statystyki

Od marca waloryzacja rent i emerytur już na stałe bez podpisu urzędnika

autor: Bożena Wiktorowska05.12.2012, 07:03; Aktualizacja: 05.12.2012, 08:22
 • Wyślij
 • Drukuj
Zdaniem posłów wprowadzenie takiego uproszczenia również w kolejnych latach odbędzie się z korzyścią dla ZUS.

Zdaniem posłów wprowadzenie takiego uproszczenia również w kolejnych latach odbędzie się z korzyścią dla ZUS. źródło: ShutterStock

Pracownicy oddziałów ZUS wystawiający decyzje o podwyżce wysokości rent i emerytur nie będą musieli ich uwiarygadniać własnoręcznym podpisem. Wystarczy nadruk imienia i nazwiska upoważnionego do ich wydania. Dodatkowo na decyzji o nowej wysokości świadczenia znajdzie się nazwa stanowiska takiej osoby.

reklama


Wprowadzenie takich rozwiązań na stałe proponuje grupa posłów Platformy Obywatelskiej. Do laski marszałkowskiej został właśnie złożony projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowelizacja jest niezbędna, bo przepisy, które pozwalają na takie uproszczone wystawianie decyzji ZUS w sprawach dotyczących podwyżek świadczeń, obowiązują tylko do końca tego roku (nowelizacja z 13 stycznia 2012 r. ustawy emerytalnej, Dz.U. poz. 118). Rozwiązania miały charakter incydentalny, bo tylko w tym roku waloryzacja emerytur i rent była kwotowa (czyli przyznawana w takiej samej wysokości wszystkim świadczeniobiorcom), a nie procentowa (do tej nastąpi powrót w przyszłym roku). W efekcie w marcu tego roku osoby pobierające wypłaty z ZUS dostały decyzje w sprawie podwyżek bez własnoręcznego podpisu właściwego pracownika organu rentowego. Były one sygnowane tylko ich danymi osobowymi.

Zdaniem posłów wprowadzenie takiego uproszczenia również w kolejnych latach odbędzie się z korzyścią dla ZUS. Ten bowiem ma odpowiedni do tego system informatyczny. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania będzie ułatwienie pracy pracownikom zakładu.

– Faktycznie odciąży ono ich szczególnie w okresie wystawiania dużej liczby decyzji o waloryzacji – wyjaśnia Wiesława Sadowska-Golka, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Radomiu.

Niewprowadzenie zmiany oznaczałoby natomiast, że każda z milionów decyzji musiałaby być faktycznie podpisana. Tego bowiem wymagają przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Powrót do podpisywania decyzji o podwyżkach świadczeń byłby tym bardziej niezrozumiały, że są one automatycznie generowane przez system informatyczny po wpisaniu do niego odpowiednich danych. Wydruk zaś jest jedynie potwierdzeniem całego procesu, który został wykonany bez udziału pracowników. Jeśli nowelizacja ustawy zostanie przyjęta, powinna wejść w życie w dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Etap legislacyjny

Projekt poselski

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 49

 • 1: emeryt z IP: 178.182.46.* (2013-11-29 19:01)

  Wstyd i hańba ! rencistów i emerytów rząd Tuska traktuje jak psów podwórkowych aby z głodu nie zdechli , daje im ochłapy .

 • 2: amelia z IP: 80.238.108.* (2013-01-18 15:53)

  Czyli nie pozostaje nam nic innego jak teraz tylko myslec o emeryturze i o tym aby coś nam w portfelu zostało. Wiec polecam pomyslec o IKE w PKO PTE

 • 3: ANTY PO z IP: 89.74.64.* (2013-01-14 15:52)

  PO ZLODZIEJE I OSZUSCI!!!

 • 4: MAARK z IP: 89.74.64.* (2013-01-14 15:51)

  POLACY IWAZAJCIE BO RYZY BYDLAK I JEGO ZLODZIEJSKA BANDA PO CHCE CI ZABRAC WSZYSTKO!PRECZ Z MAFIA PO!BYDLAKI PO WON!!!

 • 5: leszek z IP: 195.88.91.* (2013-01-13 21:07)

  Panowie emeryci ktos wybral te kreatury nie ma odwrotu zniszczyli solidarnosc kto nas obroni DUDA to czlowiek komorowskiego sam TUSK nazwal go petakiem na kogo liczyc na Boga na cud czy moze na MICHNIKA on nam podpowie jak nisko upasc.

 • 6: EMERYT z IP: 89.73.94.* (2013-01-07 12:24)

  okradanje emerytow ,przez rzad to norma ,ALE O SIEBJE UMJOM ZADBAC CO TROCHE PODWYZKI DIET ORAZ PREMJE MALO MALO ISTALE IM MALO .I pora wzions sie za tych POLAKOW KTORZY MAIOM RENTY PO PRZYJEZDZJE DO KRAJU i tych lebrow co nigdy nie pracowali . PIWKO W LESJE -KOMISIA WZUS, O KULACH .

 • 7: łowczy 54 z IP: 217.117.129.* (2012-12-17 10:27)

  Myślę,że jeżeli będzie decyzja TK. na korzyść emerytów ,to emeryt bez zbędnej biurokracji otrzyma zwrot należnych pieniędzy np: z WBE bo tak byłoby najsprawiedliwiej,i tutaj ma pole do popisu nasza władza,która w końcu powinna zacząć myśleć i udobruchać sobie emerytów.

 • 8: Jaksa z IP: 31.63.137.* (2012-12-12 21:08)

  Mam pytanie jak długo jeszcze TK potrzebuje czasu na stwierdzenie nie konstytucyjnego oszwabienia emerytów na waloryzacji przez złodzieji Tuska i Rostowskiego oraz ich koalicjantów z Psl, przecież juz minął drugi termin a co robi Bronek vel-gajowy oprócz zapalania świeczki w oknie bo nie wystarczy chyba tylko podpisać a potem rżnąc idioty i wetować nie interesując sie trybem postępowania

 • 9: Gargamel z IP: 82.177.26.* (2012-12-10 14:03)

  Oczywiście że nie może być podpisów urzędników bo z czasem ludzie mogliby dochodzić swoich praw a tak jak nie będzie podpisu ani nazwiska decydenta to i nie będzie komu odpowiadać za podjęte decyzje i o to się rozchodzi rządzącym.Żeby za ten dobrobyt jaki przygotowali społeczeństwu nie ponosić odpowiedzialności.Bo jeszcze trochę to nic nie będą podpisywać żeby z czasem nie można było ustalić winnego

 • 10: emeryt pełnotuskowy z IP: 83.144.88.* (2012-12-10 07:08)

  Ten rudy janosik ze swoją kliką zapomina że od 1998r mamy nowy ustrój i poprawioną pod niego konstytucję i jest to bezpredensowy akt bezprawia i
  zrównanie wszystkich emerytów w dół / wszystkim po równo było dane tylko w winicy biblijnej/.
  Przypominam responentom że waloryzacja % byla już wydana w M.P W 2011r - i wszystkie te manewry czasowe są po to aby w tym roku ZUS nic Wam nie dał.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama