statystyki

ZUS ściga do śmierci. Emeryci nie uciekną przed zwrotem pieniędzy

autor: Bożena Wiktorowska25.05.2012, 07:26; Aktualizacja: 25.05.2012, 08:46
W związku z luką prawną ZUS może więc przedłużać moment dochodzenia nienależnie pobranych należności, przedłużając datę wydania decyzji.

W związku z luką prawną ZUS może więc przedłużać moment dochodzenia nienależnie pobranych należności, przedłużając datę wydania decyzji.źródło: ShutterStock

Emeryci i renciści, którzy pobierali nienależne świadczenia, maja powody do niepokoju. Sad Najwyższy w powiększonym składzie uznał, ze ZUS może się domagać bezterminowo zwrotu nienależnie pobranej emerytury lub renty.

Reklama


Reklama


Od stycznia tego roku zarówno ZUS, jak i właściciele firm mają pięć lat na uregulowanie wobec siebie należności. Wydawać by się mogło, że skoro obie strony są tak samo traktowane, to system ubezpieczeniowy staje się bardziej transparentny. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że z takiego przywileju nie mogą skorzystać emeryci i renciści.

Liczenie 3 lat

Źródłem problemów świadczeniobiorców może się okazać uchwała powiększonego składu Sądu Najwyższego (SN) z 16 maja 2012 r. (sygn. akt III UZP 1/12). Sędziowie odpowiedzieli na pytanie prawne trzyosobowego składu sędziowskiego SN. Dotyczyło ono tego, w jaki sposób liczyć trzyletni termin wynikający z art. 138 ust. 4 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.), w czasie którego organ rentowy może żądać nienależnie pobranego świadczenia. Były bowiem wątpliwości, czy należy go liczyć od daty wydania decyzji ZUS nakazującej zwrot takiego świadczenia, czy też od dnia wstrzymania wypłaty. SN uznał, że ZUS może żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia, licząc od ostatniej wypłaty świadczenia. I tu pojawiły się problemy.

– Uchwała ta spowodowała, że ZUS może praktycznie bezterminowo domagać się od rencisty lub emeryta zwrotu nienależnie wypłaconego świadczenia. O ile bowiem zakład może żądać zwrotu tylko tych świadczeń, które zostały wpłacone na przestrzeni trzech lat przed datą otrzymania ostatniej nienależnej wypłaty, to decyzja w tym przedmiocie może być wydana zarówno po roku, jak i 20 latach od ostatniej wypłaty. Taka wykładnia prowadzi do luki w systemie prawnym – mówi Dawid Krzyżanowski, adwokat z Bydgoszczy.

Natomiast Kamil Mazur-Czerniecki, radca prawny z kancelarii prawnej w Słubicach, mówi, że zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych termin przedawnienia należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń biegnie od dnia uprawomocnienia się decyzji ZUS. Problemem jest niewątpliwie to, iż żaden przepis nie ustala ostatecznego terminu na jej wydanie.

– W związku z tą luką prawną ZUS może więc przedłużać moment dochodzenia nienależnie pobranych należności, przedłużając datę wydania decyzji. Dlatego okres przedawnienia powinien być precyzyjnie określony również dla tego typu spraw – mówi Kamil Mazur-Czerniecki.

Trybunał nie oceni

Prawnicy nie mają wątpliwości, że luka w przepisach powinna być usunięta. Jednak w jej likwidacji nie pomoże Trybunał Konstytucyjny (TK).

– Trybunał ocenia obowiązujące prawo tylko pod względem jego zgodności z konstytucją. Ponieważ w tej sytuacji mówimy o braku przepisów, to trudno je badać w kontekście ustawy zasadniczej – mówi prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista.

Także Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej, członek Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Unii Europejskiej, uważa, że nie ma podstaw do skierowania sprawy do TK.

– Z przepisami ubezpieczeniowymi jest taki problem, że wymagają dużej precyzji. I wszędzie tam, gdzie pojawiają się wątpliwości, konieczne jest ich dokładne opisanie – dodaje.

Jednocześnie zwraca uwagę, że obowiązkiem ZUS jest ochrona Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Z tego też powodu osoby, które popełniły przestępstwo, wyłudzając nienależne świadczenie, i są skazane prawomocnym wyrokiem, powinny je zwracać, aby nie doszło do nieuzasadnianego wzbogacenia.

