Niektórzy pracownicy kolei mogą wcześniej zakończyć pracę zawodową, bo mają prawo do pomostówek. Mogą odejść z pracy na starych zasadach, jeśli spełnili warunki stażowe do końca 2008 roku.

Czy kolejarz odejdzie z pracy, mając 55 lat

Pracownica zatrudniona na stanowisku rewidenta taboru bezpośrednio potwierdzającego bezpieczeństwo pociągu w grudniu tego roku ukończy 55 lat. W sumie na tym stanowisku przepracowała 21 lat mając jeszcze dodatkowo 5 lat pracy jako konduktor. Czy będzie mogła przejść na emeryturę pomostową, jeśli się zwolni z pracy?

Czy maszynista doliczy okres pracy na innym stanowisku

Pracownik PKP w tej samej firmie w sumie przepracował 16 lat. Przez pierwsze trzy lata był zatrudniony jako zwrotniczy przy ustawianiu drogi przebiegu pociągu. Po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji pracuje na trasach międzynarodowych jako maszynista. Czy ze względu na duży staż pracy ZUS przyzna mu emeryturę pomostową po ukończeniu 55. roku życia?

Czy praca konduktora jest premiowana

Kolejarz wchodzący w skład drużyny konduktorskiej łącznie na kolei przepracował 25 lat. Czy ten okres będzie specjalnie premiowany przy ustalaniu stażu emerytalnego?

Czy pracownice kolei muszą złożyć wniosek

Kobiety pracujące na kolei, np. przy sprzedaży biletów w kasach na dworcach, nadal mogą przechodzić na wcześniejsze emerytury na starych zasadach. Czy takie osoby musiały spełnić wszystkie wymagania stażowe i wiekowe do końca 2008 roku?

Czy działalność będzie doliczona do stażu

Była pracownica PKP po 9 latach pracy zrezygnowała z dotychczasowego zatrudnienia. Ze względu na znajomość specyfiki pracy w tym zawodzie, zarówno dla pracowników, jak i pasażerów, otworzyła bufet na dworcu. Jednak niewielkie zyski z tego rodzaju działalności spowodowały, że po osiągnięciu 55 lat chciała ubiegać się o wcześniejszą emeryturę. Czy ZUS zaliczy jej okres prowadzenia bufetu do pracy uprawniającej do takiej emerytury?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Na jakich warunkach kolejarze mogą przechodzić na emeryturę
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania