z PO!!!

  • 9: krol z IP: 77.112.188.* (2012-12-05 11:38)

    Kiedy Trybunał Konstytucyjny powtórzy swoje orzeczenie o niezgodności z Konstytucją RP złodziejstwa waloryzacyjnego za 2012r ?
    Konstytucja się nie zmieniła,więc orzeczenie nie może być inne,jak to już istniejące. Żal tylko tych,którzy nie dożyli sprawiedliwości.
    Czy ten POmysł,to napewno jest zgodny z prawem,czy tradycyjnie następny gniot ?

  • 10: emeryt ek z IP: 83.25.210.* (2012-12-05 11:56)

    Żałuję po dzień dzisiejszy że mając możliwość w roku 1979 wyjazdu (ucieczki) z mojej ukochanej Polski nie zrobiłem tego, żal mi było zostawić tu ukochanych Rodziców, dziś już jako okradany emeryt muszę ponosić tego konsekwencje , i żyć w tej codziennej kolorowej głupocie, żal mi że zabrakło mi odwagi przed laty

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie