statystyki

Rolnicy jeszcze przez 5 lat będą przechodzić na wcześniejsze emerytury na starych zasadach

autor: Bożena Wiktorowska01.06.2012, 07:13; Aktualizacja: 01.06.2012, 09:18

Do końca 2017 roku kobiety ubezpieczone w KRUS będą mogły przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat, pod warunkiem że udowodnią opłacanie składek przez 30 lat oraz zaprzestaną prowadzenia gospodarstwa rolnego.

reklama


reklama


Już od stycznia przyszłego roku pracownicy i przedsiębiorcy będą pracować dłużej niż obecnie, aby uzyskać prawo do powszechnej emerytury. Od tej zasady są jednak wyjątki. Niektóre grupy zawodowe przez okres najbliższych pięciu lat (od 1 stycznia 2013 roku) będą mogły przechodzić na wcześniejsze świadczenia, wciąż korzystając z obecnych zasad.

W grupie uprzywilejowanych znaleźli się m.in. rolnicy ubezpieczeni w KRUS. Osoby takie zachowają prawo do emerytury rolniczej pod warunkiem spełnienia do 31 grudnia 2017 roku łącznie następujących warunków:

● ukończą odpowiedni wiek – 55 lat kobiety, 60 lat mężczyźni,

● udowodnią podleganie ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 30 lat,

● zaprzestaną prowadzenia działalności rolniczej.

Także sędziowie będą mogli korzystać z okresu przejściowego. Dzięki temu będą mogli przechodzić w stan spoczynku na obecnych zasadach do 31 grudnia 2017 r. Oznacza to, że sędzia i prokurator skorzystają z tego rozwiązania (na swój wniosek), z zachowaniem prawa do uposażenia. Dotyczy to 55-letnich kobiet, pod warunkiem że przepracowały na stanowisku sędziego lub prokuratora nie mniej niż 25 lat. Okres przejściowy obejmie też 60-letnich mężczyzn, ale tylko tych, którzy przepracowali na stanowisku sędziego lub prokuratora nie mniej niż 30 lat. Takie rozwiązania obejmą kobiety urodzone do 30 września 1973 r. i mężczyzn urodzonych do 30 września 1953 r.

Wcześniejszy koniec aktywności zawodowej

Właścicielka gospodarstwa rolnego o powierzchni 10 ha przeliczeniowych urodzona w 1961 roku przejdzie na emeryturę w 2016 roku. Musi jednak udowodnić 30-letni staż ubezpieczeniowy oraz przekazać lub wydzierżawić gospodarstwo rolne (wyrok SN z 18 stycznia 2012 r., sygn. akt II UK 82/11). Będzie ona miała wtedy 55 lat.

Jej rówieśniczka ubezpieczona w ZUS i zatrudniona w prywatnej firmie będzie musiała pracować do 63 urodzin.

Podstawa prawna

Art. 3 pkt 3c oraz art. 7 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • lolo(2012-09-09 21:12) Odpowiedz 00

    te bambry liczyć potrafią a takich cepow udają i czekam kiedy skarbówka weźmie się za nich

  • Wikusia(2012-06-01 13:31) Odpowiedz 00

    Potem okres przejściowy sie przedłuży ja pytam gdzie tak daję do senatorium chetnie skorzystam , to ja żartuje ale teraż poważnie jak jest psełdo rolnikem trzeba cię bracie pogonić po nie wiesz coto jest oracana wsi a ty rolnikem nie jesteś po KRUS musi na prawdziwych rolniach i ich dzieci a nie pseudo rolniach

  • Cała Prawda o tych Rządach.(2012-06-01 09:37) Odpowiedz 00

    No i to jest KOLEJNY dowód że POlską Rządzi MAFIA ,Oszuści i POlityczni złodzieje.

  • kpina(2012-06-01 09:44) Odpowiedz 00

    to jest skandal rolnik sprzedajacy pietruszke pogiba sie 30 lat i emerytura KRUS taka jak zusowska a jakie skladki przez te 30 lat w porównaniu do ZUSu juz prawie 1000 zł od prowadzacych działalność co miesiać

  • ,mdm(2012-06-01 09:46) Odpowiedz 00

    Jest rok 2013
    rolniczka z 1958 kończy 55 lat - 30 lat opłacania składek=emerytura
    pracownica z 1953 roku kończy 60 lat i 1 miesiąc - 40 lat opłacania składek= emerytura...

    OT SPRAWIEDLIWOŚĆ w stylu P O - a gdzie zgodność z Konstytucją?

  • rolnik bartek(2012-06-01 20:09) Odpowiedz 00

    rolnicy ze wzgledu na charakter swojej pracy powinni zachować w pełni obecny system emerytalno- rentowy z podniesieniem emerytury z około 700 do 1400 zł

  • I szafa gra(2012-06-01 11:41) Odpowiedz 00

    Waldek wywalczył, Donek się zgodził a Bronek podpisze.

  • Potem okres przejściowy sie przedłuży(2012-06-01 11:45) Odpowiedz 00

    O kolejne 10 lat...

    He he ... każdy kto miał łep na karku ubezpieczał się w KRUS...składki nizsze...do Sanatorium 2 razy w roku wyślą za darmo...Nawet za dojazd zwrócą.

    Ja za rodzinę płace 250 zł kwartalnie...A le potem w Sanatoriach zeżre sobie za 2000 zł,... tak mawia mój kolega.
    A ZUSowcy na to wszystko muszą dymać do smierci - bo 67 lat w Polsce to rzadki widok nawet na tabliczkach nagrobnych...

    I o to chodzi...

  • zz(2012-06-01 13:44) Odpowiedz 00

    Proszę, bardzo proszę za dwa lata nie zapomnijmy im tego. Będą nam znowu maślić ale proszę nie dajmy się nabrać.

  • nik(2014-05-10 01:18) Odpowiedz 00

    w pit 40 a pobrali podatek od emerytury wiekszy a do urzedu skarbowego mniejszy okradli mnie z tej zasranej emerytury na kwote 142. 12 zloty plus niedoplate w pit 40 a zlodzieje potracili z zasranej emerytury 4 .00 zloty dzilaja gorzej jak putin zlodzieje

  • Real 1953(2012-06-01 13:49) Odpowiedz 00

    To jest kolejny doskonały przykład na "równe traktowanie" obywateli .
    Czy to nie jest przejaw dyskryminacji ??? jak inne grupy zawodowe to odczuwają ???
    Polska jest państwem praworządnym - dobry żart .
    Polska to dziki kraj , to złodziejski kraj , to oszukańczy kraj nie dotrzymujący warunków wcześniej zawartych umów społecznych.

  • młodzi(2012-06-01 14:36) Odpowiedz 00

    To co się dzieje za rządów po to zwykły bandytyzm.To nie są zasady i prawo cywilizowanego kraju.To nie jest zgodne z konstytucją Polski.

  • Polska traci suwerennosc ! GAZETA POLSKA , PL(2012-06-02 10:01) Odpowiedz 00

    GAZETA POLSKA , PL - zobacz filmowe zapisy wydarzen,ktorych nie zobaczysz w zadnych mediach masowego razenia PO mozgach.
    Przekazuj innym caly czas.Polska traci suwerennosc !

  • wkurzona(2012-06-03 10:56) Odpowiedz 00

    To jest dyskryminacja kobiet z miasta jestesmy poniżone . Co to jest za rząd to kpina . My w mieście więcej się napracujemy. I co z tego. To z naszych podatków dokłada się na ludzi z wiochy. Przesiedzą na zwolnieniach lekarskich pół roku zeby nie płacić krusu , a zaplacą tyko z dwa kwartały .Tam nie ma kontroli leżą w szpitalach i opowiadaja takie nowości . pouczając jeden drugiego i cisza. Banda nie kraj. To mają byc równe prawa ?

  • AWE(2012-06-04 10:39) Odpowiedz 00

    No a po 2017 roku to będą przechodzić na emerytury tak jak "miastowi" w wieku 67 lat ? Jakoś umknęła mi ta informacja więc może ktoś mi odpowie

  • rolnik bartek(2012-06-05 07:57) Odpowiedz 00

    do wkurzona ... ze zwolnieniami to jest tak że rolnik nie może chorować krócej niż 30 dni bo mu nic nie zapłaca .. a poza tym chorobowe wynosi 10 zł dziennie co daje 300 zł miesiecznie ... no powalająca kwota no nie ???

  • rolnik bartek(2012-06-05 08:04) Odpowiedz 00

    do awe ... tak po 2017 rolnicy bedą zapie*** do 67 jak reszta ...

  • maja(2012-06-01 08:10) Odpowiedz 00

    K... tylko rolnicy a pozostali murzyni !!! Mają tyrac więcej .Niech PSL pakuje już walizki.

  • nik(2014-05-10 01:18) Odpowiedz 00

    w pit 40 a pobrali podatek od emerytury wiekszy a do urzedu skarbowego mniejszy okradli mnie z tej zasranej emerytury na kwote 142. 12 zloty plus niedoplate w pit 40 a zlodzieje potracili z zasranej emerytury 4 .00 zloty dzilaja gorzej jak putin zlodzieje

  • J.(2012-08-20 10:42) Odpowiedz 00

    Drodzy Państwo!!

    Rolnik musi płacić składki przez 30 lat, by dostać emeryturę. A jeśli ktoś płaci tylko przez 29, bo w czasach młodości był np. ubezpieczony przez kilka lat w ZUS, to nie dostanie nic:) Gdzie trafią te pieniądze, uzbierane w KRUSie przez 20parę lat? Tak państwo okrada obywateli.

    Sprawa druga: działalności rolniczej nie można wyrejestrować.Trzeba SPRZEDAĆ ziemię, nawet jeśli ma ona wartość sentymentalną. Albo obarczyć dzieci. Jeśli na odziedziczonym po rodzicach polu będzie mi rosła tylko trawa i tak będę MUSIAŁA płacić składki, jeśli nie będę pracować gdzie indziej. Bo mi zysk sam rośnie na polu w postaci trawy:) Jeśli nie będę płacić KRUSowi, to odwiedzi mnie komornik. A szczęśliwi ZUSowcy idą do Urzędu Pracy i nie płacą żadnych składek.

    I na deser, a propos tego wielokroć wspominanego wyjątkowo dobrego traktowania rolników przez państwo: sprawa liczenia dochodu z rolnictwa i zapowiadanego podatku dochodowego. Uważam, że rolnicy powinni płacić i będzie to sprawiedliwe, ale pod warunkiem, że urzędy wyliczą FAKTYCZNY dochód konkretnej osoby, a nie statystyczny. Bo jaki jest dochód z pola, na którym nic nie umiem zrobić i na którym rośnie tylko zielsko? A wedle statystyk wychodzi, że zarabiam.

    Pozdrawiam niemające nic wspólnego z uprawą ziemi dzieci rolników, nienawidzące KRUS. Ja też:)