statystyki

Renta rodzinna: Po śmierci męża ZUS pomoże przeżyć

autor: Bożena Wiktorowska12.10.2012, 07:05; Aktualizacja: 12.10.2012, 09:41
 • Wyślij
 • Drukuj
Rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla tych osób, którym do ukończenia 50. roku życia brakuje jedynie kilku miesięcy

Rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla tych osób, którym do ukończenia 50. roku życia brakuje jedynie kilku miesięcyźródło: ShutterStock

Niepracująca wdowa, która nie ukończyła 50. roku życia, ubiegając się o rentę rodzinną, musi podać, że co prawda nie wychowuje małych dzieci, ale nie posiada niezbędnych źródeł do utrzymania. Taka osoba przez rok będzie otrzymywać świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

reklama


Do srebrnej rocznicy ślubu państwa Stefanii i Kazimierza W. pozostało zaledwie kilka dni. Jubilaci z okazji 25-lecia złożenia przysięgi małżeńskiej już wcześniej zaprosili gości na uroczysty obiad. Pani Stefania przygotowała też specjalne niespodzianki dla ich dwójki dorosłych już dzieci, które mieszkały i pracowały w Warszawie. Wszyscy niecierpliwie czekali na uroczystość, która miała się odbyć zaraz po powrocie męża pani Stefanii z zagranicy. Ale w przeddzień przyjęcia dotarła do nich tragiczna wiadomość o jego śmierci. Zginął w wypadku samochodowym już na terenie Polski. Kobieta była w szoku, podobnie jak cała rodzina. To nie był jednak koniec dramatu.

Po pogrzebie męża okazało się, że oszczędności na koncie wystarczą pani Stefanii na życie tylko na kilka tygodni. Problem polegał na tym, że po ukończeniu szkoły średniej pracowała jedynie przez rok. Po urodzeniu dzieci już nie wróciła do pracy zawodowej, poświęcając się prowadzeniu domu oraz wychowaniu syna i córki. Rodzina mogła sobie na to pozwolić, bo mąż pani Stefanii zawsze dobrze zarabiał. Jednak jego śmierć wszystko zmieniła. Była nie tylko tragedią osobistą, stratą bliskiej osoby. Wdowa została bez środków do życia. Zrozpaczona pani Stefania zaczęła szukać informacji, czy ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu. Kadrowa w jego firmie powiedziała, że prawo do takiego świadczenia ma jedynie kobieta opiekująca się małymi dziećmi lub gdy ukończy 50. rok życia. Jednak dzieci pani Stefanii były już dorosłe, a jej samej do osiągnięcia wymaganego wieku brakowało 20 miesięcy.

– Czy przez ten okres zostanę pozbawiona środków do życia? – pyta pani Stefania.

Wsparcie państwa dla wdowy

Nie. Polski system zabezpieczenia społecznego gwarantuje pomoc osobom będącym w takiej sytuacji jak pani Stefania. Niepracująca wdowa, która nie ukończyła 50. roku życia, ubiegając się o rentę rodzinną, musi podać, że co prawda nie wychowuje małych dzieci, ale nie posiada niezbędnych źródeł do utrzymania. Taka osoba przez rok będzie otrzymywać świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla tych osób, którym do ukończenia 50. roku życia brakuje jedynie kilku miesięcy lub mają pewność, że po upływie roku będą miały pracę. Natomiast kobiety, którym do osiągnięcia wieku uprawniającego do stałego świadczenia po zmarłym mężu brakuje, tak ja pani Stefanii, więcej niż rok, powinny się zgłosić do urzędu pracy i zapisać się, a później uczestniczyć w zorganizowanych szkoleniach zawodowych. Te zajęcia umożliwiają zdobycie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej. W takiej sytuacji prawo do pobierania renty rodzinnej może być przedłużone do dwóch lat.

Świadczenie nie jest wypłacane przez urząd pracy, lecz przez ZUS, i jest traktowane jako przejściowa pomoc w zdobywaniu kwalifikacji do samodzielnej egzystencji. Dla pani Stefanii to najlepsze rozwiązanie, bowiem umożliwi przetrwanie okresu do chwili spełnienia warunków do nabycia renty rodzinnej. Nie ma przy tym znaczenia, czy faktycznie zacznie pracę po kursie, czy też od razu przejdzie na świadczenie rentowe. Po ukończeniu przez panią Stefanię ustawowego wieku 50 lat, ZUS rozpocznie wypłatę stałej renty rodzinnej.

PORADA EKSPERTA

Bartosz Nowak, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Marek Nałęcz-Socha Bartosz Nowak w Jeleniej Górze

Koniecznym warunkiem uzyskania renty rodzinnej po zmarłym małżonku jest pozostawanie z nim w chwili jego śmierci we wspólności małżeńskiej. Prawo do takiego świadczenia występuje także w sytuacji, kiedy osoba zainteresowana uzyskaniem takiego świadczenia ma prawo do alimentów ze strony zmarłego ustalonych wyrokiem lub ugodą sądową. Ustawa emerytalna przewiduje kilka sytuacji, w których wdowa lub wdowiec mają prawo do renty rodzinnej. Świadczenie to przysługuje im wówczas, gdy w chwili śmierci męża (żony) osiągnęli wiek 50 lat albo byli wtedy niezdolni do pracy. Prawo do takiego świadczenia przysługuje również w sytuacji wychowywania co najmniej jednego dziecka, wnuka lub jednego z rodzeństwa, uprawnionego do renty rodzinnej po zmarłym mężu (żonie), które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat. O rentę rodzinną można także się ubiegać w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej. Prawo do takiej formy pomocy może również nabyć wdowa lub wdowiec, którzy osiągnęli wiek 50 lat albo stali się niezdolni do pracy w ciągu pięciu lat od śmierci męża (żony) lub od zaprzestania wychowywania dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym małżonku.

Podstawa prawna

Art. 70 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 26

 • 1: Anula z IP: 89.72.4.* (2015-02-09 21:50)

  Kto ma ??? Jesteś jakaś...uprzywilejowana???

 • 2: Felix-5 z IP: 95.41.25.* (2014-08-15 15:28)

  Jeżeli przed wyjazdem z Polski do Niemiec pracowałem w Polsce a rentę po ukończeniu 65-lat otrzymałem wNiemczech którzy zaliczyli pracę w Polsce,ale tylko małe poprostu punkciki,czy mogę ubiegać się o emeryturę za lata przepracowane w Polsce.

 • 3: Felix-5 z IP: 95.41.25.* (2014-08-15 15:14)

  Opiekuję się Matką która ma 82-lata muszę cały czas być przy niej ponieważ sama nic sobie nie ugotuje,muszę podawać jej leki ponieważ sama przedawkuje,nie ma pamięci,zostawia zapalony gaz,światło,ma bardzo słaby słuch,wychodzi z mieszkania zostawiając mieszkanie otwarte,muszę jej pomagać w kąpaniu,prać muszę wszystko sam,jestem na okrągło przy niej w domu,gdy gdzieś wychodzę muszę prosić kogoś aby z nią został i zaopiekował się.Jestem na rencie i mam na to czas dla niej ale dla swoich przyjemności czasu już nie mam.Matka nie ma grupy inwalidzkiej.Czy Z.U.S.powinien mi tą opiekę nad Matką zaliczyć do stażu pracy.

 • 4: Felix-5 z IP: 95.41.25.* (2014-08-15 15:00)

  Jestem na rencie zamieszkuję razem z Matką czy po jej śmierci będę mógł przejść na jej emeryturę.

 • 5: nykoła palej z IP: 83.26.161.* (2014-02-16 22:06)

  Za "komuny" żyło się po bożemu. Dlatego wdowa/wdowiec po 50-tce wybierali co jest dla nich korzystniejsze: brać darmowu rentu rodzinnu? czy harowaty? A teraz? A teraz to czy to - starczy na pieprz do ****** No ale tak wy chcieli!

 • 6: marianna z IP: 83.7.62.* (2013-12-01 14:50)

  Wdowa M.mam 49 lat.Od dziesięciu lat jestem wdową.dopóki żył mąż zajmowałam się wychowaniem dzieci.Po jego śmierci podjęłam pracę,dzieci miały rentę rodzinną ja zresztą też,do ukończenia przez córkę młodszą córkę pełnoletności.Teraz dzieci usamodzielniły się,ja mam najniższą krajową z,której ciężko się utrzymać siebie i mieszkanie(dodam,że choruję na serce,więc i lekarstwa,które muszę stale zażywać)!!ale najgorsze jest to,że w moim zakładzie pracy ciągłe zwolnienia!nie wiem jak długo jeszcze uda misie popracować.Staż pracy nie za długi!!co wtedy??czy zostanę bez środków do życia???czy moja ojczyzn będzie mnie karać za to,że mąż chorował i wieku 39 lat zostałam wdową!wdowa,która nigdy nie pracowała w wieku 50 lat otrzyma rentę po mężu,dalej nie musi pracować i martwić się o swój byt!!!a wdowy takie jak ja???co z nami?proszę o poradę

 • 7: Halszka z IP: 188.33.13.* (2013-03-25 11:27)

  Mam 59 lat przepracowalam zawodowo 37 lat ze wzgledu na stan zdrowia od 2 lat nie pracuje ...maz zmarl 20 lutego 2013.zawodowo przepracowal ponad 45lat .od 1993 przebywal na emeryturze do chwili zgonu tj 20 lat...podczas przyjmowania moich dokumentow do renty rodzinnej oprocz aktu slubu i zgonu musialam dostarczyc okresy nieskladkowe meza za lata 1983-1993.../ksiazeczke ubezpieczeniowa meza/...Pytam sie dlaczego ZUS w ten sposob traktuje swoich petentow /do czego ma sluzyc ksiazeczka ZUS sprzed 30 lat?...czyzbym byla osoba innej kategorii dla Zus-u...

 • 8: demo z IP: 31.41.236.* (2013-03-15 14:20)

  Uważam, że w Polsce nie ma prawników z prawdziwego zdarzenia. Świadczy o tym fakt tolerowania przez prawników występowania lekarzy orzeczników przy ZUS. Jest to typowa korporacyjny parawan. Jak możne lekarz orzecznik ZUS pracownik instytucji ZUS być bezstronnym orzecznikiem jet to typowe ogniwo orzekające we własnej sprawie. A nasz wymiar nie_sprawiedliwości toleruje ten fakt łącznie z RPO zamiast zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. Niech będzie orzecznictwo, ale przez instytucje niezależne i niepodległe instytucji ZUS.

 • 9: Urszula z IP: 89.229.49.* (2013-01-17 10:46)

  Mam56 lat Mialam drugiego meza ktory umarl.Ile lat musze byc w zwiazku zeby otrzymac po nim emeryture rodzinna??

 • 10: Grażyna z IP: 164.126.191.* (2013-01-16 12:07)

  Niedawno zmarł mój mąż(emeryt od 2011roku).Ja jestem na emeryturze od 1990r. w związku z wychowywaniem niepełnosprawnego od urodzenia,całkowicie niezdolnego do pracy syna.Moja emerytura wynosi 900,18zł netto, a syn pobiera rentę socjalną plus dodatek pielęgnacyjny.Wystapiłam o rentę rodzinną dla syna po zmarłym mężu.Czekam na decyzję od listopada.
  Czy w związku z tym,że mam małą emeryturę mogę ubiegać się o rentę rodzinną po zmarłym mężu.Jakiew muszę spełniać warunki?

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama