statystyki

Emerytury nauczycieli będą o wiele niższe. Czy ZUS popełnił błąd?

autor: Bożena Wiktorowska03.10.2012, 07:17; Aktualizacja: 03.10.2012, 10:46
1 884,09 zł taka jest wysokość przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS.

1 884,09 zł taka jest wysokość przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS.źródło: Materiały Prasowe

Nauczyciele przechodzący z wcześniejszej emerytury na powszechną są zaskoczeni ich wysokością. Wcale na tym nie zyskują.

reklama


reklama


– Są bowiem przekonani, że ZUS popełnił błąd, obliczając ich świadczenie na podstawie kapitału zgromadzonego na koncie emerytalnym. Takie nowe emerytury są przeważnie niższe, zwłaszcza w przypadku osób, które mało zarabiały. Niestety, nie mamy na to wpływu, takie są przepisy – twierdzi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Potwierdza to Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Nauczyciele z prawem do wcześniejszej emerytury na podstawie art. 88 Karty nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.) początkowo świadczenie mają liczone na podstawie bardziej korzystnych rozwiązań. Przy ustalaniu jego wysokości uwzględniana jest bowiem część socjalna (24 proc.) liczona na podstawie aktualnej kwoty bazowej. Jednocześnie za każdy rok składkowy zainteresowany otrzymuje po 1,3 proc. podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych, a za nieskładkowy doliczane jest po 0,7 proc. podstawy wymiaru. Natomiast po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet nauczycieli oraz 65 lat dla mężczyzn zasady liczenia ulegają zmianie i zastosowanie mają ogólne wytyczne.

W praktyce oznacza to, że do końca tego roku takie osoby tylko 35 proc. nowej emerytury będą mieć liczone na podstawie starych przepisów (z częścią socjalną). Pozostała część, czyli aż 65 proc. świadczenia, będzie ustalona na podstawie zwaloryzowanych składek odprowadzonych na konto emerytalne oraz kapitału początkowego zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury. Ta wielkość zaś będzie podzielona przez średnie dalsze trwanie życia dla osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny.

W latach 2013 – 2014 na nowych zasadach będzie liczone aż 80 proc. świadczenia, a tylko jedna piąta na starych. Od 1 stycznia 2015 r. wszystkie emerytury z tytułu osiągnięcia odpowiedniego wieku będą wyliczane na podstawie faktycznie zgromadzonego kapitału.

Wyjaśnienie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

W myśl art. 88 ustawy Karta Nauczyciela nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., mogą – po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy – przejść na emeryturę bez względu na wiek, jeżeli mają 30-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze, zaś nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich – 25-letni okres zatrudnienia, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym.

Nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r., zachowują prawo do wymienionej emerytury bez względu na wiek, o ile spełnili podane wyżej warunki wymagane do przyznania tej emerytury w ciągu dziesięciu lat od wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227, z późn. zm.), tj. do dnia 31 grudnia 2008 r., z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy.

W związku z powyższym do końca 2008 r. powinny były być jedynie spełnione wymogi dotyczące okresu zatrudnienia oraz okresu pracy w charakterze szczególnym. Prawo do tej emerytury przysługuje nauczycielom, jeżeli nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w funduszu, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.

Biorąc powyższe pod uwagę, przy założeniu, że nauczyciel posiada wymagany przepisami staż pracy na dzień 31 grudnia 2008 r. jego świadczenie zostanie obliczone według starych zasad, tj. zgodnie z art. 53 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zgodnie z którym emerytura wynosi:

— 24% kwoty bazowej oraz
— po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
— po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych.

Należy zaznaczyć, że obliczenie wysokości emerytury na powyższych zasadach będzie obowiązywało do chwili osiągnięcia powszechnego wieku
emerytalnego. Po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet nauczycieli oraz 65 lat w przypadku mężczyzn nauczycieli świadczenie zostanie obliczone na zasadach
ogólnych. Emerytura zostanie obliczona tzw. metodą mieszaną, jeśli wiek emerytalny został lub zostanie osiągnięty w latach 2009–2013.

Emerytura przyznana na wniosek osoby ubezpieczonej, która osiągnęła wiek emerytalny w:
— 2009 r. wynosi 80% emerytury obliczonej na podstawie art. 53 ustawy emerytalnej oraz 20% emerytury obliczonej na podstawie art. 26 ustawy emerytalnej,
— 2010 r. wynosi 70% emerytury obliczonej na podstawie art. 53 ustawy emerytalnej oraz 30% emerytury obliczonej na podstawie art. 26 ustawy emerytalnej,
— 2011 r. wynosi 55% emerytury obliczonej na podstawie art. 53 ustawy emerytalnej oraz 45% emerytury obliczonej na podstawie art. 26 ustawy emerytalnej,
— 2012 r. wynosi 35% emerytury obliczonej na podstawie art. 53 ustawy emerytalnej oraz 65% emerytury obliczonej na podstawie art. 26 ustawy emerytalnej,
— 2013 r. albo 2014 r. będzie wynosić 20% emerytury obliczonej na podstawie art. 53 ustawy emerytalnej oraz 80% emerytury obliczonej na podstawie art. 26 ustawy emerytalnej.

Od 1 stycznia 2015 r. emerytura dla osoby, która osiągnie wiek emerytalny, będzie obliczana w całości według nowych zasad. Zgodnie z art. 26 ustawy emerytalnej emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy (kwoty wpłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne z uwzględnieniem waloryzacji składek zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury, oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego) przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że z dniem 1 stycznia 2013 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r., poz. 637) podwyższająca wiek emerytalny. Przepisy powołanej ustawy podwyższającej wiek emerytalny nie przewidują zmian przepisów określających zasady przechodzenia na emeryturę, bez względu na wiek, nauczycieli urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed dniem 1 stycznia 1969 r. Ponadto pragnę dodać, że organami uprawnionymi do ustalania prawa do świadczenia, badania i oceniania przedłożonych dokumentów są wyłącznie organy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwe ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

 • cogito(2015-01-14 22:30) Odpowiedz 30

  Nauczyciele to JEDYNA. najbardziej oszukana grupa. ZUS nie robi laski pedagogom, mundurów i, rolnicy, górnicy to pieszczochy systemu, my- nauczyciele jesteśmy w Białorusi, to skandal, żadna płaca i Zadná emerytura. Czy polscy nauczyciele SA w Europie? Zmiana zasad emerytalnych to GWALT., gdybysmy wiedzieli, nigdy nie wynralibysmy tej niewolniczej pracy. EUROPA musi się o tym dowiedzieć, to państwo policyjne, bo gliniarz ma tu zawsze lepiej...

 • darek(2013-01-23 09:59) Odpowiedz 22

  nie będe głosować na po tylko na pis

 • filologini(2012-10-03 22:21) Odpowiedz 20

  19 - symptomatyczne; we wszelkich debatach sejmowych nt nauczycieli posłowie o nauczycielskim rodowodzie byli najbardziej agresywni i buczący.
  Nauczyciel nauczycielowi, tak jak Polak Polakowi - wilkiem.
  Zaczyna mi to już być obojętne. Pod takimi rządami prędzej wyciągniemy nogi niż dożyjemy jakiejkolwiek emerytury. Jaki sens ma wegetacja za 700 PLN? To juz lepiej strzelić sobie w łeb. Ku chwale ojczyzny... ZUS byłby szczęśliwy i rząd też - bo w korycie więcej zostaje.

 • do 33 i 34(2012-10-18 21:14) Odpowiedz 20

  Mylicie się. Nauczycielskie swiadczenie kompensacyjne NIE JEST emeryturą pomostową, mimo, że wielu tak mysłi i tak je BŁĘDNIE nazywa. Po zakończeniu trwania tego świadczenia jest wyliczana emerytura - tak, jakby tego swiadczenia nie było, Jego wysokość NIE MA ZADNEGO WPŁYWU na wysokość obliczonej emerytury.

 • cogito(2015-01-14 22:41) Odpowiedz 21

  Naszych nauczycieli eksterminuja . to fakt...Pracuje 30 lat i nie mam siły. Nigdy nie byłam na zwolnieniu, żałuje, ale zawsze ważny był uczeń. Teraz cierpie na efekt wypalenia i bez szans na GWARANTOWANA
  emeryturę po 30 latach. Tylko dla tej branży prawo działa wstecz... Nawet psychopata po odbytym wyroku wychodzi na wolność.. bo tak stanowi prawo, a tu. .? Trzeba palić opony, to zauważa...

 • jolanta1(2012-10-08 20:13) Odpowiedz 21

  Te emerytury to będą i tak wielkie goowno, nie da sie z tego wyzyc. Trzeba coś zakombinować, bo zdechniemy pod płotem.

 • Nauczyciel od 30 lat(2013-10-18 00:07) Odpowiedz 21

  Tak czytam i dochodzę do wniosku, że nauczyciele to jednak ciemnota. Teraz się budzą, gdy zimna woda już leje się na łby. A kto wybierał 6 i 2 lata temu tuskoland jak nie my, nauczyciele?! Na ZNP co miesiąc płacimy po ponad 30 zł od naszego dochodu netto, a właśnie ZNP nas sprzedawało sukcesywnie przez wiele lat. Dzisiaj czuję się oszukany, okradziony i potraktowany jak osioł. Od tego roku powinienem pójść na godną emeryturę, a pójdę dopiero w 2020 i będę żył jak żebrak. Nauczyciel to typowy Polak: jak dostanie w łeb, wtedy zorientuje się, że jest coś nie tak. Wkrótce wybory; głosujmy dalej na Tuskowych...

 • filologini(2012-10-04 11:38) Odpowiedz 10

  26 - dziadku, a Ty już z tej kapitałowej masz swoją emeryturę?
  Czy emerytura kapitałowa jest fair w przypadku kogoś, kto przepracował najlepsze lata kariery zawodowej w komunie odprowadzając liche składki od lichego wynagrodzenia?
  To może zamiast tych pseudoemerytur rząd przygotuje kilometry sznura dla Polaków, którzy przejdą na emeryturę w najbliższych latach? Z pewnością będzie jeszcze taniej.

 • dziadek(2012-10-04 10:36) Odpowiedz 10

  qwerty piszesz bzdury w pierwszym przypadku przedłużono 20/80 do końca 2014 roku a w drugim jeżeli nie będziesz chorował i się obijał to nic się nie zmieni. Emerytura kapitałowa jestdyscyplinująca dla przyszłego emeryta.

 • megi(2012-10-18 22:08) Odpowiedz 11

  Nauczyciel akademicki to co innego ale nauczyciel Szkół Podstawowych co udawał. że pracuje a stale na chorobowym był lub na opiece nad dzieckiem bez prawa do takiego bo w domu była matka sprawna itd. - takim nierobom
  zabrać to kiedyś tak było , że wszystkim równo się dawało - koniec tego dobrego !

 • emerytla z niska emeryturą(2012-10-04 19:16) Odpowiedz 01

  do 26 - rząd nie musi przygotowywać sznura, rząd wymyślił rewelacyjną reformę zdrowotną, a tam bardzo ograniczony dostęp do publicznej służby zdrowia. Po co sznur? A nie wystarczy brak dostepu do lekarza? Cudowny, demokratyczny kraj, w którym jednemu dadzą 1000 złotych jałmuzny po 40 latach pracy, a inny (niekoniecznie mądrzejszy) bierze pensję miesięczną po 100 i 200 tysięcy złłotych.

 • emerytka od miesiąca(2012-10-03 21:07) Odpowiedz 00

  Mam pytanie, bo niekumatam. Czy mam rozumiec, ze dzis - pobierajac wczesniejsza emeryture 58 lat - bede ja miala przeliczoną za 2 lata po nowemu i bedzie niższa?Jeszcze niższa?

 • mm(2013-07-30 14:49) Odpowiedz 02

  czekam na powrót Prawa i Sprawiedliwości i na powrót emerytalnych praw nabytych

 • wiosna(2013-04-03 22:01) Odpowiedz 00

  Hej! Niech ktoś napisze ile bierze na czysto ,,kompensówki" Jest rok 2013.

 • X7(2012-10-03 21:21) Odpowiedz 01

  do 19 - ale nauczyciele z PO i PSL są ubezwłasnowolnieni przez swoje partie i niestety głosują lak Pan każe.

 • krol(2012-10-04 00:13) Odpowiedz 01

  Kto wie ile wynosi emerytura parlamentarna w myśl sprawiedliwości sPOłecznej ?

 • ala(2012-10-04 14:30) Odpowiedz 00

  ten artykuł wydaje mi się jest napisany bardzo pokrętnie

 • xx(2012-10-04 11:19) Odpowiedz 00

  Do qwerty: występujesz na różnych forach i podajesz nieprawdę zaciekle się przy tym wymądrzając.

 • X7(2012-10-03 22:20) Odpowiedz 00

  do 21 to jest bezsporne, że na swoje życzenie i stają się wtedy czworonogami, zapomniawszy o kolegach nauczycielach.

 • .(2012-10-03 22:02) Odpowiedz 00

  ubezwłasnowolnieni? jednak na własne życzenie! Nikogo na siłe do Sejmu nie wciągnęli. To dobrowolne pchanie sie do koryta

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

reklama