statystyki

Emerytury nauczycieli będą o wiele niższe. Czy ZUS popełnił błąd?

Bożena Wiktorowska03.10.2012, 07:17; Aktualizacja: 03.10.2012, 10:46
  • Wyślij
  • Drukuj
1 884,09 zł taka jest wysokość przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS.

źródło: Materiały Prasowe1 884,09 zł taka jest wysokość przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS.

Nauczyciele przechodzący z wcześniejszej emerytury na powszechną są zaskoczeni ich wysokością. Wcale na tym nie zyskują.



– Są bowiem przekonani, że ZUS popełnił błąd, obliczając ich świadczenie na podstawie kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym. Takie nowe emerytury są przeważnie niższe, zwłaszcza w przypadku osób, które mało zarabiały. Niestety, nie mamy na to wpływu, takie są przepisy – twierdzi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Potwierdza to Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Nauczyciele z prawem do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 88 Karty nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.) początkowo świadczenie mają liczone na podstawie bardziej korzystnych rozwiązań. Przy ustalaniu jego wysokości uwzględniana jest bowiem część socjalna (24 proc.) liczona na podstawie aktualnej kwoty bazowej. Jednocześnie za każdy rok składkowy zainteresowany otrzymuje po 1,3 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych, a za nieskładkowy doliczane jest po 0,7 proc. podstawy wymiaru. Natomiast po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet nauczycieli oraz 65 lat dla mężczyzn zasady liczenia ulegają zmianie i zastosowanie mają ogólne wytyczne.

W praktyce oznacza to, że do końca tego roku takie osoby tylko 35 proc. nowej emerytury będą mieć liczone na podstawie starych przepisów (z częścią socjalną). Pozostała część, czyli aż 65 proc. świadczenia, będzie ustalona na podstawie zwaloryzowanych składek odprowadzonych na konto emerytalne oraz kapitału początkowego zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury. Ta wielkość zaś będzie podzielona przez średnie dalsze trwanie życia dla osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny.

W latach 2013 – 2014 na nowych zasadach będzie liczone aż 80 proc. świadczenia, a tylko jedna piąta na starych. Od 1 stycznia 2015 r. wszystkie emerytury z tytułu osiągnięcia odpowiedniego wieku będą wyliczane na podstawie faktycznie zgromadzonego kapitału.

Wyjaśnienie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

W myśl art. 88 ustawy Karta Nauczyciela nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., mogą – po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy – przejść na emeryturę bez względu na wiek, jeżeli mają 30-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich – 25-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym.

Nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., zachowują prawo do wymienionej emerytury bez względu na wiek, o ile spełnili podane wyżej warunki wymagane do przyznania tej emerytury w ciągu dziesięciu lat od wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227, z późn. zm.), tj. do dnia 31 grudnia 2008 r., z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy.

W związku z powyższym do końca 2008 r. powinny były być jedynie spełnione wymogi dotyczące okresu zatrudnienia oraz okresu pracy w charakterze szczególnym. Prawo do tej emerytury przysługuje nauczycielom, jeżeli nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w funduszu, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.

Biorąc powyższe pod uwagę, przy założeniu, że nauczyciel posiada wymagany przepisami staż pracy na dzień 31 grudnia 2008 r. jego świadczenie zostanie obliczone według starych zasad, tj. zgodnie z art. 53 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którym emerytura wynosi:

— 24% kwoty bazowej oraz
— po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
— po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.

Należy zaznaczyć, że obliczenie wysokości emerytury na powyższych zasadach będzie obowiązywało do chwili osiągnięcia powszechnego wieku
emerytalnego. Po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet nauczycieli oraz 65 lat w przypadku mężczyzn nauczycieli świadczenie zostanie obliczone na zasadach
ogólnych. Emerytura zostanie obliczona tzw. metodą mieszaną, jeśli wiek emerytalny został lub zostanie osiągnięty w latach 2009–2013.

Emerytura przyznana na wniosek osoby ubezpieczonej, która osiągnęła wiek emerytalny w:
— 2009 r. wynosi 80% emerytury obliczonej na podstawie art. 53 ustawy emerytalnej oraz 20% emerytury obliczonej na podstawie art. 26 ustawy emerytalnej,
— 2010 r. wynosi 70% emerytury obliczonej na podstawie art. 53 ustawy emerytalnej oraz 30% emerytury obliczonej na podstawie art. 26 ustawy emerytalnej,
— 2011 r. wynosi 55% emerytury obliczonej na podstawie art. 53 ustawy emerytalnej oraz 45% emerytury obliczonej na podstawie art. 26 ustawy emerytalnej,
— 2012 r. wynosi 35% emerytury obliczonej na podstawie art. 53 ustawy emerytalnej oraz 65% emerytury obliczonej na podstawie art. 26 ustawy emerytalnej,
— 2013 r. albo 2014 r. będzie wynosić 20% emerytury obliczonej na podstawie art. 53 ustawy emerytalnej oraz 80% emerytury obliczonej na podstawie art. 26 ustawy emerytalnej.

Od 1 stycznia 2015 r. emerytura dla osoby, która osiągnie wiek emerytalny, będzie obliczana w całości według nowych zasad. Zgodnie z art. 26 ustawy emerytalnej emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy (kwoty wpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego) przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że z dniem 1 stycznia 2013 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 637) podwyższająca wiek emerytalny. Przepisy powołanej ustawy podwyższającej wiek emerytalny nie przewidują zmian przepisów określających zasady przechodzenia na emeryturę, bez względu na wiek, nauczycieli urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r. Ponadto pragnę dodać, że organami uprawnionymi do ustalania prawa do świadczenia, badania i oceniania przedłożonych dokumentów są wyłącznie organy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwe ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby.




Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze: 41

  • 1: ZUSKA z IP: 195.205.221.* (2012-10-03 09:12)

    No oczywiście, wg Pani Redaktyor ZUS tylko może się mylić ! A w sprawie obliczania wysokości nowych emerytur obowiązują przepisy ustawowe- a nie wytyczne Pani Redaktor! Proszę sobie przeczytać art. 183 ustawy o emeryturach i rentach.

  • 2: qwerty z IP: 91.192.146.* (2012-10-03 09:28)

    Nie ma "wczesniejszych emerytur" dla nauczycieli. Jest świadczenie kompensacyjne a to nie jest żadna forma emerytury.
    W dodatku, skorzystanie ze świadczenia kompensacyjnego wyklucza staranie się o dodatek do emerytury za szkodliwe warunki pracy przy złożeniu wniosku o emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego.
    Zawsze pisałem, ze bardzo zdziwią się emeryci nabywający prawo do emerytur od 2014r. gdy tylko będzie "kapitałowa" emerytura z ZUS - bez kwoty bazowej, bez wybierania najlepszych lat. I zdziwienie będzie z upływem lat narastało, gdy maleć będzie znaczenie kapitału początkowego, obliczanego korzystniej, niż naliczenie emerytur wyłacznie ze składek po 1998r !

  • 3: do ZUSKI z IP: 91.192.146.* (2012-10-03 09:30)

    Autorka wcale nie pisze, że to bład ZUS a treść wyjasnia, że błędu nie ma, tylko jest niewiedza ludzi.

  • 4: qwerty z IP: 91.192.146.* (2012-10-03 09:50)

    Pani Wiktorowska z uporem maniaka pisze znowu, że dopiero od 1 stycznia 2015 będą emerytury w pełni kapitałowe z ZUS a naliczanie 20/80 bedzie przez dwa lata 2013 i 2014. JEST NIEZORIENTOWANA I PISZE BZDURY !!! Naliczanie 20/80 bedzie tylko w 2013r a emerytura kapitałowa z ZUS już od 1 stycznia 2014r !!! Proszę sobie to sprawdzić na stronie ZUS !!!

  • 5: Jerzy z IP: 79.186.198.* (2012-10-03 10:22)

    do qwerty
    Nie wszystkie osoby z rocznika 1953 nabędą w 2013 r. uprawnienia emerytalne. Z uwagi na dołożenie kilku miesięcy /wydłuzenie wieku do 67 lat/ osoby z rocznika 53 przejdą na emeryturę w 2014 r. To właśnie ich dotyczy ten system mieszany. Wszyscy urodzeni w 2014r. będą odchodzili na emerytury wg nowego systemu.

  • 6: do Jerzy z IP: 91.192.146.* (2012-10-03 12:52)

    Słusznie, nie wziąłem tego pod uwage, tyle, że strona ZUS też nie. Tam nadal sen letni, zimowy, czy jakis taki...

  • 7: Niuniek z IP: 195.90.127.* (2012-10-03 13:48)

    Bardzo zdziwią się ludziska gdy będą dostawali decyzje emerytalne po 01 stycznia 2015 r . Wysokość świadczeń emerytalnych będzie tak niska , że zacznie sie powszechne zgrzytanie zębami i lament. Od tego właśnie momentu obliczanie wysokości emerytur będzie odbywało się wyłącznie w oparciu o zapisy kapitałowe.
    Polskie Państwo skutecznie wdraża oszukańczy - złodziejski system emerytalny . Mamy po prostu pecha , że żyjemy w bandyckim , oszukańczym i złodziejskim państwie.

  • 8: obywatelka z IP: 89.229.89.* (2012-10-03 14:17)

    Niuniek, może wtedy co poniektórzy w końcu przejrzą na oczy i wzniecą rewolucję, o ile nie będzie jej wcześniej. A to bedzie rok wyborczy.Oj, będzie się działo.

  • 9: X7 z IP: 83.30.168.* (2012-10-03 15:45)

    I ten oszukany nauczyciel ma przekazać uczniom wiedzę o naszym społeczeństwie jaką?
    że niby jest dobrze,?
    że Tuskoland jest sprawiedliwy?

    jaką etykę nauczycielską ma przedstawiać?
    - krytykować rząd?
    - czy kłamać uczniów?
    Ta flaga Wojewódzkiego zaczyna przypominać obecną rzeczywistość.
    PRZYKRE

  • 10: filologini z IP: 83.28.96.* (2012-10-03 15:55)

    Za to wybrani przez nas posłowie nie martwią się. Mają wysokie emerytury, do których pobierają gigantyczne poselskie pensje i diety. Nie po to szli do koryta. Wielu z nich miesięcznie zarabia grubo ponad 15 tysięcy złotych! Co ich obchodzą inni emeryci, obecni albo przyszli. Nie będą mieli pieniędzy na jedzenie i leki to trudno. Niech umierają.
    Jeszcze kilka lat pod rządami kolesiów i Polska będzie nie tyle pustynią, co cmentarzem. Kolesie maja już zakupione rezydencje na Florydzie więc Polska im zwisa i powiewa.

Twój komentarz
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

zobacz więcej »

zobacz więcej »

zobacz więcej »

zobacz więcej »

zobacz więcej »

zobacz więcej »

zobacz więcej »

serwisy tematyczne w GazetaPrawna.pl