– Konieczne może się więc okazać doprecyzowanie, w jakich sytuacjach i przez jaki okres organ rentowy może żądać zwrotu nienależnie pobranego świadczenia – zauważa Krzysztof Pater.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • yxc(2012-05-25 08:44) Odpowiedz 00

  Trybunał ocenia obowiązujące prawo tylko pod względem jego zgodności z konstytucją. Ponieważ w tej sytuacji mówimy o braku przepisów, to trudno je badać w kontekście ustawy zasadniczej – mówi prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista.
  To niech sie niewypowiadaja i bagna nie powiekszaja.

 • guzik(2012-05-25 14:32) Odpowiedz 00

  Dobrze, że emeryta długo gonić nie trzeba, zwłaszcza PO ostatnio wprowadzonych nowych przepisach emerytalnych.

 • babaula(2012-05-28 12:33) Odpowiedz 00

  Drodzy ziomale ;-) jak sie wybiera taką ... PO , nie obiecującą niczego, nie przedstawiającą żadnych planów na rozwój Kraju to czego tu się spodziewać oprócz dojenia i szkodzenia we wszystkich decyzjach. Obywatele dla tej... PO to mohery i oszołomy. Ich działania to rozwiązania kłopotów finansowych, kture moga zmusic do abdykacji cały ten układ. Nie ma co się spodziwać troski o obywatela

 • emer(2012-05-26 20:30) Odpowiedz 00

  Dzisiaj w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy abolicyjnej dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które zalegają z płatnościami wobec ZUS. Posłowie PO, którzy są twórcami projektu, chcą darować dłużnikom należności za ponad dziesięć lat (od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku).

  OKRADANY EMERYCIE,TO W MYŚL SPRAWIEDLIWOSCI SPOŁECZNEJ

 • Emerytka(2012-05-26 19:42) Odpowiedz 00

  Za każdą źle podjętą decyzję powinien odpowiadać urzędnik ją podejmujący osobiście z własnych środków finansowych. Może by wreszcie zaczęli myśleć
  i uczciwie pracować. Podam na własnym przykładzie.Dziesięć lat temu zakończyłam działalność i przeszłam na emeryturę. W lutym br. otrzymałam od ZUS pismo iż jestem winna wraz z odsetkami około 10 tysięcy PLN.
  Natychmiast napisałam pismo, że jestem w posiadaniu dowodów wpłat za wymagany okres i nic nie jestem winna. Okazało się iż pieniądze te zostały zaksięgowane nie na to konto co powinno. Sprawę zamknięto i nie powiedziano nawet przepraszam. Ja jestem odporna psychicznie i nie wpadam w panikę w takich sytuacjach, ale dla kogoś innego mogłoby się skończyć tragicznie. I kto by poniósł odpowiedzialność?. Nikt, bo u nas obywatel może pisać na Berdyczów. Nieroby, niechluje weźcie się za przyzwoitą pracę, ponieważ jesteście sowicie wynagradzani.

 • ewan(2012-05-26 16:22) Odpowiedz 00

  niechpozabieraja renty tym ktorzy pobieraja z powodu choroby alkoholowej i choruja na wlasne zyczenie jest ich mnostwo a ludzie naprawde chorzy nie z wlasnej winy nie dostaja renty

 • komunista(2012-05-26 11:49) Odpowiedz 00

  cyt. "ZUS sciga..." i b.DOBRZE, to niech ŚCIGA p.Balcerowicza,za KRADZIEŻ z ZUS 250mld dla OFE, swoiego miejsca PRAC [należy do kilku zarzadów OFE], oraz p.Boniego czy Rostkowskiego. Słyszałem,że ZUS wypłaca-płaci na bandycką stację TV-Biełsat, to KTO tam kradnie.
  Pan Prezes ZUS powinien dac ODPOWIEDZ i iść siedzieć jak p.Tymoszenko-tez NADUŻYWAŁA stanowiska [WŁADZY]. A tak to po co jest Prezez ZUS, który tylko PIERDZI w stołek, NIE interesując się pieniędzmi emerytów i przyszłych emerytów, chyba tylko, jak je wyprowadzić z ZUS , "niby" zgodmnie z prawem.
  ROZLICZYMY Was-klerykałowie>ROZLICZYMY Was-złodzieje, tylko dojdziemy do WŁADZY !!

 • nora(2012-05-25 21:04) Odpowiedz 00

  ale dlaczego żona emerytka która pracowała całe życie w budzetówce i nie miała nic wspólnego z działalnością prywatna męża, który przestał płacic zus bo komornik zablokował mu konto i splajtował musi płacić jego długi w zus mimo ze o niczym nie wiedziała, tego nie mogę pojąć

 • phi(2012-05-25 20:22) Odpowiedz 00

  faktycznie...ZUSKO...masz rację..nazywając to "pokręconą moralnością"...miałam obietnicę odpowiedzi na swą skargę w sierpniu ubiegłego roku...jak myślisz doczekam się odpowiedzi?...słowo harcerza...nigdy nie oszukiwałam a sama zostałam oszukana...zaiste...tylko chwalić ZUS za taką oszczędność na uczciwych emerytach...I ta "kwotowa wakoryzacja"...to też wg Ciebie przykład "rzetelnego wydawania" naszych składek ?...a latami nie weryfikowane świadczenia rentowe...sama znam osoby ,które ani razu od czasu przyznania renty do otrzymania emerytury nie stawały na żadnej komisji.Dlaczego długie lata nikt się nimi nie interesował.A renty na "chore" dzieci...takie ,które matki do tej pory pobierają choć te dzieci już dawno są ZDROWYMI, pracującymi dorosłymi...i zajrzyj na forum Niepełnosprawnych ZUSKO...poczytać tam można wiele o tej "pokręconej moralności" i nieszczęściach w/w.Nikt tu nie chce bronić cwaniaczków.

 • ZUSKA(2012-05-25 19:48) Odpowiedz 00

  Ciekawe, kogo tutaj się broni? Złodziei, którzy są skazywani przez sądy karne za wyłudzenie świadczeń, to znaczy ludzi, którzy dostaja renty na lewe papiery, lewe zwolnienia lekarskie, lipne zeznania świadków czy podrabiane dokumenty ! Przecież oni okradają nas, bo im świadczenia się nie należą. Zaiste, bardzo pokręcona jest nasza moralność, skoro wylewa się pomyje na instytucję, która ma pilnować rzetelnego wydawania naszych składek ( w formie należnych emerytur i rent), a broni się różnej maści cwaniaków wyłudzających przestępstwem nienależne im pieniądze!

 • phi(2012-05-25 18:11) Odpowiedz 00

  keszet...chyba sobie żartujesz...jakie ma szanse "szaraczek rencista" czy emeryt w walce z taką "machiną"?...ŻADNYCH!...znam to z autopsji...moje dowody nawet w sądach się nie liczą!

 • Górnik(2012-05-25 16:05) Odpowiedz 00

  My Górniki-wczesne emeryty w wieku 43 lot i robioncy Związkowcy PISani na dole Kopalni , bierymy nasze pynzyje przez 50 lot.
  I jeszcze sie nie zdarzyło , żeby ZUS nos ścigoł.

 • jerzyzłotoryja(2012-05-25 15:43) Odpowiedz 00

  Głosujcie dalej na tych złodziei z PO

 • klakier(2012-05-25 13:46) Odpowiedz 00

  My EMERYCI żądany od ZUS wypłat zaległych i BIEŻĄCYCH 13-tej pensji, tak jak ma to "budżetówka".
  Mamy takie samą "podstawę- NIC nie wnosimy do budżetu !!,a budżetówka ma 13-tkę,a My NIE. Nawet pracujący w Firmach prywatnych NIe mają.

 • Michał(2012-05-25 08:08) Odpowiedz 00

  Parodia! A zupełnym absurdem jest, że emerytura przyznana przez organ państwa może być przez ten sam organ uznana za nienależną. Gdzie konstytucyjne zaufanie do organów państwa?

 • keszet(2012-05-25 13:03) Odpowiedz 00

  Ciekawie czy to prawo będzie działało w obie strony? W takim razie rentobiorca też będzie miał prawo domagać się bezprawnie nie wypłacanych rent bezterminowo wstecz.

 • ana(2012-05-25 08:53) Odpowiedz 00

  Chory poj..ny kraj.Człowiek nabywa prawo,a zusik ma inne zdanie PO kilku latach.Tylko w POlsce

 • Logik(2012-05-25 12:20) Odpowiedz 00

  Od dłuższego czasu straszycie emerytów,ze zus będzie im odbierał pieniądzeZaden piszacy tuman nie napisał kiedy taki przypadek wystąpi.Czy w/g widzimisi zus czy na podstawie wyroku sadowego.Gazeta nigdy nie podała jaka jest skala problemu,czy dotyczy to kilka osób czy setek tysięcy.Ludzie protestyjcie aby kłamcy z gazety Was nie tumanili .

 • muniek(2012-05-28 07:16) Odpowiedz 00

  Co to za kraj? - to kraj bezprawia

 • baisa(2012-05-25 11:26) Odpowiedz 00

  No i tak powinno być, bo kto za te świadczenia płaci- my. Ja uważam, ze samodzielnie każdy powinien o oszczędnosći odpowiednio wcześnie zadbać. Ja w noble mam fundusze i liczę na to, ze dadzą mi godną starość.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama