statystyki

Renta rodzinna: Po śmierci męża ZUS pomoże przeżyć

autor: Bożena Wiktorowska12.10.2012, 07:05; Aktualizacja: 12.10.2012, 09:41
 • Wyślij
 • Drukuj
Rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla tych osób, którym do ukończenia 50. roku życia brakuje jedynie kilku miesięcy

Rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla tych osób, którym do ukończenia 50. roku życia brakuje jedynie kilku miesięcyźródło: ShutterStock

Niepracująca wdowa, która nie ukończyła 50. roku życia, ubiegając się o rentę rodzinną, musi podać, że co prawda nie wychowuje małych dzieci, ale nie posiada niezbędnych źródeł do utrzymania. Taka osoba przez rok będzie otrzymywać świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

reklama


Do srebrnej rocznicy ślubu państwa Stefanii i Kazimierza W. pozostało zaledwie kilka dni. Jubilaci z okazji 25-lecia złożenia przysięgi małżeńskiej już wcześniej zaprosili gości na uroczysty obiad. Pani Stefania przygotowała też specjalne niespodzianki dla ich dwójki dorosłych już dzieci, które mieszkały i pracowały w Warszawie. Wszyscy niecierpliwie czekali na uroczystość, która miała się odbyć zaraz po powrocie męża pani Stefanii z zagranicy. Ale w przeddzień przyjęcia dotarła do nich tragiczna wiadomość o jego śmierci. Zginął w wypadku samochodowym już na terenie Polski. Kobieta była w szoku, podobnie jak cała rodzina. To nie był jednak koniec dramatu.

Po pogrzebie męża okazało się, że oszczędności na koncie wystarczą pani Stefanii na życie tylko na kilka tygodni. Problem polegał na tym, że po ukończeniu szkoły średniej pracowała jedynie przez rok. Po urodzeniu dzieci już nie wróciła do pracy zawodowej, poświęcając się prowadzeniu domu oraz wychowaniu syna i córki. Rodzina mogła sobie na to pozwolić, bo mąż pani Stefanii zawsze dobrze zarabiał. Jednak jego śmierć wszystko zmieniła. Była nie tylko tragedią osobistą, stratą bliskiej osoby. Wdowa została bez środków do życia. Zrozpaczona pani Stefania zaczęła szukać informacji, czy ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu. Kadrowa w jego firmie powiedziała, że prawo do takiego świadczenia ma jedynie kobieta opiekująca się małymi dziećmi lub gdy ukończy 50. rok życia. Jednak dzieci pani Stefanii były już dorosłe, a jej samej do osiągnięcia wymaganego wieku brakowało 20 miesięcy.

– Czy przez ten okres zostanę pozbawiona środków do życia? – pyta pani Stefania.

Wsparcie państwa dla wdowy

Nie. Polski system zabezpieczenia społecznego gwarantuje pomoc osobom będącym w takiej sytuacji jak pani Stefania. Niepracująca wdowa, która nie ukończyła 50. roku życia, ubiegając się o rentę rodzinną, musi podać, że co prawda nie wychowuje małych dzieci, ale nie posiada niezbędnych źródeł do utrzymania. Taka osoba przez rok będzie otrzymywać świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla tych osób, którym do ukończenia 50. roku życia brakuje jedynie kilku miesięcy lub mają pewność, że po upływie roku będą miały pracę. Natomiast kobiety, którym do osiągnięcia wieku uprawniającego do stałego świadczenia po zmarłym mężu brakuje, tak ja pani Stefanii, więcej niż rok, powinny się zgłosić do urzędu pracy i zapisać się, a później uczestniczyć w zorganizowanych szkoleniach zawodowych. Te zajęcia umożliwiają zdobycie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej. W takiej sytuacji prawo do pobierania renty rodzinnej może być przedłużone do dwóch lat.

Świadczenie nie jest wypłacane przez urząd pracy, lecz przez ZUS, i jest traktowane jako przejściowa pomoc w zdobywaniu kwalifikacji do samodzielnej egzystencji. Dla pani Stefanii to najlepsze rozwiązanie, bowiem umożliwi przetrwanie okresu do chwili spełnienia warunków do nabycia renty rodzinnej. Nie ma przy tym znaczenia, czy faktycznie zacznie pracę po kursie, czy też od razu przejdzie na świadczenie rentowe. Po ukończeniu przez panią Stefanię ustawowego wieku 50 lat, ZUS rozpocznie wypłatę stałej renty rodzinnej.

PORADA EKSPERTA

Bartosz Nowak, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Marek Nałęcz-Socha Bartosz Nowak w Jeleniej Górze

Koniecznym warunkiem uzyskania renty rodzinnej po zmarłym małżonku jest pozostawanie z nim w chwili jego śmierci we wspólności małżeńskiej. Prawo do takiego świadczenia występuje także w sytuacji, kiedy osoba zainteresowana uzyskaniem takiego świadczenia ma prawo do alimentów ze strony zmarłego ustalonych wyrokiem lub ugodą sądową. Ustawa emerytalna przewiduje kilka sytuacji, w których wdowa lub wdowiec mają prawo do renty rodzinnej. Świadczenie to przysługuje im wówczas, gdy w chwili śmierci męża (żony) osiągnęli wiek 50 lat albo byli wtedy niezdolni do pracy. Prawo do takiego świadczenia przysługuje również w sytuacji wychowywania co najmniej jednego dziecka, wnuka lub jednego z rodzeństwa, uprawnionego do renty rodzinnej po zmarłym mężu (żonie), które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole – 18 lat. O rentę rodzinną można także się ubiegać w przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej. Prawo do takiej formy pomocy może również nabyć wdowa lub wdowiec, którzy osiągnęli wiek 50 lat albo stali się niezdolni do pracy w ciągu pięciu lat od śmierci męża (żony) lub od zaprzestania wychowywania dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym małżonku.

Podstawa prawna

Art. 70 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 26

 • 1: qwerty z IP: 91.192.146.* (2012-10-12 14:12)

  A przeciez mówicie, że nie ma dziedziczenia w ZUS ! Więc o czym to jest artykuł ?

 • 2: klovc z IP: 89.73.120.* (2012-10-12 14:36)

  renta rodzinna nie ma nic wspolnego z dziedziczeniem zapoznaj sie z przepiusami zus

 • 3: 123 z IP: 88.199.100.* (2012-10-12 14:43)

  w niemczech i szwecji jak umrze jeden z małżonków to drugi otrzymuje jego pełną emeryturę lub rentę tak ma być u nas a nie jak parlament dyrdymałami się zajmuje

 • 4: Wdowa z IP: 83.10.129.* (2012-10-12 19:40)

  Proszę o wyjaśnienie, o jaki wiek dzieci chodzi we fragmencie: "Prawo do takiej formy pomocy może również nabyć wdowa ... od zaprzestania wychowywania dzieci, ... po zmarłym małżonku." Czy wiek "zaprzestanie wychowywania dzieci" oznacza 18 rok życia czy wiek zakończenia pobierania nauki, np w szkole wyżej równy 24 lata?
  Pozdrawiam

 • 5: lika z IP: 83.25.33.* (2012-10-12 21:04)

  Nie każda kobieta otrzyma rentę po zmarłym mężu.MĄŻ musi mieć udokumentowaną określoną ilość przepracowanych lat w zależności od wieku ,którego dożył.Mam 55lat syna 13 letniego,zostaliśmy bez środków do życia ,a renty rodzinnej nie przyznano,bo zmarły mąż w ostatnich 10 latach życia nie miał udokumentowanych 5lat pracy,choć w sumie przepracował 25 lat.Nie pracował pod koniec życia ,bo chorował,żle się czuł,dopiero w okresie schyłkowym stwierdzono ,że to rak płuca z przerzutami/oszczędność NFZ na badaniach zrobiła swoje/.Nie jest tak różowo,jak sugeruje tytuł artykułu.Odwołuję się od decyzji ZUS,ale nadzieja mnie opuściła...

 • 6: stan z IP: 79.184.243.* (2012-10-12 22:41)

  do Lika nie poddawaj sie jest jeszcze sad pracy i ubezpieczen spolecznych ,odwolanie nic nie kosztuje a twoj maz pomimo ze nie pracowal ze wzgledu na stan zdrowia ,mial przepracowane 25 lat i placil skladki

 • 7: kuc z IP: 178.235.180.* (2012-10-13 11:28)

  lika nie poddawaj się, bierz się do roboty

 • 8: JA z IP: 77.252.146.* (2012-10-15 07:37)

  IP.178.235.180
  kuc - kojarzy się z BUC i to z wielkiej litery.
  A skąd wiesz że ta kobieta nie pracuje ?
  Przepracowanych wiele lat i odprowadzania składek a w zamian ZERO.
  W moim przypadku było tak samo 24 lata i 10 m-cy pracy a troje dzieci bez renty.
  W dobie olbrzymiego bezrobocia pozostawanie przez 18 m-cy bez pracy to żaden problem.
  A ja za to że pracuję i zawsze pracowałam dostałam nagrodę- pracę do 67 roku życia.
  Na szczęście jeszcze z 5 lat i moje dzieci wyjadą z Polski wspierać system emerytalny innego kraju.

  Ostrzegam wszystkie polskie kobiety- i ty możesz znaleźć się w takiej sytuacji i to szybciej niż przypuszczasz.

  Aby tego uniknąć mądre Polki rodzą dzieci - ale nie w tym kraju!

 • 9: kuc z IP: 178.235.180.* (2012-10-15 21:18)

  Ano stąd wiem: "Mam 55lat syna 13 letniego,zostaliśmy bez środków do życia". I dlatego wnioskuję, że ta kobieta nie pracuje. Do Ja. BUC to chyba miało być obraźliwe, ale jak się jest anonimowym w necie to można sobie pozwolić na takie chamstwo. No cóż ojciec z matką nie wychowali to tera za późno.
  A pracować trzeba, jeżeli tylko można znaleźć pracę i zdrowie pozwala.

 • 10: ANDRZEJ z IP: 89.229.144.* (2012-10-16 10:00)

  MAM59 LAT I STAZ NA DZIEN DZISIEJSZY 44 lLATA PRACY SZKOLA PRZYZAKLADOWA I PRAKTYKA ZAWODU.W 2007 ZLIKFIDOWANO HOTEL W KTURYM PRACOWALEM PONAD 16 LAT. ZAROBKI 840 NA REKIE.PRACA CALY CZAZ W SZKODLIWYCH WARUNKACH -FARBY OLEJNE SMIERDZOCE JAA ZABESPIECZENIE TO MASKA NA TWARZ KTURA NIC NIE ZABEZPIECZALA.JA MAM PRACOWAC DO 67 LAT JAK CALY CZAZ PRACOWALEM WCZESNIEJ PONAD 6 LAT JAKO MALAZ- PIASKARZ.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama